2020 Yılında ÖTV İndirimi Ne Kadar Olacak?

2020 Yılında ÖTV İndirimi Ne Kadar Olacak?

2020 yılında ÖTV İndirimi  2020 Yılında ÖTV İndirimi Ne Kadar Olacak?

2020 yılında ÖTV İndirimi

Durma noktasına gelen otomobil satışlarına doping etkisi yaratacak olan ÖTV indirimi, için tarih olarak yetkililer tarafından yıl sonunun işaret edildiğini görüyoruz. ÖTV indiriminin ilk adımı olarak Resmi Gazete’de yayınlanan duyuruya göre; “Gelir idaresi başkanlığı vergi usul kanunu genel tebliğinde belirtilen yüzde 22,8’lik artış nedeniyle, engelli vatandaşlardan 247.000 kadar alınmayan ÖTV, 303.200 TL yükseltildi. ÖTV ve KDV dahil 303.200 TL’ye kadar ÖTV alınmayacak.” Bu durum binek araçlar için de yapılacak bir ÖTV indiriminin geleceğinden söz edebiliriz. Geçtiğimiz yıl haziran ayının sonunda bitmişti. 2020 yılı için ÖTV indirimi geldiğinde en doğru haberi ÖTV hesapla sitemizden öğrenebilirsiniz. 

2020 Yılında ÖTV İndirimi Ne Kadar Olacak? 

Sıfır kilometre araba almaya niyetlenen herkese bir sürpriz olan, geçen yıl satışları önemli ölçüde arttıran ÖTV indirimi, 2020 yılı için de uygulanacak mı? Ülkemizde oldukça yüksek olan vergi oranları ve yüksek döviz kurları dolayısıyla otomobil satışları oldukça dalgalı bir grafik çiziyor. Dönem dönem düşen otomobil satışlarını arttırmak amacıyla devlet tarafından belirlenen kısıtlamalar ve oranlarla ÖTV indirimleri yapılarak otomobil satışlarının artması ve piyasaların hareketlenmesi hedeflenmektedir. Ticari araçlar için 2019 yılında sona eren ÖTV indirimi, ilerleyen günlerde yeniden gündem olabilir mi? Görünen o ki yakın zamanda bir ÖTV indirimi mevcut değil. Hazine ve maliye bakanlığı bu yönde çalışmalarını başlattığını söylese de ticari araçlar için ÖTV indirimi şu an için söz konusu değildir. Satın almak istediğiniz aracın ÖTV oranını, ÖTV’siz fiyatını sitemizde 2020 ÖTV hesaplama robotu ile öğrenebilirsiniz.  

ÖTV İndirimi Nedir? Kimler Faydalanabilir? 

ÖTV indirimi, araçlar için belirlenmiş ÖTV oranlarının satın alımları arttırmak ve kolaylaştırmak amacıyla belli oranlarda düşürülmesi ya da tamamen kaldırılması durumu olarak özetlenebilir. Engelli araçları için ÖTV ve KDV ödeme zorunluluğu gerekli koşulları yerine getirdiğinizde yoktur. Ticari araç sahiplerinin araçlarını yenilemesini kolaylaştırmak amacıyla dönemsel olarak yapılan ÖTV’siz araç alımları da mevcuttur. 2016 yılında dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından duyurulduğu üzere ticari araçlardan ÖTV vergisi talep edilmemektedir. 2020 ÖTV hesaplama ve 2020 Yılında ÖTV İndirimi Ne Kadar Olacak? gibi diğer blog yazılarımız için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir