Araç Türüne Göre Ödenen ÖTV Değişir mi?

Araç Türüne Göre Ödenen ÖTV Değişir mi?

Sıfır araç talep eden müşterilerin; araç satın alma işlemine gitmeden önce araç türüne göre ödenen ÖTV tutarı değişir mi sorusu oldukça gündemde tutulan bir konu olarak görülmektedir. ÖTV genel itibari ile Avrupa Birliği uyumlaştırma sürecinde işleme konulmuş ve mükellefler doğurmuş bir vergi türü olarak yerini almıştır. Açılımı özel tüketim vergisi olan verginin konusu ise düzenleyici işlemlere tabi olan her türlü işlemler olarak tanımlanabilir.  

ÖTV konusu itibariyle düzenleyici vergi olması sebebiyle yükümlülerin ÖTV hesaplama işlemlerinde hesaplama robotu kullanarak kısa sürede ödeyecekleri vergi miktarını öğrenmeleri mümkündür. Hesaplama robotları son güncel oranlar ile konusu olduğu işlem türüne ait miktarları eksiksiz ve tam olarak kullanıcılara sunmaktadır. 

Araçlarda ÖTV Hesaplama Nasıl Yapılır? 

ÖTV artan dilimli vergi oranına sahiptir. Bu yüzden verginin oranı vergi matrahına göre değişirken aynı zamanda işleme tabi olan ürünün özelliklerine göre de değişmektedir. Güncel oranlar için Gelir İdaresi Başkanlığı verilerinden faydalanabilirsiniz. Araç türüne göre ödenen ÖTV tutarı değişir mi sorusuna ise ilerleyen bölümde araç türlerine göre ÖTV bölümünden ulaşabilirsiniz. 

Araçlarda ÖTV hesaplama işlemi aracın motor hacmine, satış fiyatına ve araç türüne göre farklık göstermektedir. Araç türleri ise otomobil,  taksi, otobüs, minibüs, kamyonet ve kamyon gibi sınıflara ayrılmaktadır. Aracın ticari amaçlı kullanıma sokulması veya hususi amaçlar için talep edilmesi ise aracın vergilendirilme sürecinde oldukça önemli faktörler arasında yer almaktadır. Araçların ticari veya hususi olarak ayrıma gidilmesinde ise üretim sırasında farklılaşan özelliklerden kaynaklanmaktadır. 

Araç Türlerine Göre ÖTV Hesaplama  

Araç türlerine göre ödenen ÖTV tutarı değişir mi sorusuna yanıt olarak ise farklı açıklamalar ile yanıt vermek mümkündür. Araç türleri başlıca şu şekilde sıralanabilir: 

  • Binek otomobiller ve arazi taşıtları 
  • Sadece elektrik gücü ile beslenen araçlar 
  • Hibrit taşıtlar 
  • Motosikletler 
  • Midibüs 
  • Minibüs 
  • Otobüs 

Yukarıda sıralı olarak verilen araç türleri farklı ÖTV hesaplama işlemlerine tabi olarak vergi miktarına ulaşılmaktadır. Araç motor hacmine ve matraha bağlı olarak ÖTV oranları da değişmektedir. Kısaca aynı motor hacmine sahip ve aynı matrahta olan farklı iki tür araç için ödenecek vergi miktarları değişmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.