Araç Alırken Engelli İndirimi Nasıl Hesaplanır?

engelliye-arac-indirimi

Engelli insanların ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak için otomobil alımında diğer vatandaşlara tanınmayan bazı avantajlar tanınmıştır. 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunun 7. Maddesinin 2. Fıkrasında engelli vatandaşlarımıza hangi muafiyetlerin tanınacağı bildirilmiştir. Belirttiğimiz kanunda engelli bireylerin raporları oranında ÖTV ve MTV muafiyetlerinden istifade etme imkânları vardır.

Engelli İndiriminden Kimler Faydalanabilir

arac-alimi-engelli-icin

Engelli indiriminden, engel oranı %40 ile %89 arasında olan H belge sürücü ehliyetine ( engellilere verilen ehliyet ) sahip olan engelli bireyler otomobillerine özel tertibat taktırarak sıfır araç alımlarında ÖTV muafiyetinden faydalanabilirler. Aynı zamanda MTV muafiyetinden de faydalanabilirler.

Engelli indiriminden istifade edebilecek diğer grup ise,  %90 ve üzeri engelli raporuna sahip vatandaşlar ÖTV ve MTV muafiyetinden istifade edebilirler.

Engelli rapor oranı %40 ile %89 arasında olup H belge sürücü ehliyeti alamayanlar ise sıfır araç alımlarında ÖTV muafiyetinden istifade edemezler. Ancak MTV muafiyetinden faydalanabilirler.

ÖTV Nedir?

engelliler-icin-arac-alimi

Özel tüketim vergisi olarak bilinen ÖTV sıfır araç alımlarında otomobiller için %45 olarak uygulanmaktadır. Engelli bireyler sıfır araç alırken bu %45’lik dilimini ödemezler. Engelli vatandaşlara beş yılda bir sıfır araç alımlarında ÖTV muafiyeti hakkı tanınmıştır. Şayet bu beş yılın içerisinde engelli vatandaş aracını engelsiz bir bireye satmaya kalkarsa aracı alırken alışta ödemediği ÖTV ödemek zorunda kalacaktır. Bunun istisnası ise kendi gibi başka bir engelliye satmak olacaktır.  Ancak beş yıl dolduktan sonra aracını istediğine satabilmektedir.  Engellinin aracı beş yıl içerisinde her hangi bir zamanda pert olması durumunda bu süreye bakılmaz ve tekrar sıfır araç alımında ö t v indiriminden faydalanabilir.

MTV Nedir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi olarak bilinen MTV trafiğe çıkan araçlardan yılda iki taksit şeklinde alınan vergidir. Bu verginin ödeme zamanı her yılın ocak ve temmuz aylarına tekabül eder. Engelli bireyler sıfır araç alırken bu vergiyi ödedikleri gibi ikinci el araç aldıklarında da MTV ödemezler. Engelli vatandaş üzerine kayıtlı olan bir tek araç için MTV’ den muaf tutulur.

Engelli İndirimi Nasıl Hesaplanır

Engelli indirimini doğru olarak hesaplamak için otomobil satış fiyatı içerisinde ÖTV ve MTV muafiyetlerini bilmemiz gerekir.

Örnek:

Çıplak Araç Fiyatı + MTV + ÖTV + KDV = Aracın satış fiyatı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.