Ötv İndirimi İle Alınan Araç, Başkaları Tarafından Kullanımı

Engelliler için sağlanan ÖTV indirimi ile alınan araçların başkaları tarafından kullanımı sadece bazı özel durumlarda mümkün olup, aksi uygulamalarda hem araç sahibi hem de sürücünün karşılaşacağı yaptırımlar söz konusudur. Bu özel durumları belirleyen faktörler sakatlığın derecesi ve engelli raporunun üzerinde yazan bilgilerdir.

dLHX9N4Hr1eU2Wjfb9SW

ENGELLİLİK DERECESİ İLE İLGİLİ FAKTÖRLER

Engellilik derecesi %90’ın üzerinde olanların engelliler için ÖTV indiriminden yararlanarak aldıkları araçlar başkaları tarafından da kullanılabilir. Çünkü esasen bu araçlar engellilerin kendi kullanımları için değil, yakınları tarafından kullanılarak bir yerden diğerine rahat ulaşımlarının sağlanması için tasarlanmıştır. Yapılan değişiklikler aracın kullanım mekanizmasıyla ilgili olmayıp, engelliler için biniş rampaları ya da tekerlekli sandalyelerin konulmasını sağlayan özel bölmeler şeklindedir ve herkes tarafından rahatça kullanılabilir.

NzDJqNYR4TmLwXm8veSj

ENGELLİLİK RAPORU İLE İLGİLİ FAKTÖRLER

Engellilik derecesi %90’ ın altında olanlar ise engellilik raporlarında yazan şartlara çok önemlidir. Engellilik raporlarında “H sınıfı ehliyet alabilir ve özel donanımlı araçları kullanabilir” ibaresi olanların kullanacakları araçlarda aracın kendileri tarafından rahat bir şekilde kullanımını sağlayacak farklı yerlere yerleştirilmiş vites kollar, direk üzerindeki dikey tutma çubukları gibi özel donanımlar mevcuttur. Bu araçların özelliği engellinin rahatça kullanımı açısından yeniden düzenlenmiş olmalarıdır ve bu tür araçların başkaları tarafından kullanılmaları kesinlikle yasaktır. Aynı şekilde engelli kullanımı için tasarlanmış motosikletler ve yardımcı motorlu araçların da başkaları tarafından kullanılması kanun maddeleriyle yasaklanmıştır.

fJGEgRE3rPIt9kyYdHCK

Ancak engellilik derecesi %90’ ın altında olup raporunda “H sınıfı ehliyet alabilir ve otomatik vitesli araç kullanabilir” ifadesi yer alanlar için durum farklı. Onlar ÖTV indirimi ile araç almış olsalar bile bu araçlar başkaları tarafından kullanılabilir. Donanımlarında herhangi bir değişiklik yapılmayacağı için bu araçlar herkesin kullanımına uygundur.

Anlaşılacağı üzerine ÖTV indirimli hakkından yararlanılarak engelli raporu ile alınan araçların başkaları tarafından kullanımı sadece iki durumda mümkün olmaktadır: Bunlardan ilki engellilik derecesinin %90’ ın üzerinde olması, diğeri ise alınan araçta engellinin kullanımı için özel bir donanım bulunmamasıdır. Unutulmamalıdır ki özel donanımlı engelli araçlarının başkaları tarafından kullanımı kanunen yasaktır.

Ötv İndirimi İle Alınan Araç, Başkaları Tarafından Kullanımı” üzerine 4 yorumlar

  1. Bir sorum olucak bu konuyla ilgili. Abimin H sınıfı ehliyeti var özel teçhizatlı araba alıcak. Ama abimin sağ ayağı sıkıntılı ek olarak pedal koyulacak. Arac şirketiyle konustum o pedal kapatılıp normal otomatik vites gibi kullanila biliyormuş. Bundada abim haricinde başka biri kullana biliyormu yoksa sadece abimmi kullana biliyor ?

  2. babamın %71 raporu var ötv indiriminden faydalanabilirmiyiz eger faydalanabiliyorsak ötv %kaç indirim olur_??

  3. merhaba bizim engelli aracımız kaza sonucu perte cıktı kaskomuz var şöyle bir sıkıntı yasıyoruz eksper önce aradiğnda arabamızı piyasa değerinden hesaplayıp zararimız karşıcaklarını söyledi daha sonra aradığında sizin araba engelli arbası deyip daha düşük teklif sundu arabamız 1senelik sigorta aradı çok çok düşük teklif sundu araştırdık ötv indiriminin onları bağlamadığı devletin size sunduğu bir hak dediler normal fiyattan değerlendirmeleri gerektiği söylendi bu konuda acil bilgiye ihtiyacimiz var aksi halde mağdur olucaz şimdiden tesekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.