Engelli Araçlarında 2020 KDV İndirimi

Engelli Araçlarında 2020 KDV İndirimi

Engelli vatandaşlar sıfır araçlar için ÖTV ve KDV indiriminden faydalanabilmektedir. 2020 ÖTV hesaplama robotu ile güncellenen indirim sonrası vergi tutarlarını öğrenebilirsiniz. İşte Engelli Araçlarında 2020 KDV İndirimi hakkında detaylı yazımıza geçelim.

Engelli bireylerin günlük hayatlarını kolaylaştırmak veya pozitif ayrımcılık tanımak adına bazı vergi türlerinden muaf tutulmuşlardır. Ya da vergi oranlarında indirime gidilmiştir. Engelli vatandaşlar için indirim sonrası oluşacak vergi tutarını 2020 ÖTV hesaplama uygulaması ile öğrenebilirsiniz. Ya da ÖTV hesapla içeriklerine ait güncel vergi oranlarından faydalanabilirsiniz 

Engelli bireylerin engel düzeylerine göre sıfır araç indirimleri ve araç kullanım hakkı değişmektedir. Engel düzeyi %40 olan ve resmi makamlarca belgelendirilen vatandaşlar araç içi özel donanımlar sayesinde kullanabilmektedir. H sınıfı sürücü belgesi almış olmak gerekmektedir. Engel düzeyi %90 üzerinde olan bireyler ise, üçüncü derece yakınlarına kadar kullanabilmektedir.  Engelli bireylere ait indirim oranlarını öğrenmek için 2020 ÖTV hesaplama robotu kullanabilirsiniz. 

Engelli Araçlarında İndirimden Faydalanma Şartları 

Engelli bireylerin KDV ve ÖTV indirimlerinden faydalanabilmeleri için belirlenen şartları yerine getirmelidirler. İlki engel düzeylerini belgelendirmektir. Araç kullanım hakkı veya sürücü belgesi gibi şartları araç alımı sırasında bildirmek zorundadır. 2020 ÖTV hesaplama içeriklerine ulaşarak detaylı bilgi edinebilirsiniz. Engelli araç indiriminden beş yılda bir defaya mahsus faydalanılabilmektedir. İndiriminden ilk kez faydalanacaklar için süre şartı aranmamaktadır. Fakat ikinci bir sıfır araç satın almak için beş yıllık sürenin dolmuş olması gerekmektedir. 

Engelli bireyler için sıfır araç satın alımlarında ÖTV ve KDV birlikte uygulanmaktadır. Vergiden muaf tutulmaları sebebi ile araç satış fiyatları engelli vatandaşlar için farklılık göstermektedir. Engelli vatandaşlar için oluşturulmuş vergi indirimlerine ÖTV hesapla uygulamasından ulaşabilirsiniz. Engelliler için alınan sıfır araçların herhangi bir durumdan dolayı kullanılmaz hale gelmesi durumunda beş yıl süreyi beklemeden, ikinci sıfırı araç alımlarında tekrar vergi indiriminden faydalanılabilmektedir. 

Engelli Araçlarında Vergi Muafiyet Süresi 

Engelli araçlarında vergi muafiyet süresi sınırsızdır. Yeni bir düzenleme ile aksi belirtilmediği sürece, yayımlanan indirim oranları ile sıfır araç alabilmektedirler. Fakat bu hak kişiye özeldir ve devredilemez. Engel düzeyine göre yakınları araç kullanım hakkına sahiptir. Fakat araç mülkiyeti her zaman engelli bireylere aittir. 2020 ÖTV hesaplama robotu ile herhangi bir kuruma müracaat etmeden ödenecek toplam vergi tutarını öğrenebilirsiniz. 

Ayrıca Engelli Araçlarında 2020 KDV İndirimi gibi diğer yazılarımız için anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Yorum yapmayı unutmayın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir