Hurda Teşviki Nedir, Kimler Hurda Teşvikinden Faydanalabilir

Hükümet araç teşvik yasasını çıkardı

Hükümet çıkardığı hurda araç yasa tasarısı ile birlikte vergi borcu bulunan milyonlarca araç sahibine kullanmadıkları, hurda haline gelmiş araçlarda ÖTV indirimi imkânı getiriyordu. Yasanın açıklanması ve sonrasında meclis tarafından uygulamaya konulmasıyla birlikte kanunun çıkmasını bekleyen vatandaşlar soluğu devlet kurumlarında aldı. Otomotiv sektörü önemli bir ivme kazandı.

Nedir Hurda teşviki?

Hurda araç teşvikine dair düzenleme onaylandı böylelikle gelecek yıl (2019) yılı sonuna kadar yaşı 16 ve üzerinde olan panelvan, otomobil, otobüs, kamyon ve kamyonetler eğer trafik kaydından çıkarılırlarsa ve yapılan işlemlerin ardından söz konusu araç ya da araçlar imha merkezlerine verilirse, söz konusu aracın sahibi, imha edilen araç ya da araçların karşılığı olarak ÖTV teşviki alabilecek. Bu teşvikin maddi olarak karşılığı 10 bin liraya kadar çıkabiliyor. Hükümet bu şekilde hurda araçlar için ciddi bir teşvik getirmiş oldu.

Hurda teşvikinden kimler yararlanabiliyor?

Yapılan düzenleme araç piyasasına da önemli bir hareket getirdi. Ellerindeki hurda araçlarının karşılığı olarak 10 bin Türk Lirası civarında bir ÖTV indiriminden faydalanmak isteyen vatandaşlar, piyasadaki hurda araçları da satın alıp önemli bir kar elde edebiliyorlar. Peki, hurda araç teşvikinden kimler faydalanabiliyor? ÖTV teşviki yaşı 16 ve üzerinde olan araçlar için geçerli,  Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçen kararla birlikte araçların cinsleri ve özelliklerine bakılarak vatandaşa sunulacak 10 bin liraya kadar ÖTV teşvikindeki söz konusu farkı belirleme ve farklılaştırma hususundaki görüş ve yetki yine Bakanlar Kurulu’nda olacak.

Teşvik ne zamana kadar geçerli olacak?

Meclise sunulan ve yasalaşan tasarıya göre hurda teşvikinden faydalanmak için geçerli son tarih 31 Aralık 2019. Bu tarihe kadar 16 yıl ve üzerinde bir yaşa sahip her türlü kamyon, kamyonet, otobüs, minibüs, panelvan, otomobil ya ihraç edilir ya da imha merkezlerine teslim edilir ve trafikten kaydı silinirse, söz konusu araçların hurdaya alınması ile yurt içinde yapılacak yeni araç alımlarda üst sınır 10 bin Türk Lirası olmak kaydıyla ÖTV indiriminden faydalanmak mümkün olacak.

Türkiye’de önemli miktarda hurda araç bulunuyor

Her ne kadar ülkemizde yüksek miktarda yeni araç bulunsa da, hangarlarda, depolarda, cadde ve sokaklarda çürümeye terkedilmiş sayısız hurda araçlar da mevcut. Ülkemiz aynı zamanda sınıf kilometre araçlar için oldukça önemli bir pazara sahip. Fakat imha edilmeyi bekleyen milyonlarca araç önemli bir potansiyel oluşturuyor.

ÖTV indirimi hangi araçlar için geçerli olabilecek

Onaylanan tasarıyla birlikte ÖTV indiriminden faydalanabileceği belirtilen araçların silindir hacmine bir kısıtlama getirildi. Yeni alınacak olan aracın silindir hacminin 1600 santimetreküpün üzerinde olmaması gerekiyor. Aksi takdirde ÖTV indirimi geçerli olmayacak. Yine kanun üzerinde değişiklik yapılmasında, indirimin uygulanabileceği araçların belirlenmesinde, oranların değiştirilmesinde Bakanlar Kurulu yetki sahibi olacak.

Önceki dönemlerdeki uygulamalar

Hurda araçlara yönelik teşvik ve indirimlere ilişkin bundan önceki uygulamalarda araçlarına asgari 20 yaşında olmaları gerekiyordu. Yaşın düşürülmesi sektöre olumlu yansırken beklentiler söz konusu limitin 14’e çekilmesi yönündeydi. 2003 yılında yapılan uygulamada 3 bin 500 TL, 2004 yılındaki uygulama ile 4 bin 500 TL civarında vergi indirimi gerçekleştirilmiş ve bu şekilde otomotiv piyasasında o dönemlerde önemli bir ivme sağlanmıştı.

Benzer uygulamalar olacak mı?

Otomotiv sektörüne göre buna benzer uygulamalar sektöre can suyu niteliğinde hareket sağlıyor. Zaman zaman bu tarz teşvik ve uygulamaların yapılmasının elzem olduğunu dile getiren sektör temsilcileri süreklilik arz eden bir teşvik uygulamasının sektör açısından daha faydalı olabileceğini belirtiyorlar. Bu arada eski araçların daha çok yakıt tükettiği, çıkan gazların çevreyi daha fazla kirlettiği de dikkate alınırsa, hurda teşvikinin bir çok noktada fayda getirdiğini görebiliyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.