Elektrikli Araçlarda ÖTV Hesaplama Kriterleri

Elektrikli Araçlarda ÖTV

Elektrikli Araçlarda ÖTV oranlarının düşük olması, elektrikli araçlara olan ilgimizi arttırdı. Öncelikle elektrikli araçlardan bahsedelim. Zaman ilerledikçe teknoloji daha da gelişiyor ve bir zamanlar kullanılan benzinli araçların yerini elektrikle çalışan araçlara bırakmaya hazırlanıyor. Elektrikli araçlar, diğer araçlara nispetle çok daha avantajlıdır. Elektrikli araçlar size önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağlar. Aynı zamanda karbon emisyonunu azalttığı için çevre kirliliğinin azalmasına neden olur. Son derece sessiz çalışırlar. LPG, dizel ve benzinli araçlara nazaran çok daha az maliyetli ve çok daha kullanışlı olan bu araçların en büyük avantajlarından biri de ÖTV oranlarının düşük olmasıdır. Elektrikli araçların özelliklerine göre ÖTV Hesaplama yapılır. Bu özelliklerin neler olduğunu beraber inceleyelim.  

Elektrikli Araçlarda ÖTV Hesaplama Kriterleri  

Özel Tüketim Vergisinin, yani bilinen adıyla ÖTV’nin, Avrupa Birliği’nde kullanılmasının en önemli nedeni gelir elde etmek değil, insan sağlığına zararlı olan ürünlerin kullanımını kısıtlamaktır. Bu nedenle insan sağlığına olumsuz etkileri olan ürünlerden ÖTV alınır. Elektrikli Araçlarda ÖTV, motorlu taşıtlara göre daha azdır. Bunun sebebi elektrikli araçların insan sağlığına olan olumsuz etkisinin motorlu taşıtlardan çok daha az olmasıdır. Elektrikli araçlar için ÖTV Hesaplama kriterlerinden biri aracın motor gücü; bir diğer kriter ise vergiler hariç aracın fiyatıdır.   

Elektrikli Araçlar Ve Motorlu Araçlar Arasındaki ÖTV Farkı  

Elektrikli araçlar ve motorlu araçların insan sağlığına ve çevreye olan etkisi aynı olmadığı için ÖTV oranları farklılık gösteriyor. Motorlu taşıtlar için ÖTV Hesaplama oranları aracın silindir hacmi ile doğru orantılı olarak artmaktadır. 2020 yılındaki son artışlara göre motorlu taşıtlardaki en az ÖTV oranı yüzde 45’dir. Bu oranı aracın silindir hacmi ve vergi harici fiyatı arttıkça yüzde 160’a kadar artış göstermektedir. Ancak Elektrikli Araçlarda ÖTV çok daha düşük oranlarda alınmaktadır. Tüketiciden, silindir hacmi 85 kW’ı geçmeyen elektrikli araçlar için yüzde 3; 85 kW ile 120 kW silindir hacmine sahip elektrikli araçlar için yüzde 4; silindir hacmi 120 kW’ın üzerindeki elektrikli araçlar için ise yüzde 15 ÖTV alınmaktadır.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.