ÖTV İndirimlerinde Engelli Rapor Oranı

Engelli kişiler, sosyal hayata olan uyumları göz önünde bulundurularak, bu kişilerin hayatını kolaylaştırmak ve adaptasyonlarını sağlayabilmek adına onlara özel tüketim vergisinden muaf tutulurlar. Engelliler ve olmayanlar da olmak üzere bu indirimi araç satın almakta kullanırlar. Hangi rahatsızlığa sahip olanlar bu vergiden muaf tutulurlar, hangi araçlar bunlara tabii değildir ve yüzde kaç oranında bir engellilik durumu söz konusu olmalıdır gibi sorularınızın cevaplarını aşağıdaki açıklamaları inceleyerek bulabilirsiniz.

engelli-araci-almak

Hangi Engellilere ÖTV İndirimi Uygulanır

İlk olarak sakatlık durumu yüzde 90’nın üzerinde olanlar kimlikleriyle özel tüketim vergisinden direkt olarak muaf sayılırlar. Sakatlık hali yüzde 90’nın altında olanlar ise Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümleri gereğince bu hükümlere uygun yetkili sağlık kuruluşlarından alınan sağlık kurulu raporu belgesinin, aracın sakatlığa uygunluğunun teknik belgesinin ve H sınıfı sürücü belgelerinin hem aslı hem de noter onaylı örnekleriyle beraber yetkili bayileri vereceği beyannameye eklenmesi gerekmektedir.  Bedensel sakatlığın yanı sıra, zihinsel sendrom rahatsızlıkları ve epilepsi gibi nörolojik rahatsızlığı olan hastalar da sağlık raporu ve rahatsızlıklarının yüzde kaç engel düzeyine girdiğini hesaplatarak, aynı belgeler eşliğinde araç alırken özel tüketim vergisinden muaf sayılabilirler.

engelli-araci-almak-icin-rapor-orani

Hangi Araçlar Özel Tüketim Vergisiyle Alınamaz

                Motor silindir hacmi 1600 m3 aşmayan binek araçlar, arazi taşıtları ve jeepler, motor silindir hacmi 2800 m3 aşmayan eşya taşımaya yönelik araçlar, motosikletler, yanında bir yardımcı motoru daha bulunan taşıtlar özel tüketim vergisine dâhil değildir.

engelli-araci-fiyatlari

Özel Tüketim Vergisinden Muaf Olunarak Araç Sahibi Olmak için Rapor Oranı

Diğer tüm indirim haklarından yararlanabilmek için en az yüzde 40 engellilik raporu gerekirken araç alımında bu durum söz konusu değildir. Örneğin nörolojik bir rahatsızlık olan epilepsi hastaları, günlük hayattaki her türlü ihtiyacını karşılayabilirken, sahip oldukları epilepsi raporu yüzde 10 olsa bile ÖTV indirimli araç kullanabilirler.

 

 

 

5
Kimler Neler Demiş?

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Mazhar TemizAliEkrem GüneşErdoğan çakmak Recent comment authors
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Erdoğan çakmak
Ziyaretçi
Erdoğan çakmak

%40 epilepsi raporla araç alabilirmiyim

Ekrem Güneş
Ziyaretçi
Ekrem Güneş

Epilepsiye rapor oranı kaç olursa olsun ötv indirimi var demişsiniz.Ben sadece burada gördüm.Biraz açıklarsanız iyi olur

Ali
Ziyaretçi
Ali

Yüzde 40 epilepsi hastasi araba alabilirmiyim alırsam ne yapmam lazım bilgi verirseniz sevinirim

Mazhar Temiz
Ziyaretçi
Mazhar Temiz

%60 nörolojik engelli raporum var 1.9 motor minibüs alabilşrmiyim

Mazhar Temiz
Ziyaretçi
Mazhar Temiz

%60 Engelli raporum var rapor üzerine indirimli 1.9 motor minibüs alabilirmiyim