H sınıfı ehliyet nasıl alınır? Şartları nelerdir?

Bu yazımızda H sınıfı ehliyet nasıl alınır?, şartları nelerdir?, engel oranı önemlimidir? h sınıfı ehliyeti olan engelli ötv indiriminden yararlanabilirmi? gibi sorulara cevap vereceğiz.

h sınıfı ehliyet

H sınıfı ehliyet alımı şöyledir.

2918 sayılı Trafik Kanununa göre H sınıfı ehliyet alabilmek için en az 17 yaşını bitirip 18’den gün almak gerekmektedir. Ancak, şu andaki yönetmeliğe göre en az İlkokul diploması sahibi olmak gereklidir. H sürücü belgesi ile Kendi sınıfına ait araç kullanılabilmektedir. Normalde H sınıfı sürücü belgesi alacaklar Trafik ve İlkyardım derslerinden teorik sınava ve direksiyon sınavına tabi tutulurlar. Fakat, elinde “B, C D, E'” sınıfı sürücü belgelerinden herhangi birisi bulunan ancak sağlık şartlarında sonradan meydana gelen değişikliklerden dolayı “H” sınıfı sürücü olur” sağlık raporu alanlar, “H” sınıfı otomobil veya motosiklet sürücü sertifikası almak üzere özel motorlu taşıt sürücü kurslarına kayıt olmaları halinde sadece direksiyon eğitimi dersine devam ederek eğitim sonunda yapılacak sınavda başarılı olanlara “H” sınıfı otomobil veya motosiklet sürücü sertifikası alacaklardır.

 

guest
5 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Furkan
Furkan
1 Aralık 2016 00:59

merhaba kolay gelsin iyi çalışmalar dilerim h tipi sürücü belgesi alabilmem için ne yapmam gerekir ne yol izlemem gereklidir sağlık raporum var %70 oranında siz bana ne yapmam gerektiğini söyleyin yeter bana mail e posta yoluyla da ulaşabilirsiniz furkanaksu0611@hotmail.com cevabınızı bekliyorum

Mehmet
Mehmet
12 Eylül 2017 22:18

merhaba kolay gelsin iyi çalışmalar dilerim h tipi sürücü belgesi alabilmem için ne yapmam gerekir ne yol izlemem gereklidir sağlık raporum var %70 oranında siz bana ne yapmam gerektiğini söyleyin yeter bana mail e posta yoluyla da ulaşabilirsiniz

Sait Barış
Sait Barış
5 Ekim 2018 00:23

%80 raporum var onkoloji hastasıyım fiziksel bedenen bir özrüm yok H ehliyeti alabilirmiyim

Sait Barış
Sait Barış
5 Ekim 2018 00:27

%80 özürlü raporum var H ehliyet alabilirmiyim sait.baris@hotmail.com

Selman Sınmaz
Selman Sınmaz
11 Aralık 2019 11:08
Reply to  Sait Barış

Yazıda sorunuzun cevabı var zaten “H” sınıfı sürücü olur” sağlık raporu alanlar yazıyor. Sağlık Kurulu Raporunun arka kısmında raporun kullanılma amacı şeklinde açıklama bölümünde H sınıfı ehliyet alabilir, özel tertibatlı araç kullanabilir yazması yeterlidir.