Otomobil ÖTV Nasıl Hesaplanır?

Otomobil ÖTV Nasıl Hesaplanır?

Otomobil ÖTV Nasıl Hesaplanır? Özel tüketim vergisi sıfır araçlardan alınan vergi türüdür. Otomobil, motosiklet veya diğer taşıtlardan, silindir hacmine göre ve yakıt türüne göre farklı vergi oranları ile alınmaktadır.

2020 yılana ait son güncel oranlar ile vergi tutarlarını öğrenmek için ÖTV hesapla uygulamasından faydalanabilirsiniz. ÖTV oranları silindir hacmine ve satış fiyatına göre farklılık göstermektedir. Araç net satış fiyatı içerisinde yalnızca ÖTV değil katma değer vergisi gibi vergiler de bulunmaktadır. 2020 ÖTV hesaplama için güncel oranlara içerikten ulaşabilirsiniz. 

Otomobiller için özel tüketim vergisi hesaplanırken dikkate alınan ilk unsur araç motor hacmi veya silindir hacmi olmaktadır. Ayrıca araç yakıt türü olarak benzin veya dizel olması da vergi tutarını değiştirmektedir. Araç silindir hacmi arttıkça vergi oranlarında da artış meydana gelmektedir. Sebebi ise ÖTV’nin konu itibari ile düzenleyici vergiler arasında yer almasıdır. Motor hacmi arttıkça, ihtiyaç duyduğu yakıt da artmakta böylelikle çevreye daha fazla atık salınımında bulunulmaktadır. 2020 ÖTV hesaplama robotu kullanarak net vergi tutarlarına ulaşabilirsiniz. 

Otomobil ÖTV Oranları 

Özel tüketim vergisi değer üzerinde değişik oranlar ile tahsile edilen vergi kapsamına girmektedir. Farklı oranlar ve farklı vergi dilimleri ile belirlenmesi tüketiciler için kafa karışıklığına yol açmaktadır. ÖTV hesapla içerikleriyle ve uygulaması ile alım satım sırasında ödemeniz gereken vergi tutarlarını kısa sürede öğrenebilirsiniz. Vergi matrahına ulaşılması ile katma değer vergisi de eklenerek araç net satış fiyatına ulaşılmaktadır. 

2020 ÖTV hesaplama için kullanılacak oranlar şu şekildedir; otomobil satış fiyatına bağlı olarak sıfır ile %110 arasında değişmektedir. Talep ettiğiniz aracın silindir hacmi 1600 cm3 den az ise satış fiyatı ile çarpılacak oran %50 şeklindedir. Eğer 1600 cm3 ile 2000 cm3 ise vergi matrah dikkate alınarak vergilendirme işlemi gerçekleşmektedir. 2020 ÖTV hesaplama robotu bu tür teknik bilgiler ile uğraşmanıza izin vermeden kısa sürede araç satış fiyatı içerisinde bulanan net vergi tutarlarına ulaşmanızı amaçlamaktadır. 

ÖTV hesapla uygulaması son düzenlemeler ile gerçekleşen oranlar ile güncellenmektedir. Engelli araçlarında gerçekleşen indirimlere veya ÖTV indirimi sonrasına oluşacak tutarlara uygulama ile ulaşabilirsiniz.  Araç net satış fiyatını ve araç silindir hacmi bilgilerini, robot içerisinde yer alan ilgili alanlara doldurarak anlık öğrenebilirsiniz. 

Otomobil ÖTV Nasıl Hesaplanır? gibi diğer blog yazılarımız için anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.