H Sınıfı Sürücü Belgesi Nedir Ve Nasıl Alınır

H sınıfı sürücü belgesi almak için en az 17 yaşını bitirmiş, 18 yaşından gün almış olmanız gerekmektedir. H sınıfı diğer sürücü belgeleri gibi alması kolay bir sınıf değildir, zira bu sınıf engelli sınıfı sürücü belgesi konumundadır. Yüzde kırkın üzerinde engeli olanlar araç kullanamazlar, kullanmaları için ehliyet verilmez. Ehliyet almak isteyen kişinin engelinin yüzde kırk veya daha altında olması gerekmektedir. Başvuru esnasında uzman hekimden alınmış bir sağlık raporunun kuruma sunulması gerekir. Aksi takdirde başvuru yapılamaz. H sınıfı ehliyeti sadece otomobil ve motosiklet için alınabilmekledir. Bunların dışında, otobüs, kamyon, tır gibi özel yetenekler isteyen araçları engellilerin alması mümkün değildir. Şayet ehliyeti olan biri daha sonra engelli olduysa ve sağlık durumu uygunsa H sınıfı sürücü olur sağlık raporu ile sürücü kursuna başvurabilir, sadece direksiyon eğitimi alarak ve sadece direksiyon sınavına girerek H sınıfı ehliyet alabilir. Ötv Hesaplamak İçin Tıklayınız.

h-sinifi-surucu-belgesi-nasil-alinir

H sınıfı sürücü belgesi alabilmek için her sürücü sınıfının yaptığı gibi sürücü kursuna gider, teorik dersleri alırsınız. İlk yardım, motor ve trafik derslerini kursta görmeniz, akabinde sınavlarda başarılı olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda H sınıfı sürücü belgesi vermeye her kurum yetkili değildir. Bu konuda yetkili olan kurumların iyi araştırılması önemlidir. Verecek kurumun engelliler için özel tertibatı olan araçlardan sahip olması gerekmektedir. Bazı sürücü kursları para kazanmak uğruna engelli öğrencisini kursiyer yapmakta, daha sonra tertibatı olan özel aracı bulamamaktadır. Bunun güvencesini kurumdan mutlaka almak gerekir.

h-sinifi-surucu-belgesi

Kursiyerler yazılı sınavı geçtikten sonra tıpkı diğer kursiyerler gibi direksiyon sınavına girerler. Bu sınavda da başarılı olunduğu takdirde sürücü belgesini alabilirler. Bazı engellere kesinlikle sürücü belgesi verilmez. Örneğin şiddetli görme bozukluğu olanlar engelli sürücü belgesi alamazlar.

h-sinifi-surucu-belgesi-nedir

H Sınıfı Sürücü Belgesi Nedir Ve Nasıl Alınır” üzerine 2 yorumlar

  1. zaten B sınıfı ehliyet sahibi sürücü olan engelli (özel tertibat gerektirmeyen araç) nasıl bir yol izlemeli H sınıfı ehliyet için? Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.