Engelli Raporuyla Alınan Arabanın Satışı

Devletimiz engelli vatandaşlarımıza destek olabilmek için çeşitli teşviklerde bulunmaktadır. Bu kapsamda engelli vatandaşlarımıza sağladığı önemli destekler vardır. Bu desteklerden birisi de araç alımlarında uygulanan ÖTV’den (Özel Tüketim Vergisi) istisna edilmiş araçlardır. Devlet engelli vatandaşlar araç alırken alması gereken Özel Tüketim Vergisi’nden vazgeçerek bir destek vermeye çalışmıştır.

Devlet engelli vatandaşlara, Özel Tüketim Vergisi’nden istisna edilmiş olan araçlardan 5 yılda bir defa alabilmesi hakkını tanımıştır. 5 yıl içerisinde alınan ikinci araçta Özel Tüketim Vergisi istisnasından yararlanılamayacaktır. Ancak 5 yıl süresi dolduktan sonra başka bir aracı yeniden Özel Tüketim Vergisi’nden istisna olarak alabilirsiniz.

Alım konusunda bir 5 yıl kuralı olduğu gibi satım konusunda da 5 yıl kuralı mevcuttur. Bu kural kötü niyetli kullanımın engellenmesi açısından makul görülebilir. Satış durumundaki 5 yıllık kural şu şekilde işlemektedir. Engelli raporu ile Özel Tüketim Vergisi’nden istisna bir araç satın aldınız diyelim. Bu aracın ÖTV dahil fiyatı 45.000 TL iken siz aracın yaklaşık 14.000 TL’lik ÖTV’sini ödemeyerek aracı 31.000 TL’ye satın alıyorsunuz. Ancak aracı 5 yıl içerisinde engelli raporu olmayan bir kişiye satmaya karar veriyorsunuz. Bu durumda devlet sizden istisna ettiği 14.000 TL’lik Özel Tüketim Vergisi’ni talep ediyor. Burada dikkat edilmesi gereken konu aracınızı ne fiyata sattığınızla ilgilenilmemesidir. Devlet aracı alırken uyguladığı indirimi doğrudan sizden talep etmektedir.

Eğer aracınızı engelli raporu bulunan birine satarsanız bu durumda Özel Tüketim Vergisi sizden talep edilmeyecektir. Ancak yeni bir ÖTV istisnalı araç satın almak istediğinizde 5 yıl kuralını gene ilk araç alım tarihinizden itibaren beklemek durumunda olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.