Engelliler İçin ÖTV İndirim Detayları

            ENGELLİLER VE ÖTV İNDİRİMİ

ÖTV denilen ve açılımı ” Özel Tüketim Vergisi” olan ekonomik yükümlülüğü araç sahibi olmak isteyen her bireye uygulanır. Fakat sakatlık veya özürlülük gibi engeller dahilinde olan bireyler bu yükümlülükten kısmi ya da bütün olarak muaf olurlar. Bu durum ise sakatlık oranına bağlıdır. Sınır % 90 dır ve bu muafiyet durumu bu sınırın altında olanlar ve üzerinde olanlar diye ikiye ayrılır.

engelliler-icin-otv-indirimi

SAKATLIĞI %90’IN ALTINDA OLANLAR

            Bu bireylerin ÖTV den muaf olabilmeleri için hastaneden alacakları sağlık raporunda ” H sınıfı ehliyet alır, özel donanımla araç kullanır ”  veya ” H sınıfı ehliyet alır, otomatik vites araç kullanır ” ibarelerinin olması gerekmektedir. Raporunda ” Özel donanımlı veya özel tertibatlı araç ” yazan araçları sadece rapor sahibi kullanabilir. Aksi halde cezai müeyyide uygulanır. ” Otomatik vites araçlar ” ibaresini içeren raporlu araçları ise başkaları da kullanabilir. Bu konudaki kilit nokta aracın özel donanımlı olup olmadığıdır.

engellilere-otv-indirimi-nekadar

SAKATLIĞI %90 VE ÜZERİ OLANLAR

            Bu tür bireylerde indirimli araç almak daha kolaydır. Sakatlığı % 90 ve üzeri olan bireyler sadece ” H sınıfı ehliyet alır ” ibaresiyle ÖTV yükümlülüğünden muaf olurlar. Özel donanımlı araç olması aracı kullanan kişide sınırlandırmaya sebep olmaz.

ÖTV İNDİRİMİ NE KADARDIR?

            Engelliler % 45 gibi bir ÖTV indiriminden faydalanabilir. Bu tutar satış merkezine göre değişebilir. Örneğin 100.000 liralık bir araç engelli muafiyeti ile 55 bin liraya alınabilir.

engellilere-otv-indirim-detaylari

ARAÇ TÜRLERİ NELERDİR?

Motor silindir hacmi 1600 cm3 ü aşmamalı. İnsan taşıma üzerine olmalı. Binek veya ticari araçlar da dahildir. Ve 5 yılda bir alma hakları vardır.

Engelliler İçin ÖTV İndirim Detayları” üzerine 3 yorumlar

  1. benim iki dizimde total protez ve sağ omuzumda omuz protezi var otomatik araba kullanabilir raporu alıp ötv den yararlanabilirmiyim rapor oranım %46

  2. Merhabalar sitenizdeki çalışmalarınızı takip ediyorum .Çalışmalarına başarılar diliyorum.Benim sizden bir ricam var ben yüzde 86 oranda engelliyim.Araç alımları alakalı bir bir bilgi vermiştiniz ye 2018 torba yasada değişiklik oldu diye 80 oran ÖTV den muaf diye bununla ilgili biraz daha açıklığı bilgi verirseniz sevinirim..Ben bir araç almak istiyorum. Saygılarımla teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.