Ford Focus Özürlü Araç Fiyatları

Türkiye sınırları içerisinde yaşamakta olan 8 milyonu aşkın engelli vatandaş için sorun haline gelmiş olan ulaşım engelini kaldırmak adına devlet tarafından sürekli yeni adımlar atılmaktadır. Hem bedensel hem de zihinsel engeli olan bireylerin toplum içerisinde daha rahat hareket edebilmesi ve gitmek istedikleri yere daha kısa sürede ulaşabilmesi için araç sahibi olmaları devlet tarafından desteklenmektedir. Çok daha kolay ve çok daha uygun fiyatlar ile araç sahibi olunması istenen engelli bireyler için devlet tarafından belirlenmiş olan kıstaslar doğrultusunda ÖTV fiyat indirimleri uygulanmaktadır. Devletin belirlemiş olduğu ÖTV indirimleri ile özürlü araç fiyatları çok daha cazip hale gelmekte ve engelli vatandaşlar ciddi ÖTV indirimlerinden faydalandırılmaktadır. Engelli bireylerin sahip olabileceği araçlar arasında Ford Focus da yer almaktadır. ÖTV indiriminden yararlanarak bir Ford Focus sahibi olmanın şartları ve araca uygulanmakta olan ÖTV indirimi miktarı hakkında tüm merak ettiklerinizi sizin için paylaşıyoruz.

Engelli Araç İndirim Şartları

Ford Focus indirimli engelli araç alma şartları nelerdir ev engelli otomobilini ÖTV indirimleri ile satın alabilmek için neler yapmak gerekir adım adım paylaşıyoruz. Öncelikle ÖTV indirimli Ford Focus araca sahip olabilmeniz için %40 üzerinde engelinizin bulunduğuna dair bir belgeye sahip olmanız gerekmektedir. Bu belgeyi de yalnızca devletin kabul etmiş olduğu tam teşekküllü hastanelerden almanız mümkün olmaktadır. Belgeyi alabilmek için hastanede sağlık kontrollerinden geçmeniz ve yapılan tetkikler sonucunda %40 üzerinde engelli bulunmanız gerekmektedir. Size verilen raporda engel dereceniz, engel nedeniniz, H sınıfı ehliyet alabilir ve özel tertibatlı araç kullanabilir ibareleri yer almalıdır. Bu belgeyi aldıktan sonra H sınıfı ehliyet için bir sürü kursuna gitmeniz gerekecektir. Hem belgesi hem de H sınıfı ehliyeti olan engelli bireyler, Ford Focus araca ÖTV indirimlerinden faydalanarak kolaylıkla sahip olabilmektedir. Bunun yanı sıra %90 ve üzerinde engelli olan bireyler ise ilk araç alımlarında ÖTV fiyatı ödemeksizin bir araç sahibi olabilecektir. %90 engelli olan bireyler Ford Focus aracı H sınıfı ehliyet, ÖTV oranı ve de özel tertibat olma şartı bulunmadan kolaylıkla satın alabilecektir.

Ford Focus Engelli Araç ÖTV İndirimleri

Ford Focus araçlar, engelli bireyler için en ideal ve kullanması en kolay araçlar arasında yer almaktadır. Hem tasarım olarak hem de konfor olarak sadece engelli bireylerin değil sıradan insanların da aradıkları her şeyi bir arada bulabilecekleri Ford Focus araçlar, engellilere ciddi ÖTV indirimleri ile sunulmaktadır. 2018 yılında çıkmış olan kanuna göre engelli bireyler araç satın alırken aracın motor hacmi değil fiyatı önem kazanmaktadır. ÖTV, KDV ve aracın fiyat toplamı 200.000 TL’yi aşan araç modellerinde engelliler için ÖTV indirimi uygulanmamaktadır. Durum Ford Focus araçlar için de aynıdır. Fiyat aralıklarına göre engellilere uygulanan ÖTV indirimleri ise şu şekildedir:

  • 706 TL’ye kadar olan araçlarda ÖTV oranı %45
  • 707 ile 141.600 TL’ye kadar olan araçlarda ÖTV oranı %50
  • 601 TL ve üzerinde olan araçlar için uygulanacak olan ÖTV oranı ise %60

Ford Focus engelli araç ÖTV indirimleri aracın fiyatına ve kişin engel seviyesine göre değişim göstermektedir. Tavsiye edilen anahtar teslim fiyatı 86.000 TL olan Ford Focus 1.6L Ti-VCT aracın engelli bireylere ÖTV indirimi uygulanmış hali 57.000 TL civarındadır. 124.00 TL tavsiye edilen anahtar teslim fiyatına sahip olan Ford Focus 1.0L EcoBoost aracın ise engelli bireylere %60 ÖTV indirimi ile geliş fiyatı 77.000 TL olmaktadır. Siz de satın almak istediğiniz Ford Focus aracın fiyatını engelliler için ÖTV indirimi hesaplama motorlarına yazarak otomatik bir şekilde hesaplatabilirsiniz.

Ford Focus Özürlü Araç Fiyatları” üzerine 2 yorumlar

  1. Sağlık kurulundan % 100 engelliyim kalp nakli bekliyorum sıfır araç almak istiyorum benzinli veya dizel otomatik olmayacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.