Engelliler için ÖTV’siz Araç Kolaylığı

Genel olarak bilinmektedir ki ülkemizde engelli vatandaşlarımıza verilen birçok haklar vardır. Bu haklar büyüklüğüne göre farklılık göstermekle beraber uygulanması ile engelli bireylerin hayatına pozitif etki yapmaktadır. Bunlardan biri Engelli raporu ile araç almak bu olay bireysel engelli kişilerin hayatı için önemlidir.

engellilere-otv-kolayligi

   Engelliler İçin Kanun

Kanuni düzenlemelerle genel olarak bireylerin hayatını kolaylaştırmak için çıkarılmaktadır bunlardan en önemli olanlarından biri de hiç kuşkusuz ÖTV(Özel Tüketim Vergisi) ödemeden araç almaya imkân sağlar. Bu bir manada Engelli raporu ile araç sahibi olabilmenin temel avantajıdır. Tüm bunların sağlanması için bazı koşullarda gerekmektedir

engellilere-otvsiz-arac-kullanimi-kolayligi

 %90 Raporu İle Araç Almak

  Mevcut olarak ÖTV kanunundaki yedinci madde ile en az yüzde 90 olan engelli kişiler ÖTV ödemeden araç alabilme hakkına sahiptir. Belirtilen bu koşullarda ağır engelli olan kişiler birinci dereceden üçüncü dereceye kadar veya profesyonel şoförler tarafından kullanılmaktadır. Araç alınırken gerekli trafik işlemleri gerçekleştikten sonra bireyler arabayı kullanabilecek yakını veya şoförünün de gerekli olarak kayıt altına alınması gerekmektedir. Bu şekilde aracı sahibini dışında bir başka kişi kullanacak olursa gerekli noterce belirlenmiş işlemleri tamamlanmakta ve her şey kayıt altına alınmaktadır. Bu araçlar için engelli kişilerin kullanması adına özel bir aparat bulunmadığından sadece B sınıfı ehliyeti olması sürecek kişi için yeterlidir.

engelliler-icin-arac-kullanimi

%40 Engelli Raporu İle Araç Almak

Bu durumda da engelli olan bireyler bu avantaj için kendi kullanımları için bir araç satın almalıdır. Bunun neticesinde bu aracı böyle satın alabilmesi için %40 engellidir raporu alabilmesi lazımdır. Özürlü raporu ile araç edinmek bazı kurallar neticesinde gerçekleşmektedir. Bu durumdan yararlanmak isteyen kişiler kurs ve gerekli sınavlardan geçmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir