Engelli Maaşı Alma Şartları Nelerdir

Türkiye’de 8 milyonun üzerinde engelli birey bulunmaktadır. Bu bireylerin kimisi fiziksel engelli iken kimisi de zihinsel engelli kategorisinde yer almaktadır. Bu bireylerin bazıları kendi hayatlarını idame ettirebilecek durumdayken, bazıları da başka bir kişinin bakımına muhtaç kalabilecek derecede bir engele sahip olabilmektedir. Hem yaşlılar hem de 18 yaşından küçük olan engelli bireyler için devlet tarafından ödenmekte olan engelli maaşı hakkında merak ettiğiniz tüm detayları sizinle paylaşıyoruz. 2022 maaşı nedir kimler alabilir konusu ile ilgili tüm sorularınızın yanıtını burada bulabilirsiniz.

Engelli Maaşı Nedir

Engelli maaşı, devlet tarafından 65 yaşını geçmiş kimsesiz, güçsüz ve de muhtaç kişilere verilmekte olan bir maaştır. 3 ayda bir olmak şartı ile verilmekte olan bu maaş türü, kişinin engel derecesine göre azalıp artabilmektedir. Kimler engelli maaşı alabilir sorusu da sıklıkla sorulan sorular arasında yer almaktadır. Ekonomik yoksunluk içinde olan, 18 yaşından büyük engelli kişiler ve 18 yaşını geçmemiş engelli yakını bulunan Türk vatandaşlarının tamamına verilmekte olan engelli maaşı, aylık ortalama geliri devletin belirlediği yoksulluk sınırının altında olan kişilere verilmektedir. Engelli maaşı almak isteyen kişilerin yetkili hastanelerden alınmış engelli sağlık raporuna göre engel derecesi %40 ile %69 oranında olması gerekmektedir. %40 ile %69 arasında engel derecesi bulunan kişiler ve başka bir insanın yardımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek olan kişilere engelli maaşı verilmektedir. Herhangi bir geliri olmayan, aylık sahibi olmayan, bir yakını ve kendisine bakabilecek bir akrabası olmayan kişilerin bu maaşı almaya hakkı bulunmaktadır. Bu kişilerin aylık gelirinin devletin belirlemiş olduğu muhtaçlık sınırı altında olması da engelli maaşı alma şartları arasında yer almaktadır. Kanunen bakmakla yükümlü olunan 18 yaşını doldurmamış engelli yakını bulunanlar da 3 aylık periyotlar ile ödenmekte olan engelli maaşını alabilme hakkına sahiptir. Bu kişilerin de engelli aylığından faydalanabilmesi için aylık gelir ortalamalarının devletin belirlemiş olduğu muhtaçlık sınırı altında olması gerekmektedir. Ayrıca sigortalı bir işte çalışmıyor olmaları da şartlar arasında yer almaktadır. Konu ile ilgili çok daha detaylı bilgiyi sizinle paylaşacağız.

2020 Engelli Maaşı Alma Şartları Nelerdir

Engelli maaşı alma şartları 2018 kriterleri arasında, engel oranının %40 ve üzerinde olması şartı yer almaktadır. Engel oranına göre devlet tarafından bağlanmakta olan maaşın miktarı da değişmektedir. %70 engelli bir birey ile %45 engelli bir bireyin almış olduğu engelli maaşı aynı olmamaktadır. Engel oranına göre alınan maaş miktarları şu şekildedir:

  • 65 yaş üzeri yaşlılık maaşı 705,62 TL
  • %40 ile %69 arasında engel oranı bulunan kişinin aylığı 1059,64 TL
  • %70 üzerinde engel derecesi bulunan bakıma muhtaç engelli maaşı 1589,47 TL
  • 18 yalın altında engelli yakını bulunan kişi aylığı 1059,64 TL

Yukarıda belirtilmiş olan aylık miktarları, bir kişinin 3 ayda bir almış olduğu maaş oranını belirtmektedir. 3 ayda bir verilmekte olan engelli aylığını alabilmek için haneye giren aylık paranın devletin belirlemiş olduğu yoksulluk sınırında olması da şarttır. 18 yaşın üzerinde engel bireyin herhangi bir yerden sigortalı olmaması ve maaş almıyor olması da engelli maaşı alabilmesi için gerekli olan şartlar arasında yer almaktadır. Engelli maaşı alabilmek için başvuru yapan kişilerin bu maaşı alabilmeleri için de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılacak olan Sosyal İnceleme sonucunda kişinin ya da engelli bireye bakacak olan kişilerin tüm kriterlere uygun olması ve bu incelemeden geçmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.