2018 Yili Hyundai Modelleri Özel Tüketim Vergisi Ötv Fiyatlari

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV); tüketiciler arasında sosyal bir denge sağlamak amacıyla kurulmuş bir vergi sistemidir. Özel Tüketim Vergisi (ÖTV); sağlığa zararlı olan ürünlerin (sigara, alkol, tütün vs.), çevreye zararlı ürünlerin (petrol, kömür vs.) ve lüks kavramına sahip ürünlerin (takı, mücevher, otomobil vs.) fiyatları üzerinden oransal olarak hesaplanır ve tüketiciden bu ürün ve malların yalnızca ilk alımlarında ve ithalatlarında temin edilir. Avrupa Birliği’nde kabul görmüş olan bu vergi sistemine, ülkemiz de 2002 yılında 4760 sayılı kanunu kabul ederek Avrupa Birliği’ne giriş sürecinde geçmiştir.

 

Araçlarda Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)

Otomobiller de söz konusu olan çevreye, insan sağlığına zarar ve lüks kavramları dahilinde bulunduğundan dolayı 2002 yılında kabul edilen 4760 sayılı kanunla; otomobillerin ithalatı ve ilk alımlarında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ödenmesi hukuki bir yükümlülük haline getirilmiştir. Bu sebeple otomobillerde bir Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranı sistemi belirlenmiştir. Bu sistem önceden yalnızca aracın motor silindir hacmi üzerinden yapılandırılırken son düzenleme ile birlikte artık motor silindir hacmi yanında aracın ülkeye giriş fiyatı yani matrah da oran belirleme kriterlerine dahil duruma getirilmiştir. Ancak engellilik gibi bazı durumlarda Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarında değişiklik ve indirimler gerçekleştirilebilir. Engelli Özel Tüketim Vergisi (ÖTV); vücudunda %40 veya daha fazla miktarda fonksiyon kaybı olan engelli vatandaşlar için geçerlidir. Engelli vatandaşlarımızın kanun ile kendilerine verilmiş bu haktan yararlanmak için belirli belgelere ve şartlara sahip olmaları da gerekmektedir. Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) engelli indirimi farklı durumlarda değişiklik gösterebildiği için; yetkili bayilerden veya resmi web sitelerinden daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Hyundai Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)

Son zamanların en çıkışta, en formda ve en göz alıcı otomobil markalarından biri olan Hyundai satın alımlarınızda da farklı motor seçenekleri ve farklı fiyatlarda; farklı Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tutarları ödeme zorunluluğu bulunmaktadır. Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) fiyatları çok değişiklik göstermekle birlikte, bir de engelli vatandaşlarımız ayrıca bir indirim ve kampanya hakkına sahip olabilme hakkını ellerinde tutarlar. Yani; farklı motor seçenekleri, farklı fiyatlar ve farklı avantajlar ile çok başka Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranları ortaya çıkabiliyor.

 

Hyundai i10 Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Fiyatları

Japon otomobil üreticisi olan Hyundai’nin başlangıç modeli olan, estetik ve minik tasarımının yanında kullanışlı olması ile dikkat çeken i10 kullanıcılara 68.650 TL ile 86.900 TL arasındaki farklı fiyatlarla anahtar teslim olarak bırakılıyor. Bu fiyatlar üzerinden tüketicinin ödediği Hyundai Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) miktarı ise bu fiyatlara dahil olarak 19.392 TL ile 24.548 TL olarak hesaplanıyor.

 

Hyundai i20 Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Fiyatları

Hyundai’nin hiç tartışmasız en beğenilen ve tutulan modeli olan i20, son zamanlarda özellikle kendi sınıfında fiyatı ile dikkat çekerken basamak basamak zirve yarışında tırmanmaya devam ediyor. i20 ile zirve yarışında olmak için ödemeniz gereken anahtar teslim fiyatlar 71.400 TL ile 108.100 TL arasında farklılık gösterirken; bu tutarların içerisinde yüzde olarak hesaplanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) fiyatları 20.169 TL ile 30.536 TL olarak tüketiciye sunuluyor.

 

Hyundai i30 Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Fiyatı

Son derece estetik ve şık tasarımı ile gözleri alırken performansı ile de akıllara durgunluk veren i30 ise sevenleri ile 105.200 TL ile 149.700 TL karşılığında buluşmayı bekliyor. Bu rakamları öderken içerisinde bulunan Hyundai Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) miktarı ise 29.717 ve 47.574 TL arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.