Araçlarda Ötv İndirimi Başlama ve Bitiş Tarihi

Araçlarda Ötv İndirimi Başlama ve Bitiş Tarihi

ÖTV İndirimi Bitiş Tarihi 

Araçlarda Ötv İndirimi Başlama ve Bitiş Tarihi: 2018’in sonların ÖTV indirmi ile fiyatlar normalleşmiş ve satışlar artmıştı. 2019 Temmuz’a kadar devam eden ÖTV indirimlerinin 3 aylık paketler şeklinde uygulanacağı duyurulmuştu . İndirimin bitmesiyle fiyatlar arttı fakat beklenen ÖTV indirimi gerçekleşmedi. 

ÖTV İndirimi Başlangıç Tarihi  

ÖTV indirimi yapılması sonrasında ikinci el araba fiyatlarının gerçek eder fiyatlarına geleceği belirtildi.2019 yılı son çeyreğinde yeni otomobil pazarındaki satışlar son 2 yılın en yüksek seviyelerine çıktı. Satışlardaki artış sebebi ile ÖTV indiriminin yıl ortalarına doğru tekrar yapılması bekleniyor. 

ÖTV Nedir? 

Özel Tüketim Vergisi Avrupa Biriliği ile uyum sürecinde yapılan kanuni değişiklikler sonucu ülkemizde konuşulur hale gelmiştir daha sonra 2002 senesinde 4760 sayılı kanun ile kabul edilmiştir. ÖTV, belirli ürünler veya malların üzerinden kesilerek ya da orantısal bir şekilde sosyal yarar amacı ile alınmış olan harcama vergisidir.Aslında ülkemizde yaklaşık 70 yıldır ödenmekte olan verginin yerine kanunnamede değişiklikler yapılarak getirilmiştir. Halihazırda ödenen vergi üzerinde; akaryakıt ve yağ türevleri, taşıt vergisi, tütün ve alkol vergisi son olarak ise beyaz ve kahverengi eşyalar vergisi olarak değişiklikler yapılmıştır. “Lüks Vergi” adı verilen vergi yerine geçmiştir. 

ÖTV Hesaplama Nasıl Yapılır? ÖTV Kapsamındaki Ürünler Nelerdir? 

ÖTV hesaplama hangi ürünler için yapılabilir? Lüks ürünler(kürk, mücevher gibi), çevreye zararlı ürünler(benzin,petrol vb.) ve sağlığa zararı olan ürünler(sigara,alkol vb.) ÖTV vergisine tabiidir. KDV’den farklı olarak ÖTV ürün el değiştirdikçe ödenmez, ürünün ilk alıcıya tesliminde ödenir. Normalde ÖTV’de vergi mükellefleri ilk satıcılar ve ithalatçılar iken motorlu taşıtlarda nihai tüketici vergiyi karşılar.ÖTV mükelleflerinin ihtalatçılar ve malların veya ürünlerin ilk alıcıları olduklarını belirtmiştik buna ek olarak müzayede yoluyla satış yapanlarda ÖTV hesaplamak durumundadır.  

Motorlu araçlarda ise durum biraz daha farklı, toplam vergi oranını bulabilmek için hem KDV hem ÖTV oranları hesaplanmalı. Sitemizdeki 2020 ÖTV Hesaplama Robotu motorlu taşıtlar için hem KDV hem ÖTV oranlarını hesaplamaktadır.2020 ÖTV Hesaplama tüm güncel değişiklikler göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Örneğin ÖTV,  silindir hacmi ve fiyata bağlı olarak değişkenlik gösterir. ÖTV oranı yüzde 45 olan araçlar, 1600 cm³ ‘ün altında silindir hacmine sahip olan vergisiz satış fiyatı 70 bin TL’nin altında olan araçlardır. Kimi araçların ise silindir hacmi aynı iken 70 bin TL 120 bin TL bandında satış fiyatı bulunmaktadır, bu araçlarda ÖTV oranı yüzde 50’dir. ÖTV oranının yüzde 60’a ulaştığı araç satış fiyatları da aynı silindir hacmi üzerinden 120 bin TL’yi aşmaktadır. 

Araçlarda Ötv İndirimi Başlama ve Bitiş Tarihi gibi diğer yazılarımız için anasayfa seçeneğine tıklayabilirsiniz. 

Umarız ÖTV Hesaplama ile ilgili yazımız faydalı olmuştur bizler Sorular ve Cevaplar ya da iletişim kısmından ulaşabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.