ÖTV İndirimi Nasıl Hesaplanır

Türkiye’de 8 milyonu aşkın engelli vatandaş hayatını idame ettirmektedir. Bu bireylerin de özellikle ulaşım ile ilgili yaşamış olduğu birçok sorun bulunmaktadır. Bu sorunların önüne geçebilmek ve en azından ulaşım konusunda engelli vatandaşları bir nebze olsun rahatlatabilmek adına 2018 yılında engelli bireylerin daha kolay araç sahibi olabilmeleri için adımlar atılmış durumdadır. Engelliler için araç alımlarında büyük ÖTV indirimleri uygulanmakta ve bu sayede engelli vatandaşların her seyahatlerinin daha konforlu olması da sağlanmaktadır. Engelli araçlarında ÖTV hesaplama 2018 şartları ve merak ettiğiniz daha birçok konuyu burada bulmanız mümkün olacaktır.

Engelli Araçlarında ÖTV İndirimi

Engelli insanların araç sahibi olabilmesi için ciddi ÖTV indirimlerinin yapıldığından söz etmiştik. Peki, kişiler bu indirimden yararlanmak için neler yapmalıdır? Öncelikle engelli bireylerin bir araç sahibi olabilmesi için engellerinin %40In üzerinde olması gerekmektedir. Bunu tespit ettirmek için de tam teşekküllü bir hastaneden engelinizin derecesini belirten bir rapor almanız gerekecektir. Eğer engel durumunuz %90 ve üzerinde ise ÖTV olmaksızın sıfır bir araç sahibi olmanız mümkün olabilmektedir. %90 ve üzeri engele sahip bireyler bu aracı 3. dereceden akrabalarına kadar kullandırabilmekte ya da özel şoför kiralayarak gitmek istedikleri her yer için bu aracı kullanabilmektedir. %90 ve üzeri engeli bulunan kişiler bir araç kullanamasa da o araca sahip olma hakkına sahiptir. 2018 yılında yürürlüğe girmiş olan kanun ile birlikte de kişilerin son derece iyi ÖTV fiyatları ile karşı karşıya gelmeleri söz konusu olmaktadır. Engeli %40 altında olan kişilerin ise ÖTV indiriminden yararlanması mümkün olmamaktadır. %40 ile %90 arasında engele sahip olan kişilerin ise yine tam teşekküllü bir hastaneden engellidir ve özel tertibatlı araç kullanabilir yazılı bir belge alması gerekmektedir. Engelli ÖTV indirimi bu durumda uygulanmaktadır. Engelli birey sahip olduğu bu belge ile sürücü kursuna başvurmalı ve H sınıfı ehliyet sahibi olmalıdır. Ardından sahip olmak istediği aracı en ideal ÖTV indirimleri ile satın alabilmektedir. Aracın fiyatına göre ise uygulanmakta olan ÖTV oranı değişkenlik gösterecektir.

Engelli Araçlarında ÖTV İndirimi Nasıl Hesaplanır

Yeni ÖTV indirimi hesaplamalarında aracın fiyatı baz alınmaktadır. Daha önceki dönemlerde uygulanmakta olan aracın motor hacmine bakılmamakta ve aracın maddi değeri uygulanacak olan ÖTV indirimini belirlemektedir. Engelli bireyler araç satın almak istediğinde, satın alacakları aracın satış fiyatı, ÖTV ve KDV fiyatları toplamının 200.000 TL’yi aşmaması gerekmektedir. Bu fiyatı aşan araçlar için engelli vatandaşlara istedikleri oranda ÖTV indirimi uygulanmamaktadır. Yeni yönetmeliğe göre araç fiyatlarına göre hesaplanan engelli araç ÖTV fiyat tablosu şu şekildedir:

  • 601 TL ve üzerinde olan araçlar için uygulanacak olan ÖTV oranı ise %60
  • 707 ile 141.600 TL’ye kadar olan araçlarda ÖTV oranı %50
  • 706 TL’ye kadar olan araçlarda ÖTV oranı %45

Engelli bir bireyseniz ya da engelli akrabanız üzerine araç satın alıp onun ihtiyaçları için kullanacaksanız, ÖTV hesaplamasını aracın fiyatına göre yaptırmanız gerekecektir. Zira artık aracın motor hacminin ÖTV üzerinde hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Satın almak istediğiniz engelli aracın ÖTV hesaplamasını yaptırabilmek için otomatik hesaplama yapan internet sitelerinden destek alabilirsiniz. Aracın bilgileri, fiyatı gibi bilgileri doğru ve eksiksi bir biçimde doldurarak otomatik bir şekilde ÖTV hesaplaması yaptırabilirsiniz. Buna ek olarak net bir hesaplama yaptırmak için satın almak istediğiniz aracın en yakın şubesine giderek araç fiyatı üzerinden ÖTV indirimini kolay bir şekilde hesaplatabilir, en ideal fiyatlar ile aracınıza hemen sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir