Engelliler Hangi Araçlarda ÖTV İndirimi Alırlar

Sayısı 8 milyonu geçmekte olan engelli bireyler için devlet tarafından her zaman hayat kolaylaştırıcı adımlar atılmaktadır. İster zihinsel, ister bedensel engelli olsun, tüm engelli vatandaşların hayata daha iyi adapte olabilmesi ve günlük işlerini daha kolay yapabilmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalardan biri de araç fiyatlarından yapılan indirimlerdir. Engelli araç alımı esnasında uygulanmakta olan ÖTV indirimi, engelli bireylerin çok daha kolay bir şekilde araç sahibi olmasını ve gitmek istedikleri her yere çok daha konforlu bir şekilde ulaşmasını sağlamaktadır. Üstelik engel durumu araç kullanmaya el vermeyen kişilerin de 3. dereceden akrabasına kadar bu aracı kullanma hakkı bulunmaktadır. Bu sayede engelli birey ister şoför tutarak isterse de akrabalarından birine aracı kullandırarak gitmek istediği her yere çok daha kolay bir şekilde ulaşabilir. Engelli araçlarında ÖTV indirimi olduğundan bahsetmiştik. Peki, engelliler hangi araçlarda ÖTV indirimi alırlar gelin hep birlikte öğrenelim.

%40 Üzeri Engelliler İçin ÖTV İndirimi

Engelli bireylerin ÖTV indiriminden yararlanabilmesi için engel seviyesinin %40 üzerinde olması gerekmektedir. %40’ın altında engeli olan bireyler için ÖTV indirimi geçerli olmamaktadır. ÖTV indiriminden yararlanmak isteyen bireylerin tam teşekküllü bir hastaneden engelinin derecesi belirten ve üzerinde H sınıfı ehliyet alabilir ve özel tertibatlı araç kullanabilir ibarelerin yer aldığı bir belge alması gerekmektedir. Bu belge ile sürücü kursuna başvuru yapan engelli birey, H sınıfı ehliyete sahip olduktan sonra istediği aracı ÖTV indirimlerinden faydalanarak satın alabilir. Ancak ÖTV indiriminin geçerli olduğu araçların 200.000 TL fiyatı geçmemesi gerekmektedir. 2018 yılında yapılmış olan yeni düzenlemeye göre engelli bireylerin araç satın alımlarında motor silindir hacmine değil, aracın fiyatına bakılmaktadır. ÖTV indirimi hangi araçlar için geçerli sorusu da sıklıkla sorulmaktadır. Aracın satış fiyatı, ÖTV ve KDV oranları toplamı 200.000 TL’yi geçmeyen araçlarda engelli bireyler için ÖTV indirimi uygulanmaktadır. Fiyatlara göre ÖTV mahtarı şu şekildedir:

  • 601 TL ve üzerinde olan araçlar için uygulanacak olan ÖTV oranı ise %60
  • 707 ile 141.600 TL’ye kadar olan araçlarda ÖTV oranı %50
  • 706 TL’ye kadar olan araçlarda ÖTV oranı %45

Engeli sol ayağında ya da bacağında olan kişilerin otomatik vites araç kullanımında hiçbir sorun yaşanmamaktadır. Bundan dolayı sol bacağında engeli olan bireylerin satın alacaları otomatik vites araçlarda da ÖTV indirimi söz konusu olmamaktadır. ÖTV indirimi uygulanan engelli araçları, özel tertibat ile engelli bir bireyin o aracı kullanabileceği seviyeye getirilebilen araçlardır.

%90 ve Üzeri Engelliler İçin ÖTV İndirimi

Engel seviyesi %90 ve üzerinde olan bireyler için ise ÖTV indirimi farklılık göstermektedir. %90 ve üzeri engelli olan bir bireyin araç kullanması mümkün olamamakta ama bir araç sahibi olma hakkı da bulunmaktadır. Bu bireylerin üçüncü dereceden yakını dahi engelli aracını kullanma hakkına sahiptir. Bundan dolayı devlet engelli bireylerin işlerini yapabilecek kişilerin, engelli vatandaşların araçlarını kullanmalarına izin vermektedir. Engelliler hangi araçlarda ÖTV ödemez diye soracak olursanız, %90 ve üzeri engele sahip olan bireyler ilk araç satın alımlarında ÖTV ödeme zorunluluğuna da sahip değildir. H sınıfı ehliyet ve özel tertibat gerekmeksizin 200.000 TL’ye kadar araçları bu kişiler ÖTV oranı ödemeden satın alabilmektedir. Engellilerin satın alabilecekleri araçlar marka ve modellere göre değişkenlik göstermektedir. Ancak ana hatları ile söyleyecek olursak %40 ve %90 arası engelli olan bireyler, markaların özel tertibat kurulabilen araçlarını satın alabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.