Elektrik Motorlu Araçlarda Ötv Oranları

ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLER VE ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ (ÖTV) ORANLARI

Özellikle son birkaç senede hayatımıza girerek her geçen gün daha fazla önem kazanan ve yeşil çevreyi korumada çok önemli katkılar yapan elektrik motorlu otomobiller; tekerlerin dönmesi ve sürüş için gereken gücün tamamının ya da bir kısmının elektrik enerjisi üretilerek sağlanması mantığına dayanıyor.

Elektrikli Otomobil Tipleri

Hibrit ve Tam Elektrikli olmak üzere iki tipi bulunan elektrikli motorlu araçlara sahip otomobillerden; Hibrit diye tabir edilen sınıftakiler hem benzin hem de elektrikle çalışan motorlara sahipken, tam elektrikli sınıfında bulunanlar ise yalnızca elektrik enerjisi ile çalışan motorlar ile üretilmişlerdir.

Elektrikli Otomobil ve Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ise 2002 yılında Avrupa Birliği’ne giriş için uyum amaçlı düzenlenen değişiklikler ile ülkemize giriş yapmış ve 4567 sayılı kanun ile sağlığa zararlı, çevreye zararlı ve lüks mal ile ürünler için ödenmesi zorunlu hale getirilmiştir. Bu ürünlerin ithalatında ve ilk satımlarında ödenmesi zorunlu olan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV); sosyal bir fayda sağlama amacı taşımaktadır. Bu sebeple elektrikli motora sahip olan araçlar ile benzin ya da dizel teknolojisi ile çalışan motorlara sahip olan araçlar arasında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranları farklılık göstermektedir. Çünkü elektrikli motorlu araçlar çevreye ve insan sağlığına daha az zarar verilmesine katkıda bulunurken, lüks kavramından da bir anlamda ödün vermektedir.

Hibrit ve Tam Elektrikli Motor Arasındaki Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Farkı

Hibrit teknolojisi ve Tam Elektrikli motor teknolojisine sahip otomobillerde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranları farklılık göstermektedir. Son yapılan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düzenlemesi ile oranların belirlenmesinde motor gücü, motor silindir hacmi ve araç matrah fiyatı kriterlerinin birlikte kullanılmasından dolayı zaman zaman karışıklıklar ortaya çıkabilmektedir. Burada önemli olan nokta; Tam Elektrikli motorlara sahip olan elektrikli otomobillerin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranları; Hibrit motorlara sahip elektrikli otomobillerin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarından daha düşük olmasıdır.

Elektrik Motorlu Araçların Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Oranları

Bakanlar Kurulu tarafından torba yasa ile kabul edilerek hayata geçirilen son Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranları belirleme kurallarına göre Hibrit teknolojiye sahip elektrikli otomobil Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranları şöyle; Motor gücü 50 KW altında olup, motor silindir hacmi de 1800 cm3 altında kalan otomobillerden matrah tutarı 50 bin TL ve altında olanlar için Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranı yüzde 45, matrah tutarı 50 bin TL’yi aşıp ancak 80 bin TL’yi aşmayanlar için ise Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) yüzde 50.

Eğer motor gücü 100 KW üzerinde ve motor silindir hacmi de 2000 cm3 ile 2500 cm3 arasında ise matrah tutarı 100 bin TL altında olan Hibrit teknolojili elektrikli otomobillerin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranı yüzde 100, matrah tutarı 100 bin TL ve üzerinde olanlar için ise Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranı yüzde 110 olarak tüketicinin karşısına çıkıyor.

Tüm bunların yanında eğer otomobil Tam Elektrikli motor teknolojisine sahip ise Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranları ve ona paralel olarak da fiyatları epeyce düşük bir biçimde karşımıza çıkıyor. Sadece elektrik enerjisi ile çalışan motorlara sahip elektrikli otomobillerde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarının belirlenmesinde motor gücü kriter olarak alınıyor. Buna göre Tam Elektrikli motor teknolojisine sahip elektrikli otomobillerin; motor gücü 85 KW altında olanları için belirlenen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranı yüzde 3, motor gücü 85 KW üzerinde ancak 120 KW altında olanlar için belirlenen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranı yüzde 7 ve motor gücü 120 KW üzerinde olanlar için ise belirlenen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranı yüzde 15 olarak tüketiciden alınıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.