İndirimli Yurtdışı Araç Kolaylığı

Ülkemizde engelli hakları çeşitlilik göstermekle beraber bazı durumlarda yasal statü ile güncelleştirilmiş ve yapılması gereken işlerin başında gelen bazı kanuni haklar da vardır. Engelli hakları için var olan haklardan biri de ötv indirimli araç alımı dır. Bu hak bireylerin kendi pozitif haklarından önemsenmekte ve yasal statüyle toplumda pozitif bir hak olarak algılanmaktadır.

    Genel Kurallar

Sakatlık derecesi %90 ve üzeri olan maluller ve engelliler beş yılda bir defa geçerli olmak üzere ötv indirimli yurtdışından araç alabilirler. Bunun kanuni belirlenmiş hukuksal zemini olmasıyla beraber araç sahiplerine ötv kolaylığı getirilmiştir. Eğer sakatlık derecesi %90 altında ise verilecek olan sağlık kurulu raporu ile gerekli düzenlemeleri yapıp noter onaylı belge getirmeleri durumunda bu sisteme tabi tutulup yurt dışından araç getirme faaliyetinde bulunabilirler. Süre ve 1 kereye mahsusluk bu durumda da aynıdır.

     Kaza Durumunda 5 yıllık Süre

Böyle bir durumda 5 yıllık bir bekleme süresi bulunmasıyla beraber eğer herhangi bir doğal afet ya da farklı bir kaza sonucu yurt dışından alınan bu aracın gene bekletilmesi ve süre sonunda alınması çok zordur. Olağanüstü hal, sel, yangın, kaza sonucu bir olay gelirse aracın başına 5 yıl bekleme şartı gider.

  Aracın Satışından Sonra Yeni Araç Temini

5 yıllık süre dolduktan sonra aracı satmak isteyebilir engelli böyle bir durumda süre sınırı dolduğu için satışta bir sorun olmamaktadır. Lakin 5 yıllık süre bitmeden satış devretme gibi olaylar olursa alıcı kişi mutlaka ÖTV sini ödemek zorundadır. Süre geçtikten sonra kişi aracını satmadan da yeni bir aracı ÖTV siz yurtdışından araç alabilmektedir. Bu durumun genel kuralı belirtildiği gibi sadece süre farkını beklemeyle oluşur. Bunun haricinde yasal hükümler açıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.