Otomatik Vites Araç

raporumda her iki ayak bileği ve dizde sıkıntı var diyor, ancak h sınıfı ehliyet alır ve otomotik vites araç kullanır diyor, otomotik vites araç alabilirmiyim?

Otomatik Vites Araç” üzerine 33 yorumlar

  1. ÖTV indirimi kapsamında soruyorsanız “sadece otomatik vites araç alabilir” demesi yeterli değildir. “h sınıfı ehliyet alır ve otomatik vites araç kullanır” ibaresi gereklidir. “h sınıfı ehliyet alır” ibaresi engelli olduğunuzun, “otomatik vites araç kullanır” ibaresi ise bu engelinizin giderilmesi için araçta bulunması gereken donanımın tescilidir.
   Saygılar

 1. Sağlık durumumuz düz vites araç kullanmaya el vermiyosa fakat otomatik vites araçları hiçbir sıkıntı çekmeden kullanabiliyorsak ehliyet alırken özel donanımlı araç kullanabilir yazması gerekiyor mu? Ve araç alırken ötv indiriminden faydalanabilir miyiz? Mesela ben el frenini indirip çekemiyorum ve debriyaj-vites ilişkisini doğru yapamıyorum ama bazı yeni nesil otomatik vites araçlarda el freni de otomatik ve sıkıntı çekmeden kullanabiliyorum.Bu araçları alırken vergi indiriminden faydalanabilir miyim?

  1. kardeşlerim % 17 ile ben aldım. ötv indirimden yararlanmak için % 1 bile olsa alabiliyorsunuz sadece ortopedik rahatsızlıklarda ama bunun için önce il sağlık kurumunun isteklerini karşılamak lazım. Bunlar sağlık ocağından alacağınız raporla tam teşekküllü hastahaneye sevk ediliyor ve orada muayene oluyorsunuz raporunuzda otomatik vites araç kullanması uygundur diye yazması yeterli ve heyetin de onaylaması yeterli oradan aldığınız raporla ehliyetinizi sonra raporlar ve yeni ehliyetle aracınızı almaya servise gidiyorsunuz gereken her şeyi onlar hallediyor hesaplamada da aracın net fiyatını 1,45 e bölüp üzerine 1500 tl ekleyince hemen hemen aynı fiyatı buluyorsunuz.

   1. Ömer behiç kardeşim benim raporum heyette bekliyorum 1.5 aya felan ararız sizi dediler hem lösemi hem ortapedi ikisinin ortalaması %82 oldu rapora ” h sınıfı ehliyet alabilir otomatik vites araç kullanması uygundur” diye yazdırdım.benim ehliyetim yok şuan rapor çıktıktan sonra ehliyet almadan arabayı alabilirmiyiz ilk önce acaba?

   2. Ömer behiç kardeşim benim %82 raporum heyette eğer onaylanırsa rapora h sınıfı ehliyet alabilir özel donanımlı (otomatik vites) araç kullanması uygundur yazdırdım ama şuan benim ehliyetim yok rapor çıkınca ehliyet olmadan yeni araba alabilirmiyim acaba? yani ehliyet şart mı araba almak için daha sonra alınabilirmi ehliyet acaba?

   3. il sağlık kurulundan otomatik vitesli araç kullanır raporu aldım ve ehliyetimi çıkardım şimdi aynı raporla ötv den muaf araç alabilirmiyiz

 2. Selam ben otomatik vites isstemiyordum ama raporda yaziyor.raporu alalida iki ay kadar oldu ben buraporu normal vites olarak degistire bilirmiyim.yardim ederseniz sevinirim.tesekkurler.

 3. Merhaba benim raporumda %10 ortopedik engel oranı var. Otomatik vites ve sol eli direksiyondan çekmeden kullanılan cihaz gerekli diyor. Araç bayiisine sordum otv indirimnden yararlanırsınız dedi. Peki tamamından mı muhafım yoksa engel oranı etkiliyor mu? Bir de otv den muhaf olan kdv den kesin muhaf oluyor mu?

  1. HAYIR KDV AYRI ONU ÖDÜYORSUNUZ ZATEN ARAÇ ALIMINDA LİSTE SATIŞ FİYATI ÜZERİNDEN ÖNCE % 18 KDV DÜŞÜLÜYOR,ÇIKAN TUTARDAN %45 İNDİRİM YAPILIYOR SONRA ÇIKAN TUTARA DA %18 EKLENİYOR.(YANİ ÖRNEK VEREYİM 70.000 DEĞERİNDEKİ ARABAYI (1,6 CC’Yİ GEÇMEYECEK) 48,276 TL ‘YE ALIYORSUN Hesaplara trafiğe yatırılan bir ücret var onu bilmiyorum,o da eklenmiş bu rakama.

 4. Selam ben H Ehliyeti var Raporda otomotik vites ve özel donanımlı araç kullanabilir. Fakat araç almam içinde bir rapor aldım fakat ( Teşhis : V09.2 Yaya yaralanması, diğer ve tanımlanmamış moturlu araçların karıştığı trafik kazasımda M62 Kasın diğer bozukları )
  Engelli Durumuna Göre Tüm Vucut Fonksiyon Kaybı Oranı Otuzyedi
  %37
  Ben bunu vergi dairesine sordum tamam alabilirsin dediler.
  Fakat Araç satan yerler diyoki bu raporu trafikte yetkili birisine sordur ne yapabilirim.
  Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

 5. İyi akşamlar benim böbrek nakil inden ötürü %70 raporum var indirimli araç alabilirmiyim bu konu hakkında çok fazla görüş var eski yazılarda alamaz denio ancak yönetmelik değişmiş heralde şuan ötvden yararlanabilirmiyim ozel tedribata ihtiyac duymadan kullanabiliyorum otomotik fites ozel tedribata giriyormu yardımcı olursanız çok memnun olurum

 6. SAYIN ADMİN LÜTFEN NET BİR CEVAP VERİN YÜZDE 92 RAPOR ÜZERİNDE ARAÇ ALIMI ÖTV NE KADAR DÜŞER YÜZDE 74 DUYDUM DOĞRU BU

  1. ÖTV VRGİSİ YÜZDE 45 DİR 1600 MOTORLARA KADAR 1600 MOTOR ÜZERİNDEKİ BİR ARACI ZATEN ALAMIORSUN. BUNA GÖRE 45 İNDİRİM YAPILIR. BEN ALDIM 64100 TL OLAN BİR ARACI 43400 TL YE ALDIM..

 7. selam, engelli araç alımı hakkında bir sorum var. yardımcı olursanız sevinirim. Benim 1995 yılında aldığım C sınıfı ehliyetim var. daha sonra 2005 yılında trafik kazası geçirdim. sol bacağımdan ortopedik %62 engelim var. Şimdi ÖTV siz bir otomatik vites bir araç almak istiyorum. (sol bacakta 5 cm kısalık var.) Şimdi yeni kanunlarla nasıl ÖTV siz araç alırım. C sınıfı ehliyeti nasıl değiştireceğim. Önceden H ehliyeti almam gerekirdi. şimdi ehliyet ve hastaneden nasıl rapor almalıyım ve raporda ne yazmalı.Bu konuda yardım ederseniz memnun olurum. Saygılar.

  1. otomatik vites araç kullanabilir yazması yeterlidir.otomatik vites araç özel tertibat statüsüne giriyor.c sınıfı ehliyetini ise h sınıfına çevirmen lazın diye biliyorum ama tam emin değilim

  2. ÖNCE EHLİYET İÇİN SAĞLIK RAPORU ALACAKSIN ÖZEL TERTİBATLI ARAÇ KULLANABİLİR DİYE İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ KOMİSYONU VERİYOR ŞİMDİ B SINIFI KODLU EHLİYETLER VERİYORLAR BU RAPORLA TRAFİKTEN MEVCUT EHLİYETİNİ DEĞİŞTİRİYORSUNUZ. DAHA SONRA ARABA ALMAK İÇİN HASTANEDEN HEYET RAPORU ALIP YİNE O RAPORDADA ÖZEL TERTİBATLI ARAÇ KULLANABİLİR YAZACAK O RAPORLA BAİİ YE GİDİP ARABANI SEÇEBİLİN..

   1. Slm Yahya Bozkurt.önce il sağlıktan raporu alıyorum özel tertibatlı araç kullanabılır diye.onunla ehliyeti değiştiriyorum.sonra tekrar Bidaha niye rapor alıyorum devlet hastanesinden onu anlamadım..ztn il sağlıktan heyetten almıyormuyum raporu..iki defa ayrı ayrı mı rapor alınacak

   2. Ben heyetten geçtim doktorum otomatik vites kullanabilirsin dedi ancak benim raporumda B sinifi engelli sürücü belgesi alabilir yaziyor ben.burdakilerden anlamadim be anlama geliyor otv den yararlanabiliyormuyum acaba. Burda yazlilanlara gore ozel donanimli arac kullanabilir yazmasi gerekiyor diyorlar ayrica otomatik vites kullanabilir ibaresi olması gerekiyir deniyor bana bu konu hakkinda aciklama.yapabilirseniz sevinirim.

   3. Benim hastalıgm kas hastalklari ve sadece otomatik vites kullanabilir almak istiyorum özel tertibat istrmiyorum araci eşimde kullansn diye ehliyetim suan b degisecem raporda noroleji ve ortapedi işaretli ise neolur

 8. ÖZEL TERTİBATLI ARAÇ KULLANABİLİR RAPORU ALDIKTAN SONRA EHLİYET ALACAKSIN EHLİYETİ ALDIKTAN SONRA ARABA İÇİN HEYET RAPOR ALACAKSINIZ ONDADA ÖZEL TERTİBATLI ARAÇ KULLANABİLİR YAZACAK VE BİR ARABA BAİİSİNE MÜRACT YAPACAKSINIZ..

 9. Lütfen acil yardım benim raporda özel tertibatlı araç ve h sınıfı ehliyete gerek Yok otomatik vites araba kullanabilir yazıyor bu durum hakkında çok söylenti var özür oranım %41 var ötv den yararlanabilirmiyim biri kullanır diyor biri kullanmaz diyor lütfen yardım

 10. Benim h sınıfı ehliyetim var,raporunmda otomatik vites araç kullanabilir yazıyor.bu durumda rapor ve ehliyetim ile vergi indiriminden yararlanamaz mıyım?

 11. B sınıfı ehliyetim vardı, %65 engelli raporu aldım. raporda otomatik vites ve özel donanımlı araç kullanması gerekli yazıyor. aldığım otomatik vitesli aracı sadece ben mi kullanacağım ve kendiminkinden başka araç kullanamayacak mıyım?
  birde B sınıfı ehliyetimi değiştirmek için yeniden sınava girecek miyim?

 12. merhaba sol ayakta polio sekeli var ayakta güçsüzlük diye belirteyim b sınıfı ehliyet var suanki mevcut duruma göre hem otomatik hem düz vites araç kullanma yetkim var ancak ötv den yararlanmak için illede h sınıfı ehliyet almamız gerekiyormu yoksa ehliyeti yenilediğimiz zaman zaten otomatik vites kullanabileceğimiz için otv den yararlana biliyormuz

 13. Merhabalar, sol ayağımda kısalık ve parmak eksikliği dolayısıyla güç kaybı var doğuştan, hiç rapor almadım şimdiye kadar, sol ayak oldugu için debriyajsız yani otomatik kullanmam daha rahat, süreci nereden başlatmam gerekir, ötv indirimiyle araç almak için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.