Engelli ÖTV İndirimi 2020 Hesaplaması ve Şartları

Engelli ÖTV İndirimi 2020 Hesaplaması Ve Şartları

Toplu taşıma araçları, şahsa ait binek araçlar ve daha birçok ulaşım aracı ile bir yerden başka bir yere gitmek mümkün olmaktadır. Ancak engelli bireyler için bu durum çok da kolay bir şekilde gerçekleşmemektedir. Toplu taşıma araçlarında yaşanan sorunlar, engelli yollarına park edilen araçlar, engelli vatandaşların toplu taşıma araçlarını kullanabilmeleri için yetersiz kalan ekipmanlar ve daha birçok sebep, engelli bireylerin kendi araçlarına sahip olmalarını sağlamaktadır.

2020 engelli araç ÖTV fiyatları kapsamında yapılan yenilikler ve iyileştirmeler de engelli bireylerin araç sahibi olabilmelerinin önündeki engelleri kaldırmaktadır. Engelli vatandaşların da araç sahibi olabilmesi ve üstelik bunu ÖTV indiriminden faydalanarak yapabilmesi için gerekli olan bazı şartlar ve koşullar sağlanmalıdır.

Engelliler İçin ÖTV İndirimli Araç Satın Alma Şartları

Engelli araç ÖTV indirimi şartları 2019 yılında ciddi değişiklikler göstermiştir. Yeni yasalara göre engelli bir bireyin ÖTV indiriminden faydalanarak araç sahibi olabilmesi için aracın motor silindir hacmine değil, aracın total fiyatına bakılmaktadır. Yani engelli bir birey ÖTV indirimli bir araç satın almak istediğinde, aracın satış fiyatı, KDV ve ÖTV gibi fiyatları toplandığında, aracın 200.000 TL üzerinde bir fiyata sahip olmaması gerekmektedir. Bu rakamı aşan araçlar için ÖTV indirimi söz konusu olmamaktadır. Engelli bireyler indirimli araç satın alabilmek için de bir takım belgelere sahip olmalıdır. %90’nın altında engeli bulunan bireyler tam teşekküllü bir hastaneden H sınıfı ehliyeti alabilir ve özel tertibatlı araç kullanabilir ifadelerin yer almış olduğu bir rapor çıkarmak durumundadır. Bu rapora sahip olduktan sonra da sürücü kursuna bu belge ile başvurması gerekmektedir. H sınıfı ehliyet sahiplerinin eğer sağ bacağında engel varsa özel tertibat yapılabilen araçlardan ÖTV indirimli bir şekilde satın alma hakkı vardır. Ancak araca özel tertibat yapılamıyor ise bu aracı engelli bireyin indirimli bir şekilde satın alması söz konusu değildir. H sınıfı ehliyeti olan bir vatandaşın engeli eğer sol ayağında ise de otomatik vites araçlar arasından istediği bir sıfır araç modelini ÖTV indirimi ile satın alma hakkı bulunmaktadır.

Engelli Araçlarında 2020 ÖTV Hesaplaması

Engelli araç ÖTV hesaplama kriterleri 2018 yılında değişmiş ve artık aracın motor hacmine değil fiyatına bakılması uygun görülmüştür. Engelli bireyler ÖTV indirimli araç satın almak istediklerinde KDV, ÖTV ve aracın fiyatı dâhil toplam araç fiyatının 200.000 TL’yi geçmemesi gerekmektedir. 2019 engelli araçlarında uygulanan ÖTV oranlarına bakıldığında şu şekilde bir tablo ile karşılaşılmaktadır;

  • 601 TL ve üzerinde olan araçlar için uygulanacak olan ÖTV oranı ise %60
  • 707 ile 141.600 TL’ye kadar olan araçlarda ÖTV oranı %50
  • 706 TL’ye kadar olan araçlarda ÖTV oranı %45

Daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi bu rakamların tamamı %90’nın altında engele sahip olan bireyler için geçerli olmaktadır. Eğer %90 ve üzerinde bir engele sahipseniz, tam teşekküllü bir hastaneye giderek %90 üzerinde engellidir raporu çıkartmanız gerekmektedir. %90 ve üzerinde engele sahip bireyler araç kullanamasa da araç sahibi olma hakkına sahiptir. Üstelik ehliyet şartı olmadan istediğiniz aracı ÖTV oranı ödemeden satın alma hakkınız da bulunmaktadır. Bunun için yapmanız gereken engel seviyenizin %90 üzerinde olduğunu belgelemenizdir. %90 altında engele sahip olan bireyler, internet sitelerinde yer alan otomatik ÖTV hesaplama araçlarından yardım alarak satın almak istedikleri araçlar için ne kadar ÖTV ödemek zorunda kalacaklarını kolay bir şekilde hesaplatabilirler.

Engelli ÖTV İndirimi 2020 Hesaplaması Ve Şartları” üzerine 2 yorumlar

  1. Bu yasa ciktiginda 200 geçmeyecek dendi ama arabalar aldı başını gitti bu 200 yerinde mi sayacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir