Bir Arabadan Çok Daha Fazlası : Tesla Model S P100D

Tesla Motors’un ilk üretimi ve konsept kanıtı niteliği taşıyan Tesla Roadster’dan sonra üretimine başlanan ikinci nesil arabaları Yeni S serisinin p100d modeli tanıtımı yapıldı. Tesla’nın diğer arabalarında görüldüğü gibi %100 elektrikle çalışan motorun bataryasına yenilikler getirilmekle birlikte tasarımı geliştirildi. Tesla Model S p100d; güvenli yapısı, eşsiz tasarımı ve saniyeler içerisinde yüzlerce kilometreye varan motor gücüyle yolların en gözde arabalarından biri haline geldi. Silikon Vadisi’nde üretilen Model S serisi, tanıtımı yapıldığından beri 80000’in üzerinde satış yaptı. Otomobil üretiminde yeni bir çağın habercisi olan Yeni Model S, en iyi otomobil ödülünü birkaç dalda alarak markasını ortaya koydu. Peki Tesla Model S p100d serisinin özellikleri, performansı ve fiyat aralığı nasıl?

Dünyanın En Güvenilir Markasından En Güvenli Arabası

Model S, dünyada yapılmış kaza testlerinde en yüksek başarı oranını elde ederek trafik kazası oranlarını düşüreceğini tescilleyen parlak bir geleceğin kurucusu konumuna geldi. Aktif güvenlik sistemiyle olabilecek potansiyel hız kazalarına karşı yeni bir dönem başlatan Tesla, yolculuk esnasında arabaların etrafına yaklaşan nesneleri sensörleri ve lazer kamerası sayesinde algılayarak otomatik bariyer oluşturma yöntemini p100d modeliyle dünyaya duyurdu.

Tesla Model S, bugüne kadar bir aracın sahip olabileceği en düşük sürtünme katsayısına sahiptir. Düşük sürtünme katsayısı sayesinde enerji tasarrufu sağladığı gibi kaza oranını arttıran hava direnciyle sorunsuz bir şekilde mücadele etmektedir. Siz sevdiklerinizle yolculuğun keyfini çıkarırken Tesla size kusursuz bir güvenlik sağlamaktadır.

Gözlerinizi Büyüleyen İç Tasarımı ve Benzersiz Teknoloji

Tesla Model S fotoğraflarına bakar bakmaz fark edeceğiniz dikkat çekici ve devrim niteliğinde olan iç tasarımı, ortada bulunan 17 inçlik dokunmatik ekran sistemiyle aracın kısımlarını kontrol etme imkânı sağlar. Ipad görünümünde olan ekranla yolculuğunuzun keyfinden taviz vermeyerek sunroof, navigasyon, şarj etme, kapı kilidi ve daha birçok özelliği ayarlayabilirsiniz.

Tesla Model S serisinin yeni modeli olan p100d’de diğer Tesla Motors otomobillerinde olduğu gibi bir sim kart mevcuttur. Tesla’nın ücretsiz sunduğu sim kart hizmetiyle arabanız her zaman 3G internet bağlantısına sahiptir. Sürekli internet bağlantısıyla navigasyonu her zaman kullanabilir ve arabanızı cep telefonunuz gibi güncelleyebilirsiniz. Bir arabadan çok daha fazlası olduğunu kanıtlayan güncelleme özelliği sayesinde arabanızın göstergelerine kadar tüm ara yüzü değişir ve her gün yeni bir araba almış gibi hissedersiniz. Telefonunuzla da sürekli bağlantısı olan Tesla Model S ile arabanızı uzaktan kontrol edebilir, şarj durumunun kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Hızına Yetişemeyeceksiniz; Tesla Model S Performansı

Elektrikli otomobillerin içten yanmalı motorlara göre pek çok avantajı olduğunu dünyanın gözlerin önüne sererek elektrikli otomobillere geçişi hızlandırmayı misyonu belirleyen Tesla, Model S p100d de yüksek performans gösteriyor. 2,7 saniyede 0-100 km hızı yakalayarak Lamborghini ve Ferrari gibi spor otomobilleri geçen Tesla, bu başarıyı 4 kapılı aile arabasıyla ve petrol kullanmadan elde ederek yeni bir çağa imza attı.

İstediğiniz Her Yere İstediğiniz gibi gidin; Tükenmek Bilmeyen Batarya

Bilgisayarlarda sıklıkla kullanılan Lithium-ion kimyasına sahip piller tarafından enerji ihtiyacı giderilen Tesla, Model S serisi için kullanılan pilin kimyasını değiştirerek her pilin ısı kontrolünün gerekliliği ve tek bir pilin ömrü tükendiğinde kapasiteyi engellemesi gibi dezavantajları ortadan kaldırmıştır.

Tesla Model S p100d’de beklenilenin aksine 12 V’luk bir akü bulunmaktadır. Motorun çalışmasını sağlayan bataryanın yanı sıra akü, silecek ve farların çalışması gibi arabanın diğer ekipmanları için enerji sağlamaktadır.

Tesla Model S p100d arabanızla uzun yolculuğun keyfine varmak istiyorsanız arabanızın enerji ihtiyacını karşılayacak iki seçenek var; Supercharger ve batarya değişimi.

Supercharger, otomobil sektöründe arabanızı şarj edecek en hızlı ve en çabuk yayılan enerji merkezleridir. Kahve molası için durduğunuz Supercharger merkezlerinde, 20 dakikada 300 km gidecek enerjiyi arabanıza yükleyebilirsiniz. Üstelik ücretsiz!

Elon Musk’ın deyimiyle bedava ve en çabuk arasında seçim yapmanız gerekiyorsa bir depo benzin fiyatına boş bataryanızı yeni ve dolu bataryayla değiştirebilirsiniz.

Tesla Model S p100d Fiyat Aralığı ve ÖTV Oranları

Eşsiz özelliklere sahip yaşam kalitenizi yükseltecek Tesla Model S, Tesla internet sitesinden istediğiniz ve tasarımını sunduğunuz modele göre değişim gösteriyor. 523 736,413 Türk lirasından başlayan fiyatlar 992 342,677 liraya kadar ulaşabiliyor. Türkiye’de Tesla satışları resmiyet kazanmamasına rağmen Tesla Model S p100d Türkiye’de 60’tan fazla satış yapmıştır.

Tesla Model S, ABD ve Avrupa’da elektronik ekipmanları farklılık gösterdiği için ABD’den doğrudan ithal edilmez. Türkiye elektrik tesisatıyla Avrupa standartları uyum sağladığından Tesla Model S Türkiye’ye Avrupa’dan ithal edilmektedir. Hollanda’dan ithal edilen bir Tesla Model S için; Tiburg’tan Türkiye’ye nakliye, ordino, antrepo ve diğer dosya masrafları gibi gümrükte oluşabilecek ödemeler, %3-%7 ve %15 arası değişebilen ÖTV fiyatı, gümrük vergisi, %18 standart KDV ve tescil ve kayıt masrafları Tesla Model S’in piyasaya sürülen satış fiyatında değişikliğe sebep olmaktadır.

1 698 008,58 Türk Lirası ödeyerek tüm masrafları karşılanan bir Tesla Model S p100d’ye sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.