Fiat Egea 1.3 Multijet

Downsizing ifadesini eminiz ki duymuşsunuzdur. Downsizing, daha küçük motor hacimlerinden çeşitli besleme sistemleri ile çok daha fazla güç kazanarak küçük motor hacimlerine yönelme sürecini ifade eden bir terim olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumun tipik örneklerinden bir tanesi de Fiat’ın Egea modelinde kullandığı 1,3 litre hacmindeki dizel motorla karşımıza çıkmakta.

Zamanında 1,4 hacmindeki benzinli motorlara küçük motor, bu motor aracı kaldırır mı ifadelerini duyarken şimdilerde üreticiler bu motorlardan daha küçük dizel ünitelerle çok daha fazla güç ve tork alabilmekteler. Bunun amacı ise yakıt tasarrufu sağlamak ve emisyon değerlerini yakalayabilmek. Küçülen motor ayrıca araca bindirdiği yükü de hafiflettiğinden dolayı bu durumda daha düşük yakıt tüketimini beraberinde getirmektedir.

Teknik Özellikler

Oldukça çekici hatlara sahip  Egea 1,3 multijet dizel özelliklerine baktığımızda 1248 cc lik turbo beslemeli dizel ünitenin 95 hp ve 200 nm güç ürettiğini görmekteyiz. Yeni Egea 1,3 multijet, Linea’ya kıyasla, baştan aşağı yenilenen karoseri ve iç mekanı ile çok daha agresif ve sportif bir duruş sergiliyor. Fiat Egea 1,3 multijet, bu modelden önceki versiyon olan Linea ile kıyaslandığında modernizim anlamında ne kadar yol kat edildiği gözlenecektir. Ancak Fiat ilk bakışta her modelinde yer alan şişkin yapıdaki tasarımı ile hemen her modelini birbirine benzeştirse de küçük nüans farkları ile modelleri farklılaştırmayı da biliyor. Ayrıca Egea, sporfif tavan ögeleri ve ilginç stopları ile de sportif bir hava veriyor. 1,3 litrelik bu motor Fiat’ın birçok modelinde uzun yıllar görev yaptı. Özellikle taksi şöförlerinin oldukça tüksek kilometreleri sorunsuzca kart etmeleri bu motora olan güveni pekiştirdi.

Diğer Motor Seçenekleri

Fiat Egea’da multijet ailesinin bir büyük hacmi olan 1,6 multijet modelini ve 1.4 benzinli üniteleri görebiliyoruz. Ayrıca markanın diğer modellerinde de sunulan DCT şanzıman sistemi ile de alınabiliyor. DCT çift kavramalı bir manuel şanzıman olarak karşımıza çıkmakta. Yarı otomatik olarak geçen bu sistemi bazı kullanıcılar tanımadıklarından yarı olunca eksik bir şeyler var tam otomatik olsun diye düşünmekteler. Hâlbuki DCT ile eskiden tanıdığımız tork konvertörlü olarak ifade edilen tam otomatik şeklinde lanse edilen şanzımanlarda tork kaybı, ağırkanlılık ve az vites sayıları nedeniyle bir araya toplanan manuel seçeneğe göre daha fazla yakıt tüketimi mevcuttu. Şimdi çift kavramalı sistemler, otomatik vitesin pratiklik ve konforunu sunarken manuel vitesteki gibi akışkan ve az yakıt tüketimini beraber sunan bir imkân sunuyor. Burada dikkat edilmesi gereken yarı otomatik diye ifade edilen sistemin tek kavramaya mı yoksa çift kavramaya mı sahip olduğu. Tek kavramalı bir otomatikleştirilmiş şanzıman sizlere şanzıman olduğunu unutmuş bir vites kutusu gibi davranma eğilimi göstereceğinden bu teknolojiyi kullanan eski araçları pek önermiyoruz. Ancak çift kavramalı araçlar ve Fiat’da da DCT sistemi keyifli ve ekonomik sürüşler sağlayabilirler.

Fiyat

Fiat Egea 1,3 multijet fiyatına baktığımızda aslında Türkiye’ye giriş liste fiyatı çokta yüksek değil ancak, Fiat Egea 1,3 multijet ötv fiyatı 107.400 tl den başlıyor. Cazip taksit seçenekleri ile kampanya yapılarak sahip olabilme kolaylığı sağlanan Fiat Egea 1,3 multijet ötv fiyatı birçok muadiline oranla benzer seviyede ancak üstün kalite sunan bir fiyat seviyesinde yer alıyor. Kaçırılmaması gereken büyük fırsatla birlikte bayram öncesi size uygun taksit seçenekleri ile Egea multijet’inize çok kolay sahip olabilirsiniz. Yepyeni Fiat Egea 1,3 multijet resimlerini Fiat’ın resmi web sitesinden detaylı bir şekilde de inceleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir