Otomatik Vites Araç

raporumda her iki ayak bileği ve dizde sıkıntı var diyor, ancak h sınıfı ehliyet alır ve otomotik vites araç kullanır diyor, otomotik vites araç alabilirmiyim?

guest
32 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ali
Ali
18 Mayıs 2016 09:23

sadece otomatik vites araç alabilir demesi yeterli mi? H sınıfı demesi mutlaka gerekli mi?

Orhan Veli
Orhan Veli
23 Haziran 2017 23:21
Reply to  Ali

ÖTV indirimi kapsamında soruyorsanız “sadece otomatik vites araç alabilir” demesi yeterli değildir. “h sınıfı ehliyet alır ve otomatik vites araç kullanır” ibaresi gereklidir. “h sınıfı ehliyet alır” ibaresi engelli olduğunuzun, “otomatik vites araç kullanır” ibaresi ise bu engelinizin giderilmesi için araçta bulunması gereken donanımın tescilidir.
Saygılar

Faruk
Faruk
3 Ağustos 2016 01:44

Sağlık durumumuz düz vites araç kullanmaya el vermiyosa fakat otomatik vites araçları hiçbir sıkıntı çekmeden kullanabiliyorsak ehliyet alırken özel donanımlı araç kullanabilir yazması gerekiyor mu? Ve araç alırken ötv indiriminden faydalanabilir miyiz? Mesela ben el frenini indirip çekemiyorum ve debriyaj-vites ilişkisini doğru yapamıyorum ama bazı yeni nesil otomatik vites araçlarda el freni de otomatik ve sıkıntı çekmeden kullanabiliyorum.Bu araçları alırken vergi indiriminden faydalanabilir miyim?

ömer behiç satılmıl
ömer behiç satılmıl
22 Ağustos 2016 11:25
Reply to  Faruk

kardeşlerim % 17 ile ben aldım. ötv indirimden yararlanmak için % 1 bile olsa alabiliyorsunuz sadece ortopedik rahatsızlıklarda ama bunun için önce il sağlık kurumunun isteklerini karşılamak lazım. Bunlar sağlık ocağından alacağınız raporla tam teşekküllü hastahaneye sevk ediliyor ve orada muayene oluyorsunuz raporunuzda otomatik vites araç kullanması uygundur diye yazması yeterli ve heyetin de onaylaması yeterli oradan aldığınız raporla ehliyetinizi sonra raporlar ve yeni ehliyetle aracınızı almaya servise gidiyorsunuz gereken her şeyi onlar hallediyor hesaplamada da aracın net fiyatını 1,45 e bölüp üzerine 1500 tl ekleyince hemen hemen aynı fiyatı buluyorsunuz.

oğuzhan
oğuzhan
6 Eylül 2016 15:12

Ömer behiç kardeşim benim raporum heyette bekliyorum 1.5 aya felan ararız sizi dediler hem lösemi hem ortapedi ikisinin ortalaması %82 oldu rapora ” h sınıfı ehliyet alabilir otomatik vites araç kullanması uygundur” diye yazdırdım.benim ehliyetim yok şuan rapor çıktıktan sonra ehliyet almadan arabayı alabilirmiyiz ilk önce acaba?

oğuzhan
oğuzhan
7 Eylül 2016 13:36

Ömer behiç kardeşim benim %82 raporum heyette eğer onaylanırsa rapora h sınıfı ehliyet alabilir özel donanımlı (otomatik vites) araç kullanması uygundur yazdırdım ama şuan benim ehliyetim yok rapor çıkınca ehliyet olmadan yeni araba alabilirmiyim acaba? yani ehliyet şart mı araba almak için daha sonra alınabilirmi ehliyet acaba?

Çetin
Çetin
29 Aralık 2016 14:17
Reply to  oğuzhan

HAYIR EHLİYET OLMADAN ALAMAZSINIZ

ramazan
ramazan
16 Mart 2017 17:06

il sağlık kurulundan otomatik vitesli araç kullanır raporu aldım ve ehliyetimi çıkardım şimdi aynı raporla ötv den muaf araç alabilirmiyiz

Mehmet
Mehmet
20 Ekim 2019 01:44

Sizin ortapedik olarak hangi sorununuz vardı?

Mesut
Mesut
20 Eylül 2016 22:31

Selam ben otomatik vites isstemiyordum ama raporda yaziyor.raporu alalida iki ay kadar oldu ben buraporu normal vites olarak degistire bilirmiyim.yardim ederseniz sevinirim.tesekkurler.

Orhan Veli
Orhan Veli
23 Haziran 2017 23:26
Reply to  Mesut

Hayır. Senin istemen yetmiyor raporu veren heyetin uygun görmesi gerekiyor

roger
roger
24 Aralık 2016 11:45

Merhaba benim raporumda %10 ortopedik engel oranı var. Otomatik vites ve sol eli direksiyondan çekmeden kullanılan cihaz gerekli diyor. Araç bayiisine sordum otv indirimnden yararlanırsınız dedi. Peki tamamından mı muhafım yoksa engel oranı etkiliyor mu? Bir de otv den muhaf olan kdv den kesin muhaf oluyor mu?

Çetin
Çetin
29 Aralık 2016 14:24
Reply to  roger

HAYIR KDV AYRI ONU ÖDÜYORSUNUZ ZATEN ARAÇ ALIMINDA LİSTE SATIŞ FİYATI ÜZERİNDEN ÖNCE % 18 KDV DÜŞÜLÜYOR,ÇIKAN TUTARDAN %45 İNDİRİM YAPILIYOR SONRA ÇIKAN TUTARA DA %18 EKLENİYOR.(YANİ ÖRNEK VEREYİM 70.000 DEĞERİNDEKİ ARABAYI (1,6 CC’Yİ GEÇMEYECEK) 48,276 TL ‘YE ALIYORSUN Hesaplara trafiğe yatırılan bir ücret var onu bilmiyorum,o da eklenmiş bu rakama.

Hakan
Hakan
5 Mart 2020 03:48
Reply to  roger

Kdv ödüyorsunuz

Cengiz Örnek
Cengiz Örnek
27 Aralık 2016 18:15

Selam ben H Ehliyeti var Raporda otomotik vites ve özel donanımlı araç kullanabilir. Fakat araç almam içinde bir rapor aldım fakat ( Teşhis : V09.2 Yaya yaralanması, diğer ve tanımlanmamış moturlu araçların karıştığı trafik kazasımda M62 Kasın diğer bozukları )
Engelli Durumuna Göre Tüm Vucut Fonksiyon Kaybı Oranı Otuzyedi
%37
Ben bunu vergi dairesine sordum tamam alabilirsin dediler.
Fakat Araç satan yerler diyoki bu raporu trafikte yetkili birisine sordur ne yapabilirim.
Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

Mustafa
Mustafa
11 Ocak 2017 21:29

İyi akşamlar benim böbrek nakil inden ötürü %70 raporum var indirimli araç alabilirmiyim bu konu hakkında çok fazla görüş var eski yazılarda alamaz denio ancak yönetmelik değişmiş heralde şuan ötvden yararlanabilirmiyim ozel tedribata ihtiyac duymadan kullanabiliyorum otomotik fites ozel tedribata giriyormu yardımcı olursanız çok memnun olurum

BARIŞ
BARIŞ
18 Ocak 2017 01:55

SAYIN ADMİN LÜTFEN NET BİR CEVAP VERİN YÜZDE 92 RAPOR ÜZERİNDE ARAÇ ALIMI ÖTV NE KADAR DÜŞER YÜZDE 74 DUYDUM DOĞRU BU

YAHYA BOZKURT
YAHYA BOZKURT
23 Şubat 2017 23:54
Reply to  BARIŞ

ÖTV VRGİSİ YÜZDE 45 DİR 1600 MOTORLARA KADAR 1600 MOTOR ÜZERİNDEKİ BİR ARACI ZATEN ALAMIORSUN. BUNA GÖRE 45 İNDİRİM YAPILIR. BEN ALDIM 64100 TL OLAN BİR ARACI 43400 TL YE ALDIM..

erdal
erdal
30 Ekim 2019 12:59
Reply to  YAHYA BOZKURT

yahya bey: 61400 tl ye haNGİ ARACI SIFIR ALDINI ÖĞRENEBİLİRMİYİM

ayhan
ayhan
23 Ocak 2017 11:45

selam, engelli araç alımı hakkında bir sorum var. yardımcı olursanız sevinirim. Benim 1995 yılında aldığım C sınıfı ehliyetim var. daha sonra 2005 yılında trafik kazası geçirdim. sol bacağımdan ortopedik %62 engelim var. Şimdi ÖTV siz bir otomatik vites bir araç almak istiyorum. (sol bacakta 5 cm kısalık var.) Şimdi yeni kanunlarla nasıl ÖTV siz araç alırım. C sınıfı ehliyeti nasıl değiştireceğim. Önceden H ehliyeti almam gerekirdi. şimdi ehliyet ve hastaneden nasıl rapor almalıyım ve raporda ne yazmalı.Bu konuda yardım ederseniz memnun olurum. Saygılar.

yasar
yasar
21 Şubat 2017 15:52
Reply to  ayhan

otomatik vites araç kullanabilir yazması yeterlidir.otomatik vites araç özel tertibat statüsüne giriyor.c sınıfı ehliyetini ise h sınıfına çevirmen lazın diye biliyorum ama tam emin değilim

YAHYA BOZKURT
YAHYA BOZKURT
24 Şubat 2017 00:02
Reply to  ayhan

ÖNCE EHLİYET İÇİN SAĞLIK RAPORU ALACAKSIN ÖZEL TERTİBATLI ARAÇ KULLANABİLİR DİYE İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ KOMİSYONU VERİYOR ŞİMDİ B SINIFI KODLU EHLİYETLER VERİYORLAR BU RAPORLA TRAFİKTEN MEVCUT EHLİYETİNİ DEĞİŞTİRİYORSUNUZ. DAHA SONRA ARABA ALMAK İÇİN HASTANEDEN HEYET RAPORU ALIP YİNE O RAPORDADA ÖZEL TERTİBATLI ARAÇ KULLANABİLİR YAZACAK O RAPORLA BAİİ YE GİDİP ARABANI SEÇEBİLİN..

Kadri gültepe
Kadri gültepe
6 Temmuz 2017 07:47
Reply to  YAHYA BOZKURT

Slm Yahya Bozkurt.önce il sağlıktan raporu alıyorum özel tertibatlı araç kullanabılır diye.onunla ehliyeti değiştiriyorum.sonra tekrar Bidaha niye rapor alıyorum devlet hastanesinden onu anlamadım..ztn il sağlıktan heyetten almıyormuyum raporu..iki defa ayrı ayrı mı rapor alınacak

Eymen
10 Eylül 2017 07:14
Reply to  YAHYA BOZKURT

Ben heyetten geçtim doktorum otomatik vites kullanabilirsin dedi ancak benim raporumda B sinifi engelli sürücü belgesi alabilir yaziyor ben.burdakilerden anlamadim be anlama geliyor otv den yararlanabiliyormuyum acaba. Burda yazlilanlara gore ozel donanimli arac kullanabilir yazmasi gerekiyor diyorlar ayrica otomatik vites kullanabilir ibaresi olması gerekiyir deniyor bana bu konu hakkinda aciklama.yapabilirseniz sevinirim.

Halim
Halim
6 Eylül 2019 00:36
Reply to  YAHYA BOZKURT

Benim hastalıgm kas hastalklari ve sadece otomatik vites kullanabilir almak istiyorum özel tertibat istrmiyorum araci eşimde kullansn diye ehliyetim suan b degisecem raporda noroleji ve ortapedi işaretli ise neolur

YAHYA BOZKURT
YAHYA BOZKURT
23 Şubat 2017 23:44

ÖZEL TERTİBATLI ARAÇ KULLANABİLİR RAPORU ALDIKTAN SONRA EHLİYET ALACAKSIN EHLİYETİ ALDIKTAN SONRA ARABA İÇİN HEYET RAPOR ALACAKSINIZ ONDADA ÖZEL TERTİBATLI ARAÇ KULLANABİLİR YAZACAK VE BİR ARABA BAİİSİNE MÜRACT YAPACAKSINIZ..

Sinan yalvaç
Sinan yalvaç
15 Haziran 2017 18:05

Lütfen acil yardım benim raporda özel tertibatlı araç ve h sınıfı ehliyete gerek Yok otomatik vites araba kullanabilir yazıyor bu durum hakkında çok söylenti var özür oranım %41 var ötv den yararlanabilirmiyim biri kullanır diyor biri kullanmaz diyor lütfen yardım

Mcbilal
Mcbilal
29 Haziran 2017 00:15
Reply to  Sinan yalvaç

Bende ayni durumdayim. B sinifi ehliyetim var ama otomatik vites ibaresiyle

Gürcan güllü
Gürcan güllü
21 Haziran 2017 03:13

Benim h sınıfı ehliyetim var,raporunmda otomatik vites araç kullanabilir yazıyor.bu durumda rapor ve ehliyetim ile vergi indiriminden yararlanamaz mıyım?

ceylann
ceylann
2 Ağustos 2017 10:44

B sınıfı ehliyetim vardı, %65 engelli raporu aldım. raporda otomatik vites ve özel donanımlı araç kullanması gerekli yazıyor. aldığım otomatik vitesli aracı sadece ben mi kullanacağım ve kendiminkinden başka araç kullanamayacak mıyım?
birde B sınıfı ehliyetimi değiştirmek için yeniden sınava girecek miyim?

mehmet
mehmet
3 Haziran 2019 21:03

merhaba sol ayakta polio sekeli var ayakta güçsüzlük diye belirteyim b sınıfı ehliyet var suanki mevcut duruma göre hem otomatik hem düz vites araç kullanma yetkim var ancak ötv den yararlanmak için illede h sınıfı ehliyet almamız gerekiyormu yoksa ehliyeti yenilediğimiz zaman zaten otomatik vites kullanabileceğimiz için otv den yararlana biliyormuz