Motosiklet ÖTV Nasıl Hesaplanır?

Motosiklet ÖTV Nasıl Hesaplanır?

2002 yılında yürürlüğe girmiş bulunan 4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu ile uygulanmaya başlayan Özel Tüketim Vergisi, bu kanuna ekli listede sayılmış olan malların satışı üzerinden bir defaya mahsus alınan bir harcama vergisidir. ÖTV’ye konu olan malların listesi, uygulanacak olan ÖTV oranları, bu oranların belirleneceği uygulama kriterleri, zaman zaman yasama organı tarafından yapılan yasal düzenlemelerle güncellenerek değiştirilebilmektedir. Peki Motosiklet ÖTV Nasıl Hesaplanır?

Özel Tüketim Vergisinin Mükellefi Kimlerdir? 

İlgili kanunun ekinde yer alan listelerdeki mallardan kayıt ve tescile tabi olmayanları imal, inşa veya ithal edenler, müzayede yoluyla satışını yapanlar ile, bu mallardan kayıt ve tescile tabi olanların ticaretini yapanlar ve kullanmak üzere ithal edenler ve müzayede yoluyla satışını yapanlar, Özel Tüketim Vergisinin mükellefi olacaklardır. 

Özel Tüketim Vergisi Uygulanan Mallar Hangileridir? 

Özel Tüketim Vergisinin konusu olan malları özetlemek gerekirse; lüks tüketim olarak değerlendirilen bazı mallar, insan sağlığına zararlı etkileri olduğu kabul edilen bazı mallar ve çevreye zarar verdiği kabul edilen bazı mallar bu verginin konusudur. Motorlu araçlar da bu listede yer almaktadır. 

Motorlu Araçlarda Özel Tüketim Vergisi Nasıl Hesaplanır? 

Motorlu araçlar için Özel Tüketim Vergisi, hem araçların motor silindir hacmine hem de satış fiyatlarına göre değişen farklı oranlar üzerinden uygulanmaktadır. Uygulamanın temeli, silindir hacmi daha büyük, yani daha yüksek kapasiteli motora sahip olan ve aynı zamanda daha yüksek vergisiz satış bedeline sahip araçlara daha yüksek ÖTV oranı uygulayarak daha yüksek tutarda Özel Tüketim Vergisi alınması üzerine kuruludur. Ayrıca 2020 Ötv hesaplama robotu kullanılarak hesaplama yapılabilmektedir. 

Motosikletlerde 2020 ÖTV Hesaplama 

Motosikletlerde 2020 ÖTV hesaplama yapmak için tek bir kriter vardır; motosikletin motor silindir hacmi. Bu değer yükseldikçe, uygulanacak olan ÖTV oranı ve motosikletin satın alınması esnasında ödenecek olan ÖTV tutarı da artacaktır. Burada amaç, lüks tüketime konu olan motorlu araçların satışından daha yüksek tutarda ÖTV alınmasıdır. Motor silindir hacminde belirleyici olarak tek bir seviye vardır 250 cm³. Motosikletin motor silindir hacmi değerlendirilerek bu seviyenin altında veya üstünde olmasına göre uygulanacak olan ÖTV oranı belirlenir. Motosiklet Ötv hesapla işlemi aşağıdaki tabloya göre yapılır : 

Silindir Hacmi  ÖTV 
250 cm³’ü geçmeyen %8 
250 cm³’ü geçen %37 
Motosikletlerde 2020 ÖTV Hesaplama

Motosiklet ÖTV Nasıl Hesaplanır? gibi diğer yazılarımız için anasayfamızı ziyaret edebilir ve otomatik robotumuz ile öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.