KDV İndirimi Ne Zaman Sona Eriyor

KDV İndirimi Ne Zaman Sona Eriyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18.03.2020 tarihinde yapmış olduğu ulusa sesleniş konuşmasında 19 maddeden oluşan “Ekonomik İstikrar Kalkanı” destek paketini açıklamıştı. Bu paket içerisinde perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv ile birlikte daha pek çok sektörde ki bunlara daha sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı tebliğleri ile eklenenler oldu, muhtasar ve KDV tevkifatı, SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemleri 6 ay ötelenmişti.  

2020 KDV İndirimi Ne Zaman Sona Eriyor

Bu ötelemenin ötesinde, virüs sebebi ile en çok etkilenen ve makro düzeyde etki kapasitesi sebebi ile sivil havacılık sektörüne ek bir KDV desteği sağlandı. 3 ay süre ile 18 Haziran tarihine kadar iç havayolu taşımcılığında %18 orarak uygulanan KDV, %1’e çekildi. 18 Haziran tarihi itibari ile eğer bir uzatma gelmez ise KDV indirimi sona erecek. Bu paket kapsamında herhangi bir ÖTV indirim avantajı sağlanmadı. Sıfır araç almayı planlıyorsanız ödemeniz gereken ÖTV yi ÖTV hesapla bağlantısını kullanarak hemen hesaplayıp görmeniz mümkün. 

Bilindiği üzere Ağustos 2018’de yaşanan kur krizi sonrasında Kasım 2018’de devreye laınmaya başlayan ekonomik tedbirler kapsamında konut, otomotiv, mobilya ve beyaz eşya ÖTV ve KDV indirimleri devreye alınmıştı. Önce Mart 2019, daha sonra Haziran 2019 ve kısmen 31 Aralık 2019 tarihine kadar uzatılan indirimler sona ermişti. Sektörden gelen yoğun talebe, Hükümet faiz indirimleri ile cevap vererek borçlanma maliyeti avantajı sağlamış, bu da bir nebze olsun sıkıntılı sektörleri canlandırmıştı. 

2020 ÖTV hesapla bağlantısını tıklayarak, bugün almayı planladığınız otomobilin ÖTV’ni kendiniz de rahatlıkla hesaplayıp görebilirsiniz.  

Lokomotif Sektörler KDV İndirimi Bekliyor 

2020 yılı ilk çeyrek Ocak ve Şubat aylarında ekonomik göstergeler beklenenden çok daha iyi performans göstermeye başlayıp, istihdam paketleri ile şirketler desteklenince KDV ve ÖTV indirim ya da destek beklentileri rafa kalkmıştı. Ancak Mart ayında Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinden dünyaya yayılan Covid 19 virüsü alınan tüm tedbirlere rağmen ülkemize geldi. Tedbirler kapsamında ekonomi neredeyse durma noktasına gelmiş durumda. Daha önce benzeri görülmemiş ve şu ana kadar dünyaya maliyeti 9 trilyon doları aşmış olan salgının ne zaman geçeceği de belirsizliğini koruyor. Türkiye’nin önce gelen sektör temsilcileri, şu ana kadar devletin ortaya koyduğu gayretten ve uygulamalardan son derece memnun, ancak ek KDV, ÖTV indirimleri beklediklerini bildiriyorlar. 

Özellikle konut, otomotiv ve beyaz eşyada sağlık sebebi ile uygulanan kısıtlamalar piyasada yaprak kıpırdatmıyor. 2020 yılına faiz avantajları ile çok iyi bir başlangıç yapan sektörler bu ivmenin tekrar yakalanabilmesi için krizin bir an evvel atlatılması gerektiği ne kadar kısa sürer ise o kadar iyi olacağı kanısındalar. 

Özel olarak programlanmış 2020 Ötv hesaplama robotu almak istediğiniz otomobil için ödemek zorunda kalacağınız ÖTV tutarını size en hızlı ve doğru şekilde hesaplayıp gösteriyor. 

KDV İndirimi Ne Zaman Sona Eriyor gibi diğer blog yazılarımız için anasayfamızı ziyaret ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir