engelli-kisi-adina-arac-alimi

Engelli Kişi Adına Araç Alımı Nedir?

Engelli kişilere sağlanmış olan ayrıcalıklardan biri de ÖTV indirimi ile araç alımıdır. Engelli bireyler, engelli raporu aldıkları takdirde Özel Tüketim Vergisi’nden, yani bilinen adıyla ÖTV’den, muaf olabiliyorlar. Engelli kişi araç satın alırken belli kriterlere göre ÖTV Hesaplama yapılır ve aracın satış fiyatından ÖTV ve KDV oranı çıkarılarak engelli vatandaşlar için satış fiyatı elde edilir. Ayrıca bazı koşullara bağlı olarak Engelli Kişi Adına Araç Alımı da yapılabilir. Engelli birey kendi gereksinimlerini karşılayamayacak oranda bir engel seviyesine sahip ise birinci, ikinci veya üçüncü derece bir akrabası onun adına ÖTV’siz araç alabilmektedir. Bu koşulların neler olduğunu inceleyelim.  

Engelli Kişi Adına Araç Alımı Koşulları Nelerdir? 

Bu koşullardan en önemlisi engelli bireyin engellilik oranının yüzdesidir. Kişinin engel oranı yüzde 90 ve üzerindeyse kişinin birinci, ikinci veya üçüncü derece akrabası onun adına ÖTV’siz araç alabilmektedir. Bu durumun bir diğer şartı ise, engel oranı yüzde 90 ve üzerinde olan kişinin raporunda ‘özel engelli aracını’ kullanmaya engeli olduğunun belirtilmesidir. Engelli Kişi Adına Araç Alımı yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan biri, engelli kişinin 18 yaşından küçük olduğu takdirde anne ve babası muvafakat belgesi imzalamasıdır. Diğer husus ise, engelli kişinin zihinsel engeli varsa o kişinin adına vasi kararı alınması gerekir. Bu koşulları sağlayan kişiler, araç satış fiyatı üzerinden ÖTV Hesaplama yapılarak, ÖTV’den muaf olmaktadırlar.  

Yüzde 90’ın Altındaki Ve Üstündeki Engellilik Durumları 

Engellilik oranları ÖTV muafiyetinden yararlanma konusunda değişiklik göstermektedir. Engellilik oranı yüzde 90’ın altında olan vatandaşlar, eğer alacakları araca engellerine yönelik bir düzenleme yapmazlarsa, ÖTV muafiyetinden yararlanamazlar. Ancak kendi engellerine uygun olarak araçta düzenlenme yapan kişiler ÖTV muafiyetinden yararlanabilmektedirler. ÖTV Hesaplama yapılarak, ÖTV oranı aracın satış fiyatından çıkarılır ve bu sayede araç sahibi olabilirler. Engellilik oranı yüzde 90’ın üzerindeki birey için ise durum iki şekilde farklılık gösterir. Araçları kendileri kullanacak bireyler araçta düzenleme yapmak zorundadırlar. Eğer kendileri kullanamayacaklarsa ÖTV’siz Engelli Kişi Adına Araç Alımı yapılabilmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.