Engelli ÖTV İndirimi 2018

Engelli bireylerin de tıpkı engelsiz bireyler kadar özgür ve rahat bir şekilde seyahatlerini yapabilmesi için bir takım şartlar sağlanmaktadır. Bunlardan biri de engelli insanların kolay bir şekilde araç sahibi olabilmeleri için gerekli olan ÖTV oranında indirim yapmaya gitmektir. Kişinin engel durumuna göre değişiklik göstermekte olan ÖTV fiyatları, ÖTV hesaplama 2018 şartları ile de değişebilmektedir. Engelli bireyler arasında araç kullanabilecek ve de araç kullanamayacak derecede engelli olan kişiler yer almaktadır. Eğer engel durumunuz %90 ve üzerinde ise ÖTV ödemeden araç sahibi olabilmeniz de mümkün olmaktadır. Bunun için yapmanız gereken ilk şey tam teşekküllü bir hastaneye gitmek ve %90 üzerinde engele sahiptir ibaresi yazan raporun çıkmasını beklemektir. Bu rapora sahip olduktan sonra istediğiniz sıfır km araca ÖTV ödemeden sahip olma şansını da elde edebilirsiniz. Üstelik %90 üzerinde engele sahip olan kişiler araç kullanamayacağı için araç satın alabilmeleri için ehliyet sahibi olmaları şartı da aranmamaktadır. Tüm bu şartlar sağlandığında oldukça rahat bir şekilde araç sahibi olup, istediğiniz yere çok daha konforlu bir şekilde seyahat etmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Engelli Araçlarında ÖTV İndiriminden Yararlanma Şartları

Geçtiğimiz yıllarda engelli insanların sahip olacakları otomobillerde motor hacmi, beygir gücü gibi durumlara bakılarak ÖTV oranlarında indirimler söz konusu olmaktaydı. Ancak 2018 yılında engelli araç ÖTV indirimi şartları ve indirim oranları değişkenlik göstermektedir. %90 üzerinde engele sahip olan kişilerin ÖTV ödemeksizin araç sahibi olabildiklerinden bahsetmiştik. %90 altında engeli olan kişilerde ise ÖTV indirimleri söz konusu olmaktadır. El, kol, ayak, bacak gibi fiziksel engele sahip olan bireylerin de tam teşekküllü bir hastaneden engellerin derecesini ve şeklini belirten bir rapor almaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra özel tertibatlı araç kullanabilir ibarelerinin de bu rapor üzerinde yazılı olması gerekmektedir. %90 ve üzeri engele sahip olan bireylerde ehliyet sahibi olma şartı aranmazken, %90 altında bir engele sahip olan kişilerin H sınıfı ehliyete sahip olmaları gerekmektedir. Bu ehliyete sahip olabilmeleri için de tam teşekküllü bir hastaneden engel durumuna ilişkin bir rapor almaları ve bu belge ile sürücü kursuna gitmeleri gerekmektedir. H sınıfı ehliyete sahip olan kişilerin ÖTV indiriminden yararlanabilmesi için sol bacağında engeli olması ve otomatik vites araç satın almak istemesi gerekmektedir. Ancak eğer sağ bacakta engel varsa özel tertibatın kullanılabildiği araçlarda ÖTV indirimi uygulanabilmektedir. Özel tertibatın kullanılamadığı araçlar için ÖTV indirimi söz konusu olmamaktadır.

2018 Engelli Araç ÖTV Oranları

2018 yılında engelli bireyler için ÖTV oranları değişkenlik göstermektedir. Engelli ÖTV indirimi 2018 hesaplaması yapılırken aracın fiyatı dikkate alınmaktadır. Fiyatlara göre engelli araçlarında uygulanmakta olan ÖTV oranlarına bakıldığında şu şekilde bir tablo karşınıza çıkmaktadır:

  • 706 TL’ye kadar olan araçlarda ÖTV oranı %45
  • 707 ile 141.600 TL’ye kadar olan araçlarda ÖTV oranı %50
  • 601 TL ve üzerinde olan araçlar için uygulanacak olan ÖTV oranı ise %60

Motor silindir hacminin ortadan kaldırılması ile araç fiyatları üzerinden hesaplanmakta olan ÖTV indirimi, 200.000 TL’ye kadar araçları kapsamaktadır. Vergiler dâhil olmak üzere araç fiyatı 200.000 TL’yi aştığında bu araçlar için ÖTV oranı söz konusu olmamaktadır. Engellilerin engel derecelerine göre seçmiş oldukları aracın net fiyatı ile KDV, ÖTV ve benzeri oranların toplamının 200.000 TL’yi aşması durumunda engelli vatandaşın daha uygun bir araca yönelmesi gibi önerilerde bulunularak engelli bireylerin de araç sahibi olması sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.