Engelliler İçin ÖTV İndirimi Nedir?

Engelliler İçin ÖTV İndirimi Nedir?

Engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak adına hukuki olarak verilmiş ayrıcalıklardan biri de ÖTV indirimidir. Engelliler İçin ÖTV İndirimi Ve Oranları konusuna öncelikle “engelliler için ÖTV indirimi nedir?” sorusuyla başlayalım. Engel durumu yüzde 40’ın üzerinde olan vatandaşlarımız, tam teşekküllü bir hastaneden engel durumlarını belirten bir rapor aldıkları takdirde ÖTV indiriminden yararlanabilmektedirler. Engelli vatandaşlar kendi üzerlerine kayıtlı arabalarıyla bu haktan yararlanabilirler. Ayrıca engel durumu yüzde 90 ve üzerinde olan vatandaşlar, bu durumu raporla bildirdikleri takdirde, ÖTV’den muaf tutulmaktadırlar. Yüzde 90 engeli bulunan vatandaşların birinci veya ikinci derece akrabaları bu araçları kullanabilmektedirler. ÖTV Hesaplama yaparken dikkat etmemiz gereken bazı kriterler vardır.  

Engelliler İçin ÖTV İndirimi Ve Oranları Nasıl Değerlendirilir?  

Engelliler İçin ÖTV İndirimi Ve Oranları incelenirken dikkat etmemiz gereken en önemli husus: bu indirimden yararlanabilmek için gereken şartlardır. Öncelikle tam teşekküllü bir hastaneden engelli raporu alınması gereklidir. Bir diğer şart arabanın ikinci el araba olmaması şartıdır. Bu ÖTV indirimi sadece sıfır araba alan kişiler için geçerli bir uygulamadır. Kişilerin uygunluğu haricinde araçların da belli bir standarda uygun olması gerekir. Araçların en fazla 1,6 motor hacmine sahip olması beklenir. Eğer araçlar 1,6 motor hacminin üstündeyse, vatandaşlar ÖTV indiriminden yararlanamaz. ÖTV muafiyetiyle araç sahibi olmuş birey 5 sene boyunca aracını satamaz. Bunun gibi koşullar sağlandığı takdirde indirimli ÖTV Hesaplama yapılır.   

Engelliler İçin ÖTV İndirimi Nasıl Hesaplanır?  

Engelliler İçin ÖTV İndirimi Nedir?

Bütün aşamaları tamamladıktan sonra Engelliler İçin ÖTV İndirimi Ve Oranları hesaplanır. Aracın satış fiyatından, aracın özelliklerine göre belirlenmiş ÖTV oranını çıkararak ÖTV Hesaplama yapılır. Hesaplanan ÖTV miktarından KDV oranı da çıkarılır. Belirlenen ücret, aracın fiyatından çıkarılarak, ÖTV muafiyeti olan kişiler için aracın yeni fiyatı belirlenmiş olur. Örneğin; satış fiyatı 200.000 lira olan bir araç için; yüzde 45 ÖTV, yüzde 18 KDV alınıyor. ÖTV muafiyeti olan kişinin ödemesi gereken tutar 110.000 lira oluyor. Çıkarılan ÖTV oranının KDV’si hariç tutulduğunda kişinin 200.000 liralık araba için ödemesi gereken tutar sadece 93.800 oluyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir