Mercedes Benz 2018 Modellerinde Özel Tüketim Vergisi Ötv Fiyatlari

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) sosyal bir fayda sağlamak amacı ile sigara, tütün ürünleri ve alkol gibi sağlığa zararlı maddelerden, benzin gibi çevreye zararlı maddelerden ve mücevherat ya da otomobil gibi lüks ürünlerden alınan bir vergidir. Türkiye’de 2002 yılında 4670 sayılı kanunun kabulü ile uygulamaya geçirilen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ile birlikte otomobil fiyatlarında da bir artış gözlenmiştir. Ülkemizde 2002 yılında kanunun kabul edilerek uygulamaya konulmasının sebebi Avrupa Birliği’ne girmeye çalışma sürecindeki uyum sağlama basamaklarının gerekliliklerinden kaynaklıdır.

Otomobillerde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)

Sosyal fayda sağlama amacı ile uygulamaya konulan ve sağladığı fayda son derece tartışmaya açık olan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), otomobillerin ilk alım ve ithalatında da uygulanmaktadır. 4679 sayılı kanuna göre bahsi geçen ürün veya malların ilk alımlarında ve ithalatlarında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) uygulanma zorunluluğu vardır. Bu sebeple hem çevreye verdiği zararlar hem de lüks konusu dahilinde otomobillerinde ilk alımlarında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ödenmesi kanuni bir yükümlülüktür. Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranları otomobillerde motorların büyüklükleri yani silindir hacimleri üzerinden ve araç ithal edilirken ödenilen ücret yani matrah üzerinden belirlenmektedir. Ancak bazı durumlarda belirlenen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarında çeşitli değişiklikler ve indirimler gerçekleşebilir. Bu durumlardan en önemlisi de engellilik durumudur. Kanuna göre engelli vatandaşlar gerekli işlemleri sağladıklarında ve engelliliklerinin beyanlarını gerçekleştirdiklerinde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indiriminden faydalanabilirler. Vücut fonksiyon kaybı yüzde 40 ve üzeri olan vatandaşlarımız engelli Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi dahilinde değerlendirilirler. Engelliler için Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranları ve gerekli şartlar gibi konular hakkında daha detaylı bilgi almak için yetkili satış bayilerini ya da resmi web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Dilerseniz sitemizde bulunan Ötv Hesaplama Robotunu kullanarak öğrenebilirsiniz.

Mercedes Benz Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)

Lükslüğün, tasarımda eşsiz ve mükemmelliğin, teknolojinin, tecrübenin, şık ve estetik olmanın, performansın ve ekonominin kısacası bir arabada arayacağınız her şeyin birleştiği Mercedes Benz’lerde de diğer tüm otomobil alımlarınızda ödemeniz gerektiği gibi Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ödeme zorunluluğunuz bulunmaktadır. Kanuni olarak bulunan bu zorunlulukta; engelli vatandaşlarımız için çeşitli değişiklikler ve uygulamalar yer almaktadır. Farklı fiyatlar ve farklı motorlar üzerinden farklı Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarına sahip değişik Mercedes Benz modellerinde sizler için özel farklı Mercedes Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) fiyatları ile karşılaşabilirsiniz.

Mercedes Benz A Serisi Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Fiyatları

Mercedes Benz’in başlangıç serisi olan A serisinde bulunan A180 ve A200 araçlarının fiyatları 179.400 TL ve 198.500 TL gibi rakamlar ile karşımıza çıkarken bu rakamlar üzerinden hesaplanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) fiyatları ise 57.012 TL ile 63.082 TL olarak karşımıza çıkıyor.

Mercedes Benz B Serisi Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Fiyatları

Mercedes Benz’in bir başka çok sevilen serilerinden olan B serisindeki B180 aracı ise 180.900 TL’den 213.400 TL’ye varan fiyatlar ile sahiplerini bulurken bu fiyatlar üzerinden de 57.489 TL ile 67.817 TL arasında değişen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) alınmaktadır.

Mercedes Benz C Serisi Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Fiyatları

Mercedes Benz’in sedan sınıfının başlangıç seviyesindeki C sınıfında yer alan C180 ve C200 modelleri ise 239.800 TL ve 262.300 TL’den başlayan fiyatlar ile anahtar teslim yapılırken; bu modellerde ise 76.207 TL ile 83.358 TL’den başlayan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) fiyatları bulunmaktadır.

Mercedes Benz E Serisi Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Fiyatları

Lüks severlerin hiç kuşkusuz tek tercihi olan Mercedes Benz’in E serisinde yer alan E180, E300, E350 ve E220 modelleri Mercedes Benz severler ile 193.220 TL ile 589.900 TL arasındaki fiyatlar ile buluşurken; tüketicilerden 61.404 TL ile 187.468 TL arasında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) alınıyor.

Mercedes Benz 2018 Modellerinde Özel Tüketim Vergisi Ötv Fiyatlari” üzerine yorum

  1. Benim 52 engelli raporum var da acaba Mercedes’in hangi modellerinden indirimli yararlanabilirim Bilgi için şimdiden Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.