Engelli Raporuyla Araç Alacaklar Dikkat

Bilindiği gibi engelli raporu ile araç alımları ÖTV indirimi ve hatta ÖTV muafiyetine tabi. Bu indirimler ve koşulları ÖTV kanununun 7. Maddesinin 2. Bendi ile düzenlenmiş ve farklı şartlara göre farklı indirimler sağlanmış. Şartların tamamı sağlandığı koşulda 50.000 liralık bir aracın 32.500 liraya kadar inebilen bir fiyatla alınması söz konusu olabiliyor. Engellilerin araçlarını almadan önce, şu konulara özellikle dikkat etmesi gerekiyor.

 

engelli-raporu-alirken-dikkat-edilecekler

ENGELLİLER HANGİ ARAÇLAR İÇİN ÖTV İNDİRİMİ ALABİLİYOR?

Engellilerin araç alırken ÖTV indiriminden yararlanması için motor silindir hacimlerinin binek otomobiller için 1600 cm3 ‘ ün altında, eşya taşımaya yönelik olanlar için 2800 cm3 ‘ ün altında, olması gerekiyor. Mopedleri de kapsamak üzere motosikletler ve engellilerin kullanımına yönelik tasarlanmış yardımcı motorlu araçlar için ise önemli olan aracın %90’ ın üzerinde engellilerin şahsi kullanımına uygun olacak şekilde tasarlanmış ve donanımlar eklenmiş olması.

ENGELLİLER HANGİ KOŞULDA NE KADAR İNDİRİM AKABİLİYOR?

            Şahsi kullanım şartı aranmaksızın engeli % 90’ ın üzerinde olanlar yukarıdaki şartları sağladıkları sürece beş yık aralıklı ÖTV muafiyetinden yararlanabileceklerdir.

Sakatlık derecesi % 90’ın altına olanlar için ise alacakları sağlık raporu kritik önem taşıyor. Sağlık raporunda kişinin H sınıfı ehliyet alabileceği ve özel donanımlı araçları kullanabileceği belirtilmişe, bu kişiler 5 yıllık dönemlerle, % 45’ e varan ÖTV indiriminden yararlanabilir. Burada önemli olan engellilik derecesi değildir. Raporda özel donanım ifadesi bulunduğu sürece engellilik derecesi %40’ ın altında bile olsa, engelli raporu ile araç alma ve ÖTV indiriminden yararlanma hakkını koruyacaktır.

engelli-raporunda-dikkat-edilecekler

BAYİ SEÇİMİ ÖNEMLİ Mİ?

Kanunda şartların açıkça belli olmasına rağmen, ne yazık ki uygulamada ÖTV indiriminin hesaplanmasında bayiler arasında bazı farklar görülebiliyor. Bu nedenle engelli raporu ile araç alacakların birkaç bayi dolaşarak, fiyatları karşılaştırmaları avantajlarına olacaktır.

 

Engelli Raporuyla Araç Alacaklar Dikkat” üzerine yorum

  1. terör olaylarından dolayı ateşli silah yaralanmasına bağlı sağ dizde ve kalçada eklem sertliği, sağ dizde 90 derece hareket kısıtlılığı, sağ kalçada yanlara doğru 1/2 hareket kısıtlılığı, sağ bacakta 2,5 cm kısalık var. engelli raporu ile araç alabilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.