Engelli Araç İndirimi Hesaplama

Günlük hayatta fiziksel ya da zihinsel birçok engeli olan bireyle karşılaşmaktayız. Türkiye sınırları içerisindeki sayısı 8 milyonu bulan engelli vatandaşlar, bazen sıradan insanların onlar yaratmış oldukları sorunlar ile baş etmek zorunda kalabilmektedir. Özellikle de ulaşım ile ilgili engelli bireylere büyük sıkıntılar yaşatılabilmektedir. Engelliler için özel olarak hazırlanmış olan kaldırımlara araç park etmekten, toplu taşıma araçlarında engelli bireylerin karşılaşmış olduğu sıkıntılara kadar birçok problem gün yüzüne çıkabilmektedir. Günlük yaşantısını sorunsuz bir şekilde devam ettirebilmeleri ve çok daha konforlu bir şekilde seyahat edebilmeleri için devlet tarafından engelli bireyleri için araç alımlarında ÖTV indirimleri uygulanmaktadır. Bu durum karşısında da engelli araç indirimi yüzde kaç gibi sorular ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. Engelli bireylerin satın alacakları araçlarda ne kadarlık ÖTV indirimi uygulanmakta ve engelli araç indirim şartları nelerdir sizin için paylaşıyoruz.

Engelli Araç İndirimi Şartları

Engelli araç indirimi şartları arasında bedensel ya da zihinsel ne tür bir engeliniz olursa olsun, ÖTV indiriminden yararlanabilmeniz için bu engelin %40 ve üzerinde olması şartı yer almaktadır. %40 altında engeli bulunan bireylerin ÖTV indirimlerinden faydalanarak araç satın alma durumu söz konusu olmamaktadır. Eğer engelli bir bireyseniz ya da engelli bir birey için araç satın alma işlemlerinde yardımcı olmak için yola çıkan kişilerden biriyseniz, öncelikle tam teşekküllü bir hastanede engelli bireyin engelinin seviyesinin tespit edileceği bir işlem yaptırmanız gerekmektedir. Hastanede yapılan tetkikler sonrasında eğer kişi %40 üzerinde engelli ise ÖTV fiyat indirimlerinden yararlanarak araç satın alabilmektedir. Sağ bacağında ya da sağ ayağında engeli olan kişiler özel tedarik yapılabilen engelli araçlarında bu indirimleri kullanabilmektedir. Ancak kişinin sol ayağında engel bulunuyorsa otomatik vites araç sahibi olabilmekte ve bu aracı herkes gibi kullanabilmektedir. %40 ve üzerinde engeli olan kişilerin ehliyet alabilir ve özel tedarikli araç kullanabilir ibaresi yer alan hastane raporu ile sürücü kursuna başvurup ehliyet sahibi olması da gerekmektedir. Bu kişiler için H sınıfı ehliyet verilmektedir. Eğer %90 üzerinde engelli bir bireyseniz de aracın sizin kullanmanız mümkün olmayacaktır ancak üçüncü dereceden yakınınızın dahi kullanabileceği bir araca sahip olma hakkınız bulunmaktadır. Üstelik %90 üzeri engelli kişilerde ehliyet sahibi olma şartı da aranmamakta hatta ilk araç satın alımlarında ÖTV fiyatı uygulanmamaktadır.

Engelli Araç ÖTV İndirimi Hesaplama

Engelli ÖTV indirimi 2018 yılında artık aracın sahip olduğu fiyat üzerinden yapılmaktadır. Eski dönemlerdeki gibi satın alınmak istenen aracın motor hacmine bakılmamakta, aracın fiyatının ÖTV ve KDV dâhil toplamının 200.000 TL’yi aşmaması şartı aranmaktadır. Siz de engelli bir bireyseniz, 200.000 TL’ye kadar olan engelli araç alımlarında cazip ÖTV fiyatlarından faydalanabilirsiniz. 2018 yılında engelli araç ÖTV hesaplamalarına bakıldığında şu tablo ile karşılaşılmaktadır:

  • 706 TL’ye kadar olan araçlarda ÖTV oranı %45
  • 707 ile 141.600 TL’ye kadar olan araçlarda ÖTV oranı %50
  • 601 TL ve üzerinde olan araçlar için uygulanacak olan ÖTV oranı ise %60

Yukarıda belirtilmekte olan araç fiyatlarına uygulanmakta olan ÖTV oranları aracın modeline ve markasına göre de değişebilmektedir. Eğer siz de engelli bir bireyseniz ve satın almak istediğiniz araç için ÖTV hesaplaması yaptırmak isterseniz, internet sitelerinde yer alan otomatik ÖTV hesaplama araçlarından yardım alabilirsiniz. Bunun yanı sıra satın alacağınız aracın bulunduğu bayii de sizin için engelli araç ÖTV hesaplamasını yapacaktır. Cazip fiyatlar ile engelli aracı sahip olmak isterseniz 2018 ÖTV indirimlerinden hemen yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.