Dacia Özürlü Araç Fiyatları

El, ayak, kol, bacak gibi bedensel engelin yanı sıra, işitme, görme ya da zihinsel engele sahip olan kişilerin en sık karşılaştığı sorunlardan biri ulaşım sorunudur. Toplu taşıma araçlarına binme-inme, kaldırımlarda güvenli bir şekilde yürüme ya da istenilen yere zamanında gidebilme gibi birçok sorun, engelli vatandaşları sıradan insanlardan çok daha fazla yormaktadır. Türkiye’de yaşayan 8 milyon engelli vatandaş için devlet bir adım daha atarak, engelli bireylerin ulaşım sorununa yeni çözümler getirmeye çalışmaktadır. Bunun için engelli vatandaşlar araç satın alırken ÖTV indiriminden yararlanma hakkında sahip bir şekilde araç satın alabilmektedir. Engelli araç indirimli nasıl alınır, engelli araç fiyat hesaplaması nasıl yapılır ve daha birçok sorunun yanıtını burada bulabilirsiniz.

Dacia ÖTV İndirimli Engelli Araç Nasıl Alınır

Engelli kişilerin araç satın alabilmesi her durumda mümkün olmaktadır. İster o aracı kullanabilir olsun isterse de kullanamayacak seviyede bir engeli bulunsun, bu durum engelli bireyin araç satın almasına kesinlikle engel değildir. Ancak ÖTV indiriminden yararlanarak Dacia araç satın almak isteyen kişilerin yapması gereken ilk şey engellerinin seviyesini ölçtürmek olacaktır. Tam teşekküllü bir hastanede yapılacak olan tetkikler sonrasında eğer %40 üzerinde engelli çıkarsanız, Dacia engelli araçlarını ÖTV indirimlerinden yararlanarak satın alma fırsatını yakalayabilirsiniz. %40 altında engeli olan bireyler ise bu haktan yararlanamamaktadır. Engelli bireylerin ÖTV indiriminden yararlanabilmesi için de seçecekleri aracın motor gücüne değil fiyatına bakılmaktadır. 2018 yılında çıkmış olan yeni engelli yasasına göre 200.000 TL üzerindeki araçlar için ÖTV indirimi uygulanamamaktadır. Buna göre ÖTV oranları şu şekilde belirtilmektedir:

  • 706 TL’ye kadar olan araçlarda ÖTV oranı %45
  • 707 ile 141.600 TL’ye kadar olan araçlarda ÖTV oranı %50
  • 601 TL ve üzerinde olan araçlar için uygulanacak olan ÖTV oranı ise %60

%90 ve üzeri engele sahip olan kişiler ise yeni yasaya göre ilk araç satın alımlarında ÖTV ödemek zorunda değildir. Yani Dacia engelli araç ÖTV indirimi fırsatlarından yararlanmak isteyen %90 üzerinde engelli bir vatandaş, istediği Dacia aracı satın alırken ilk satın alımda ÖTV oranı ödememektedir. Satın almış olduğu aracı ise 5 yıl içerisinde satması halinde ÖTV tutarını geri ödemektedir. 5 yıl dolduktan sonra engelli vatandaş aracını satmak isterse aldığı fiyat değil, piyasa değeri üzerinden aracını satma hakkına da sahiptir.

Dacia Engelli Araç Fiyatları

Dacia özürlü araç fiyatları, aracın sahip olduğu donanımlara ve aracın modeline göre değişkenlik göstermektedir. Dacia binek araç kategorisinde yer almakta olan DUSTER, SANDERO, LOGAN MCV, LODGY, DOKKER Combi ve DOKKER Van araçlar arasından istediğiniz aracı engelli raporunuz ile birlikte ÖTV indirimlerinden faydalanarak satın alabilirsiniz. Satın almak istediğiniz aracın engelinize uygun özel tertibat takılıp takılamaz olması da aracı satın alabilmeniz üzerinde büyük etmendir. %90 üzerinde engeli olan bireyler aracı kullanamayacağı için aracın herhangi bir özel tertibata ihtiyacı olmayacaktır. Bundan dolayı bu kişiler istedikleri Dacia binek aracı ÖTV indirimlerinden yararlanarak satın alabilirler. %40 ile %90 arasında engeli olan bireylerin ise engellerine uygun özel tertibat takılabilen araçları ÖTV indirimi ile satın alabilmeleri mümkün olmaktadır. Satın almak istediğiniz Dacia aracın engel durumunuza göre ÖTV indirimi hesaplamasını yaptırmak için internet sitesi üzerinde yer alan otomatik hesaplama motorlarından yardım alabilirsiniz. Sizin için bu hesaplama motorlarında yaptığımız bir hesaplamanın örneğini verecek olursak; %45 ÖTV indirimi ile satın alabileceğiniz Dacia DUSTER, 79.050 TL yerine, 54.000 TL ile satın alabileceğiniz bir araçtır. ÖTV indirim oranları kişinin engel derecesine göre farklılık gösterecektir.

Dacia Özürlü Araç Fiyatları” üzerine 6 yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.