2018 Engelli Raporu İle ÖTV siz Araç Nasıl Alınır

Bedensel ya da zihinsel çengelli bireylerin toplum içerisinde çok daha kolay hareket edebilmesi ve bir yerden başka bir yere çok daha iyi şartlarda ulaşım sağlayabilmesi için birçok altyapı mevcuttur. Engelliler için özel kaldırımlar, toplu taşıma araçlarına kolay binip inebilmeleri için engelli rampaları ve daha birçok kolaylık engelli vatandaşlara sunulmaktadır. Ancak bu imkânların hiçbiri engelli bireylerin kendi aracına sahip olabilmesi kadar büyük kolaylığı sunamamaktadır. Bundan dolayı engelli bireyler için özel fiyatlara ve indirimli ÖTV fiyatlarına sahip araçlar satışa sunulmaktadır. Engelli araç alımında son durum nedir ve ÖTV siz araç nasıl satın alınır konu hakkında tüm detayları sizin için paylaşıyoruz.

Engelli Aracı Almak İçin Gerekli Olan Şartlar

Engelli araç alımı 2018 şartları nelerdir konusu hakkında oldukça merak edilen nokta bulunmaktadır. Öncelikli engelli vatandaşların yalnızca H sınıfı ehliyet alabileceklerini hatırlatmamız gerekmektedir. Bunun için de kişinin tam teşekküllü bir hastane tarafından H sınıfı ehliyet alabilir ibaresinin yer almış olduğu bir belgeye sahip olması gerekmektedir. Bu belge ile sürücü kursuna başvuru yapıldığında, gerekli eğitimlerden sonra engelli vatandaş H sınıfı ehliyet sahibi olabilmektedir. Eğer engelli vatandaşın H sınıfı dışında bir ehliyeti bulunmakta ise bu ehliyet herhangi bir trafik kontrolü esnasında geçerli olmayacaktır ve kişiye ceza yazılacaktır. İşitme engeli ve el, kol, ayak gibi bölgelerinden ortopedik engeli olan bireylerin tamamın 5 yılda bir yenilenmek kaydı ile H sınıfı ehliyet sahibi olabilmektedir. Bunun için yapmaları gereken tek şey de hastaneden H sınıfı ehliyet alabilir raporu alıp bu rapor ile sürücü kursuna başvurmaktır. Araç eğer engelli bireyin üzerine kayıtlı ise kişiden Motorlu Taşıt Vergisi alınmamaktadır. Ancak araçlar için oldukça önemli olan zorunlu trafik sigortasını yaptırmak engelli vatandaşlar için de geçerli olmaktadır.

ÖTV siz Engelli Aracı Nasıl Satın Alınır

2018 yılı engelli araç sahibi olma şartlarına bakıldığında, ÖTV oranı olmadan araç sahibi olma durumu ile karşılaşılabilmektedir. Bu da engelli vatandaşlar için büyük kolaylık sağlamaktadır. %90 ve üzerinde bir engele sahip olan bireylerin araç kullanması tabi ki mümkün olmamaktadır. Ancak bu durum %90 engele sahip olan bireylerin araç sahibi olmasına kesinlikle engel değildir. ÖTV ödemeden araç sahibi olmak isteyen kişiler, tam teşekküllü bir hastaneden %90 engellidir raporu almak zorundadır. Bu rapor çıktıktan sonra ÖTV ödemeden istediği sıfır aracı ehliyet şartı da aranmaksızın alabilmektedir. ÖTV siz engelli araç alımı için %90 ve üzerinde engelle sahip olmak ve bunu tam teşekküllü bir hastaneden raporlatmak şartı aranmaktadır. %90 altında engeli olan vatandaşların da cazip koşullar ile araç sahibi olmaları sağlanmaktadır. Bu kişilerin de yine tam teşekküllü bir hastaneden H sınıfı ehliyeti alabilir, özel tertibatlı araç kullanabilir ibarelerinin yer aldığı bir belgeye sahip olması gerekmektedir. Motorlu araçlar tescil belgesinin ibraz edilmesi de gerekmektedir. ÖTV siz araç sahibi olabilmek için taşımanız gereken bu özelliklere sahip olmanız gerekmektedir. %90 altında engele sahip olan vatandaşlar ise oldukça düşük ÖTV oranları ile araç sahibi olabilmektedir. Sahip olmak istediğiniz aracın ÖTV fiyatını hesaplatabilmek için internet sitelerinde otomatik hesaplama araçlarını kullanmanız mümkün olmaktadır. Ancak kendiniz hesaplamak isterseniz de normalde %45 olan Özel Tüketim Vergisi, engel durumunuza göre %26,3’e düşmektedir. Satın almak istediğiniz araç fiyatına %26,3’lük ÖTV oranını da eklediğinizde net bir şekilde aracı satın alabileceğiniz fiyat karşınıza çıkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.