Engelliler için KDV Muafiyeti

Doğuştan veya sonradan oluşan ve çeşitli sebepler ile vücudunun ve zihninin olası işlevlerini tam olarak yerine getiremeyen kişilerin sahip olduğu ve yasalarla korunan birbirinden çok hakları mevcut. Bunlardan bir tanesi de vergi indirimleri. Gelir vergisi, emlak vergisi, özel tüketim vergisi başta olmak üzere Engellilerde Katma Değer Vergisi muafiyeti hakkı da mevcut. Katma değer vergisinin tanımıyla birlikte, Engellilerin yaralanabileceği KDV muafiyetini kapsayan hakları inceleyelim.

Katma değer vergisi nedir?

Yapılan harcamalar üzerinden alınan vergilere katma değer vergisi denmektedir. İçtiğimiz sudan tutun giydiğimiz çoraba kadar ödeme yaparak sahip olduğumuz her şeye belirli miktarda KDV öderiz.

Engellilerde KDV muafiyeti hakkı

Engelli kişilerin yasalarla korunan ve sahip olduğu haklardan olan Engellilerde Katma Değer Vergisi muafiyeti, belirli koşullarda sağlanmaktadır. Engelli kişilerin günlük yaşamını devam ettirebilmesi için kullanması gerekli her türlü ürün ve araçlar KDV muafiyeti kapsamında ele alınmaktadır. Bu kapsama giren malzemelere örnek verecek olursak; baston, özel tekerlekli sandalyeler, yazı makinesi, kabartma klavye, Protezler gibi birçok seçenek bulunmakta.

Otomobilde KDV indirimi var mı?

Otomobil veya nakil araçlarının bu kapsama girmediği yasada belirtilmiş olsa da, Adana bölge idari mahkemesinin engelliler için özel olarak üretilmiş araçların KDV’den muaf olduğuna dair vermiş olduğu karar bulunmakta. Yine yapmış olduğumuz araştırmaya göre, Araç alımlarında KDV muafiyeti hakkının dava açılarak elde edilebileceği doğrultusunda. Bunun için önce aracı KDV’sini ödeyerek satın aldıktan sonra vergi iadesi için vergi dairesine başvurmanız gerekiyor. Bundan bir sonuç alamaz iseniz olayı mahkemeye taşıdığınız takdirde ödemiş olduğunuz KDV’nin iadesine ilişkin karar çıkıyor.

Umarız bir an önce binek araç alımlarında da Engellilerde Katma Değer Vergisi muafiyeti hakkı yasalaşarak ekstra imkânlar sağlanır.

 

 

 

 

 

 

Engelliler için KDV Muafiyeti” üzerine 2 yorumlar

  1. Merhaba babam engelli raporu yüzde 93
    50000 TL bir araç alırsam KDV ÖTV indirimi ne nasıl kadar olur

    1. Öncelikle almış olduğunuz araç sıfır olmalı sıfır araçta ÖTV hiç edemezsiniz.
      KDV de Mahkemeye vererek bazı durumlarda iade alaınabiliniyor diye biliyorum. İade ediyor devlet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.