Hangi Araçlar Ötv İstisnasına Dahildir

ÖTV ve İstisnaları

Özel Tüketim Vergisi 2002 yılında belirli mallar, ürünler üzerinden maktu veya oransal olarak alınan, ilk olarak Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde 4760 sayılı kanun yaptırımlarıyla sadece bir kereliğine olacağı düşüncesiyle hayatımıza dâhil olmuşken ardından geçen yıllar boyunca sürekli kullanılan bir vergi haline gelmiştir. Bu uygulamada ki amaç adına lüks kabul edilen mallar üzerinden hareket edilerek yurttaşlar arasında bir eşitlik ve sosyal fayda sağlama amacı güdülmektedir.  Özellikle araçlar bazında düşündüğümüzde hangi araçlar ÖTV istisnasına dâhildir? Hangilerinden daha az, hangilerinden ne kadar alınıyor? Soruları da en fazla karşımıza çıkan sorunlardandır.

İlk olarak % 90 engelli olan ve malul yurttaşlarımızın bu kanun dışında tutulmaları sağlanan Özel Tüketim Yasası bağlamında hangi araçlar ÖTV istisnasına dâhildir? Diyerek bazı sınıflandırmalarda bulunmuştur.  Şu şekilde açıklayabiliriz:

otv-ve-istisnalari

-Motor silindir hacmi 1600 cm3’ü aşmayan binek otomobil ve araçları,

-Motor silindir hacmi 2800 cm3 eşya taşıyan araçlar,

-Motosiklet, mopedler ve bir yardımcı motoru bulunan tekerlekli taşıtlar,

-% 90 engelli yurttaşlarımız özel tertibatlı olarak yaptırdıkları araçlarını ÖTV’nden muaf tutabilmek için “H” sınıfı sürücü belgelerini ibraz etmek zorundadırlar.

otv-istisnasi-nedir

– Otomatik vitesli araçların yalnızca sağ ayağında sorun olduğu ve bunun ibraz edildiği durumlarda otomatik vitesli araçlar muaf olabilmektedir.

– Bir engelliye ait olan aracın heyelan, sel, yangın, kaza gibi durumlarda kullanılamaz hale gelip hurdaya çıkarılması ve ibraz edilmesi sonucunda tekrar alacağı yeni araçta ÖTV’den muaf olacaktır.

Bilgiler ışığında hangi araçlar ÖTV istisnasına dâhildir? Sorusunu cevaplandırdıktan sonra bunun süresi olduğunu da belirtmeliyiz. Engelli yurttaşımız 5 yıl boyunca ÖTV vergisinden muaf olmakla birlikte bu süre içinde yeni bir araç alarak bu muafiyetten faydalanamamaktadır.

hangi-araclar-otv-istisnasina-dahildir

Hangi Araçlar Ötv İstisnasına Dahildir” üzerine 3 yorumlar

  1. Özürlü araç alırken kredi kullanamıyoruz bankadan ihtiyaç kredisi alabiliyoruz vade farkı çok çıkıyo öneriniz

  2. selamaleykm iyi günleer hayırlı ramazanlar ben birşey soracaktım engelli kardeşime araç almayı düşünüyoruz ama 20020 maaşı kesilir mi devam eder mi engellinin maşı onu ögrenmek istiyorum
    iyi günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.