Araç Alırken Özürlü İndirimi

Araç Alırken Özürlü İndirimi Nasıl Yapılır?
Özürlülerin ulaşım ihtiyaçlarını bir nebze de olsa giderebilmek amacı ile uygulanan özürlü indirimi, özürlü olduğu rapor ile belgelenen kişilerin araç alımlarında uygulanan özel fiyat indirimlerini içermektedir. Ancak yapılacak indirim hem aracı satın alacak kişinin özürlülük oranına hem de satın alınacak olan aracın fiyatına bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle araç alırken özürlü indirimi hesaplama işlemi gerçekleştirilir ve kesin yapılacak olan indirim belirlenir. Yapılan indirim KDV indirimi ve ÖTV indirimi olmak üzere 2 ana kalemde gerçekleştirilmektedir.
Araç Alımında Engelli KDV İndirimi
Bilindiği üzere araç alımlarında tahsil edilen vergilerden biri de Katma Değer Vergisi’dir. Araç alımlarında KDV normalde yüzde 18 olarak tahsil edilmekle beraber özürlü raporu bulunan kişilerin satın aldığı araçlarda KDV muafiyeti uygulanmakta olup yüzde 90 ve üzeri engelli raporu bulunan kişilerden KDV alınmamaktadır. Bunun yanı sıra özürlülük oranına göre KDV indirimi için hak kazanılmakta olup bu oran yüzde 18 seviyesinden yüzde 15.25 seviyesine çekilmektedir.
Engelliler İçin ÖTV İndirimi
Engellilerin araç alımlarında uygulanan ÖTV indirimi yine araç satın almak isteyen kişinin engel oranına bağlı olarak belirlenmektedir. Engelli raporunda en az yüzde 90 engeli bulunduğu belgelenen kişilerin satın alacakları araçlarda ödeyecekleri ÖTV sıfırdır. ÖTV’siz araç alımına izin verilmekle beraber ancak bu tip alımlarda ek şartlar da aranmaktadır. Engelliler için ÖTV indirimi detayları arasında yüzde 90 engel şartının yanı sıra aynı zamanda aracı satın alan engelli kişinin aracı kendisinin sürmesi halinde özel donanım yaptırması ve H sınıfı ehliyat alması zorunlu tutulmaktadır. Yine bu tip araçlar 5 yıl dolmadan satılamaz kuralı bulunmaktadır.
Engelliler İçin İndirimli Araba
KDV ve ÖTV indirimi toplandığında yüzde 90 altında özürü bulunan vatandaşlarımızın yararlandığı indirim oranı toplamda yüzde 32 oranına yaklaşmaktadır. Örnek vermek gerekirse yaklaşık 50 bin lira piyasa fiyatına sahip olan bir araç yüzde 90 ve üzeri raporu bulunan bir engelliye yaklaşık 29 bin 500 lira seviyesine mal olurken yüzde 90 altı raporu bulunan engelli kişiler ise aynı araca 34 bin 500 lira civarı ücret ödeyerek sahip olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.