ÖTV İndirimi Nedir? Nasıl Sağlanır?

Özel tüketim vergisi (ÖTV), belirli mal ve ürünler üzerinden maktu veya oransal olarak alınan bir harcama vergisidir. Bu verginin amacı lüks tüketim mallarının, çevreye ve insan sağlığına zarar veren mal ve ürünlerin kullanılmasını azaltmaktır. ÖTV ilk olarak 2002 yılında 4760 kanun sayısı ile kabul edilmiştir.

ÖTV alınan ürünler hangileridir:

  • Lüks mallar, lüks araba, mücevher, kürk
  • Sağlığa zararlı mallar ve ürünler alkollü içecekler ve tütün mamulleri
  • Çevreye zararlı ürünler, fosil yakıtlar (benzin, kömür) bazı kimyasal maddeler

otv-indirimi

ÖTV İndirimine tabi durumlar hangileridir:

  • Yurt dışında bir müşteriye teslimi yapılan ve gümrük bölgesinden çıkan mallar ÖTV istisnası kapsamındadır.
  • Silahlı Kuvvetlerin ihtiyacı için alınan mallar.
  • 03 (motor silindir hacmi 1.600 cm³’ü aşanlar hariç), 87.04 (motor silindir hacmi 2.800 cm³’ü aşanlar hariç) ve 87.11 G.T. İ.P. numaralarında yer alanların, sakatlık derecesi % 90 veya daha fazla olan malûl ve engelliler tarafından ve  87.03 (motor silindir hacmi 1.600 cm³’ü aşanlar hariç), 87.04 (motor silindir hacmi 2.800 cm³’ü aşanlar hariç) ve 87.11 G.T. İ.P. numaralarında yer alanların, bizzat kullanma amacıyla sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malûl ve engelliler tarafından, beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisabı da ÖTV’den muaftır.
  • Aynı zamanda biyodizelin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından biyodizel üretimi için verilen “işleme lisansı” sahibi firmalar tarafından, yalnızca ‘Türkiye’de üretilen’ tarım ürünlerinden elde edilmesi kaydıyla ve motorin ile harmanlanmak üzere, rafinerici ve dağıtıcı firmalara tesliminde ÖTV tutarı sıfıra indirildi.
  • Özel Tüketim Vergisine tabi malların, yer aldığı listedeki başka bir malın imalinde kullanılması halinde ödenen vergi, Maliye Bakanlığınca belirlenen esaslara göre ödenecek vergiden indirilir.

otvden-nasil-faydalanilir

ÖTV indiriminden faydalanarak araç alımı:

ÖTV indirimli araç almak için iki durum söz konusudur.

ozel-tuketim-vergisi

  • Engel sahibi kişinin “H sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır” ibaresine sahip bir sağlık raporu varsa, sürücü aracını sadece kendisi kullanabilir. Bir başka yakınının aracı kullanması durumunda cezai müeyyideler uygulanır.
  • Engel sahibi kişinin “H sınıfı ehliyet alır, otomatik vitesli araç kullanır” ya da sadece “H sınıfı ehliyet alır” ibaresine sahip bir sağlık raporu varsa, araç engelli şahsın dışında kalan yakınlar tarafından da kullanılabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.