2018 Engelli Araç Alımı Şartları Nelerdir

Engelli raporu ile ÖTV indirimli araç sahibi olmak

Engellilerin araç sahibi olması, araç alırken belirli vergi indirimlerinden faydalanması kanunlarla belirtilmiş, kanunlarda açıklanan özelliklere haiz engellilerin alabilecekleri indirimler bu şekilde muhafaza altına alınmıştır. Geçtiğimiz yıllarda değişime uğrayan engelliler için ÖTV indirimi ile araç alması 2018 yılında farklılıklar göstermektedir.

Engelli aracı almanın şartları neler?

Öncelikle tam teşekküle sahip bir sağlık hizmetleri kurumundan, (özel ya da kamu kurumu olabilir) “H sınıfı ehliyet alabilir” ibaresine haiz bir sağlık raporu almak ve raporun yanında bir de elbette sürücü kursuna başvuru yapılması şartları aranıyor. Engellilerin sahip olması gereken ehliyet türü “H sınıfıdır”, başka tür bir ehliyet kesinlikle kabul edilmemektedir. Bu tüm trafik işlemleri için geçerlidir, yapılması muhtemel bir yol kontrolünde engelli olan bireyin “H sınıfı ehliyet” sahibi olmaması durumunda, cezai işleme maruz kalması kaçınılmaz olacaktır.

H sınıfı ehliyet kaç yılda bir alınır

Kolunda, elinde ya da ayağında herhangi bir ortopedik rahatsızlığı bir engeli bulunanlar ve de işitme engeline sahip bireyler, H sınıfı ehliyetlerini 5 senede bir yenilemek kaydıyla alabilirler.

Engelli araçlarından MTV alınır mı?

Hayır, eğer araç sahibi kişi engelliyse, yani araç engelli birey üzerine alınmışsa o araçtan MTV alınmaz. Fakat bununla birlikte her ne kadar araç engelli aracıysa da, mutlaka zorunlu trafik kazası sigortası yapılması gerekmektedir. Sigorta vergi kapsamına girmemektedir.

Tüm engelliler araç kullanabilir mi?

Şahsın engellilik oranının yüzde 90’ın üzerinde olması durumunda araç kullanamayacağı belirtilmiştir. Ancak engelli birey araç alabilmektedir. Yine tam teşekküle sahip bir hastaneden yüzde 90 engelli olduğuna dair sağlık raporu alması gerekmektedir. %90 ve üstünde bir oranda engeli bulunan bireyler, H sınıfı ehliyet almaya gerek duymadan ÖTV ödemeden sıfır kilometre araç alma hakkına sahiptirler. Fakat engellilik oranı yüzde 90’ın altında olursa engelli bireyin tam teşekküllü bir sağlık kuruluşundan H sınıfı alabileceğini ve özel tertibata sahip bir araç kullanabileceğini belirten bir ibareye sahip rapor alması gerekmektedir. Bununla beraber motorlu araç tescil dokümanının sunulması gerekmektedir.

Gereken evrak ve şartlar neler?

Engelli aracı sahibi olmak için yukarıda belirtilen özelliklere sahip olmanın yanı sıra birkaç belgeye daha ihtiyaç vardır. Aynı zamanda araç almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı önemli ayrıntılar da mevcuttur ki bunlar;

MTV istisna belgesi; engelli araç sahipleri için uygularını ve bu belgenin alınması mecburidir.

Teknik donanım belgesi; yine yetkili makamlara sunulması gereken önemli evraklardan biridir.

Eğer bir araç yurt sınırları içerisinde başka bir engelliye satılmış ve üzerinden 3 yıl gibi bir zaman geçti ise veya başka herhangi birine satılma tarihinden sonra 5 yıl kadar bir süre geçtiyse, ÖTV’nin geri iadesi olmayacaktır.

Yüzde 90’ın altında işitme engeli bulunan birey, araçta herhangi bir tertibata gerek duymaz ise o kişi ÖTV indiriminden faydalanamaz

İlk 5 yıl tamamlanmadan yeni bir ÖTV’si araç alımı gerçekleştirilemez. Fakat bu kıstas, sel, deprem, kaza, yangın, heyelan gibi afet sebebiyle aracın kullanılamaz hale gelip hurdaya ayrılması neticesinde değerlendirilmeye alınmaz, birey 5 yılın tamamlanmasını beklemeden ikinci aracını ÖTV ödemeden satın alabilir.

Sağ bacak veya sağ ayağında sakatlığı bulunanlar için eğer satın alınacak araç otomatik vitese sahipse o zaman bu araçta özel bir tertibat yapılması gerekmektedir. H sınıfı ehliyet sahibi engelli vatandaşlar, ancak bu durumda ÖTV indiriminden yararlanabilmektedirler. Şahsın sol ayak veya sol bacağında bulunan engellilik durumu raporda H sınıfı ehliyet alabileceğine engel olmayacağına dair bir ibareyle belgelenmişse o zaman kişi ÖTV indirimi hakkından faydalanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.