Engelliler için Araç Alımında Sağlanan Vergi İndirimi

engelliye-arac-vergi-indirimi

Ülkemizde engelli vatandaşların hayat standartlarını yükseltmek amacıyla devlet tarafından bir takım kolaylıklar ve özürlüler ile özürsüz insanlar arası eşitliği sağlamak amacıyla uygulamalar yapılıyor. Bu uygulamalardan bir tanesi de engelli vatandaşlara vergi indirimi “sakatlık indirimi” adı altında uygulanan uygulamadır.

Bu uygulamadan;

1 Özürlü hizmet erbabı ve bakmakla yükümlü olduğu kişi

2 Serbest meslek erbabı ve bakmakla yükümlü olduğu kişi

3 Özürlü olupta basit usulde vergilendirilenler, yararlanır.

Bu uygulama da özürlü kişiler ve bu kişilere bakmakla yükümlü olanlardan gelir vergisinden belirli bir tutar oranında indirim yapılır. Engelli vatandaşların vergi indirimi 3 şekilde kategorize edilir. Bunlar 1. 2. Ve 3. Derece özür grupları olarak adlandırılır. 1. Derece özürlü vatandaşlardan aylık 530 TL, 2. Derece özürlü vatandaşlardan 265 TL, 3. Derce özürlü vatandaşlardan 133 TL indirim yapılır. Bu hesaplama yıllık olarak yapılmak istendiğinde 12 ile çarpılarak yıllık indirim tutarı belirlenir.

engelliye-vergi-indirimi

Engelli vatandaşlara sadece gelir vergisinde indirim yapılmayıp, çeşitli vergi gruplarında da avantajlar sağlanmaktadır. Gümrük Vergisi Kanunu’nun 167/12 maddesi gereği özürlü vatandaşlar gümrük vergisinden muaftır. Engel durumu %90 olan vatandaşlar araç alımlarında özel tüketim vergisinden muaftır. Bu araçlar özürlü kişinin üçüncü dereceye kadar yakınları kullanabilmektedir. Ancak bu araçlar beş yıl boyunca başka birine satılamaz ve devredilemez. Beş yılın sonunda satışı ve devri mümkündür. Özür durumu %90 ve daha fazla olan özürlü vatandaşlar Motorlu Taşıt Vergisinden muaftır.

Engelli vatandaşlar yapılan uygulamalar ile Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi, Katma Değer Vergisi (KDV), Motorlu Taşıt Vergisi (MTV) gibi vergilerden özürlülük derecelerine göre tamamen veya kısmen vergilerden muaftırlar. Engelli vatandaşların vergi indirimi uygulamasıyla, özürlü vatandaşların ihtiyaçlarının kolay bir şekilde sağlanması, özürlü olmayan vatandaşlar ile aralarında eşitlik sağlanması amaçlanmıştır.engelli-icin-vergi-indirimi

Engelliler için Araç Alımında Sağlanan Vergi İndirimi” üzerine 3 yorumlar

  1. Ben egelli üzerine araba aldım üc yıl gecti engelli halen hayatta aracı satma durumunda öteve indiriminin tümünü alımı teşekür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir