Mercedes Cla 180d Özellikleri

Otomobil denildiği zaman belki de akla gelen ilk firmalardan biri Mercedes markasıdır. 1897 yılında Fransa’nın Nice kentinde başlayan Mercedes’in hikayesi, aldığı ödüller, yaptığı yenilikler ve imza attığı ilkler ile otomobil severlerin gözdesi olarak günümüze kadar uzanmakta. İspanyol dili konuşulan tüm Latin ülkelerinde oldukça yaygın bir isim olan Mercedes, hem zerafet anlamına geliyor hem de Mars gezegeninin adı olarak karşımıza çıkıyor. Bir otomobile verilen en güzel isimlerden biri. Bu yazımızda, oldukça geniş bir model yelpazesine sahip olan Mercedes CLA 180d modelinin iki farklı paketini inceleyeceğiz.

CLA 180d Coupe ve Shooting Brake

     İki tasarım arasındaki farklar ilk bakışta kendini pek fazla göstermemektedir, fakat detaylı incelendiğinde iki araç arasındaki ince çizgilerden oluşan tasarım detayları göze çarpmaktadır. Shooting brake modeli yandan bakıldığında daha çok station model bir araç izlenimi vermekte, zaten coupe modelinden ayrılan en bariz özelliklerinden biri kullanıcısına sağladığı daha geniş bir bagaj hacmi.

 Motor Seçenekleri

     Mercesdes CLA 180d özellikleri ele alındığında, motor tipi olarak her iki model de sıralı 4 silindire sahip bir bir motorla karşımıza çıkıyor, 1461 cm³ toplam silindir hacmine sahip iki motor da 6 ileri oranlı manuel ve 7 ileri DCT (çift kavramalı şanzıman / Dual Clutch Transmission) şanzıman seçeneklerine sahip. Her iki model de 260 nm torka sahip. Coupe modeli 0’dan 100 km hıza 11,6 saniyede ulaşırken, Shooting Brake 0,3 saniye kadar arkasında kalarak 100 km hıza 11,9 saniye gibi hiç de azımsanmayacak bir sürede ulaşıyor.

     Ortalama yakıt tüketimi Coupe’nin BE edition modelinde 100 km’de 3,5 lt iken, normal 180d modelinde altı ileri manuel şanzımanda 4,2 lt, 7 ileri DCT şanzımanda ise 3,8 lt olarak gözükmektedir. Shooting Brake modelinde ise bu oranlar BE edition modelinde 5,5 tl, normal 180d modelinde altı ileri manuel şanzımanda 5,7 lt, 7 ileri DCT şanzımanda ise 5,4 litre gibi bir rakamla, sınıfının ekonomik sayılabilecek modelleri arasında yerini alıyor. Bu rakamlar kafanızı karıştırdıysa daha sadece bir anlatımla her iki modelinde karma tüketimi ortalama 4,2 lt civarında.

Donanım Özellikleri

     Deri ya da kumaş koltuk seçeneği, elektrikli sürücü koltuğu ayarı, elektriklli camlar, elektrikli ısıtmalı, katlanabilir, hafızalı aynalar (kendiliğinden kararan sol ayna ve dikiz aynası), panoramik cam tavan, thermotronic klima, yüsek performanslı LED farlar, far, yağmur ve lastik basıncı sensörleri, stop&start özelliği, park sensörü, elektronik denge kontrolü, yokuş kalkış desteği, anahtarsız çalışma, 7 adet hava yastığı, (Ön Yolcu Hava Yastığı Perde Hava Yastıkları Sürücü Diz Hava Yastığı Sürücü Hava Yastığı Yan Hava Yastıkları) gibi özellikler yeni CLA ’da standart donanım olarak sunulmakta. AMG paketinde sunulan yarı otomatik park sistemi aceleniz yoksa ve çok dar bir alana park edeceksiniz sizin için kullanışlı olacaktır.

Mercedes CLA 180d resimleri ve tanıtım videolarına aracın resmi sitesinden, detaylı bilgilere de size en yakın Mercedes bayisinden ulaşabilir ve sizi için üretilen bu otomobiller ile rüya gibi bir test sürüşüne çıkabilirsiniz.

Mercedes CLA ÖTV fiyatı

Mercedes CLA 180d sınıfının en yüksek donanım ve konfor özelliklerine sahip bir araç olarak yollarda karşımıza çıkacak ve asi görünümü ile fark yaratacak bir model. Mercedes CLA 180d fiyatı 222.300 tl ile 256.000 tl arasında değişmekte ve Mercedes CLA 180d ÖTV fiyatı %60 tescil masrafları ise 1400 tl olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir