2018 Model Toyotalarda Özel Tüketim Vergisi Ötv Fiyatlari

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), belirli mal veya ürünlerin ham fiyatları üzerinden alınan bir harcama vergisidir. Oransal veya maktu olarak hesaplanan ve 2002 yılında Avrupa Birliği’ne girme sürecinde uyum sağlamak amacı ile kanun değişiklikleri sonucu yasalaşmıştır. 2002 yılında 4760 sayılı kanun ile kabul edilen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV); devlet bütçesine katkı amacından çok sosyal bir fayda taşımaktadır. Sosyal fayda sağlaması amacı özellikle benzin gibi çevreye zararlı mallara, alkol ve sigara gibi sağlığa zararlı mallara, mücevherat gibi lüks anlam taşıyan mallara uygulanmasından anlaşılmaktadır. Özel Tüketim Vergisi’ni (ÖTV), Katma Değer Vergisi’nden (KDV) ayıran en önemli özellik ise söz konusu malların her el değiştirmesinde ödenmesi gerekmemesidir.

 

Motorlu Taşıtlarda Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)

Motorlu taşıtlarda ise Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) mükellefiyeti nihai satıcı ve ithalatçı için söz konusudur. Otomobillerde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranları; motor silindir hacminin dışında otomobilin fiyatına göre de değişmektedir. Vücut fonksiyon kaybı oranı %40 ve üzerinde olanlar ve engel durumuna sahip vatandaşlar Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indiriminden faydalanabilirler. Böyle duruma sahip olan ve Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi ile otomobil satın almak isteyen vatandaşların belirli şartları sağlamaları zorunludur. Bunun için ön şart; engellilik durumlarını onaylayan belgelerine sahip olmaları, daha sonra da engelli ehliyetine sahip olmalarıdır. Engelli Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) hakkında ve indirim miktarı ile engelli vatandaşlarımıza özel olarak belirlenen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için yetkili araç bayilerini ve resmi web sitelerini ziyaret edebilirler.

 

Toyota’da Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)

Diğer her marka otomobilde zorunlu olduğu gibi dünyaca ünlü ve en çok tercih otomobillere sahip olan bir Toyota’da da Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ödemek zorunludur. Japonya’dan dünyaya açılan ve özellikle teknoloji ve güvenlik anlamında çığır açan Toyota’nın modellerinde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) fiyatları değişiklik göstermektedir.

 

Toyota Corolla Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Fiyatları

Toyota’nın en çok tercih edilen modeli olan Corolla’nın 2018 yılı fiyatları 84.950 TL ile 159.400 TL arasında değişirken bu fiyatlar üzerinden istenen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) fiyatları ise 23.997 TL ile 50.560 TL arasında bulunmaktadır.

 

Toyota Auris Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Fiyatları

Toyota’nın en önemli modellerinden bir diğeri olan Auris için ise fiyatlar 88.950 TL’den başlayıp 136.850 TL’ye ulaşırken bu fiyatlar aralığında tüketiciden 25,127 TL ile 35.768 TL arasında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) fiyatları istenmektedir.

 

Toyota Yaris Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Fiyatları

Yine Toyota’nın teknoloji ve harikalarla dolu, tasarımı ile mest edip, Toyota’cılar tarafından en sevilenlerinden biri olan Yaris 67.600 TL’den 107.500 TL’ye varan fiyatlar ile müşterilere sunulurken bu fiyatlar üzerinden alınan Toyota’lara 17.792 TL ile 30.367 TL arasında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) fiyatları ödeniyor.

 

Toyota C-HR Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Fiyatları

Toyota C-HR ise 127.600 TL ile 185.750 TL arasındaki fiyatlarla satışa sunulurken bu modelde istenen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) fiyatları 40.550 TL ve  59.030 TL arasında değişiklik gösteriyor.

 

Toyota Hilux Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Fiyatları

Toyota’nın sınır tanımayana bir başka modeli Hilux ise kullanıcıları ile 116.900 TL’den başlayıp 161.100 TL’ye varan fiyatlar ile buluşurken, Toyota keyfine varmak ve ailesine katılamak isteyen tüketicilerin bu araç için ise 33.022 TL ile 51.197 TL fiyatları arasında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ödemesi gerekiyor.

 

 

2018 Model Toyotalarda Özel Tüketim Vergisi Ötv Fiyatlari” üzerine yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir