Ufukta Bir ÖTV İndirimi Gözüküyor Mu?

Ufukta Bir ÖTV İndirimi Gözüküyor Mu?

Ufukta Bir ÖTV İndirimi Gözüküyor Mu? ; Otomobil satın almayı düşünen herkesin aklını kurcalayan en büyük sorulardan biri olan ÖTV indirimi olacak mı sorusu? Her haberde insanlara umut aşılamaya devam ediyor, ülkemizde görece yüksek olan vergi oranları ve yüksek döviz kurları dolayısıyla otomobil satışları oldukça dalgalı bir düzen seyrediyor.

Dönem dönem düşen otomobil satışlarını arttırmak amacıyla devlet tarafından belirlenen kısıtlamalar, ve oranlarla ÖTV indirimleri yapılarak otomobil satışlarının artması ve piyasaların hareketlenmesi hedeflenmektedir. Ticari araçlar için 2019 yılında sona eren ÖTV indirimi, ilerleyen günlerde yeniden gündem olabilir mi? Görünen o ki yakın zamanda bir ÖTV indirimi mevcut değil. Hazine ve Maliye Bakanlığı bu yönde çalışmalarını başlattığını söylese de ticari araçlar için ötv indirimi şu an için söz konusu değildir. Satın almak istediğiniz aracın ÖTV oranını, ÖTV’siz fiyatını sitemizde 2020 ÖTV hesaplama robotu ile öğrenebilirsiniz. 

Ticari Araçlar İçin ÖTV İndiriminin Şartları Nelerdir? 

Ticari araç sahiplerinin işlerini kolaylaştırmak, araçlarını kolayca yenilemelerini sağlamak amacıyla 2016 yılından beri uygulanan indirim ve taksi şoförlerinin için ve ticari araç kullanıcılarının araçlarını yenileyebilmeleri için uygulanan vergi indirimi 2019 yılı sonunda yürürlükten kaldırılmış durumda.

Hazine ve maliye bakanlığı tarafından ÖTV indirimiyle ilgil çalışmaların başladığına ilişkin duyumlar alınsa da, bu yönde demeçler verilse de henüz ticari araçlar için herhangi bir vergi indirimi çalışması yapılmamaktadır. Ticari araçlarla ilgili yapılacak herhangi bir ÖTV indiriminden en erken vakitte haber alman için ÖTV hesapla web sitemizi ziyaret ederek en doğru ve kesin bilgileri alabilirsiniz. 

ÖTV İndirimi Nedir? Kimler Faydalanabilir? 

ÖTV indirimi, araçlar için belirlenmiş ÖTV oranlarının satın alımları arttırmak ve kolaylaştırmak amacıyla belli oranlarda düşürülmesi ya da tamamen kaldırılması durumu olarak özetlenebilir.

Engelli araçları için ÖTV ve KDV ödeme zorunluluğu gerekli koşulları yerine getirdiğinizde yoktur. Ticari araç sahiplerinin araçlarını yenilemesini kolaylaştırmak amacıyla dönemsel olarak yapılan ÖTV’siz araç alımları da mevcuttur.

2016 yılında dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından duyurulduğu üzere ticari araçlardan ÖTV vergisi talep edilmemektedir. 2020 ÖTV hesaplama işlemleriniz için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.  

Ufukta Bir ÖTV İndirimi Gözüküyor Mu? gibi diğer yazılarımız için anasayfamızı ziyaret edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.