ÖTV İndirimli Araç Alınırsa Evde Bakım Aylığı Kesilirmi ?

Bilindiği gibi engelli ve yardıma muhtaç bireylerin bakımı ve ihtiyaçları için onun bakımını üstlenen yakınıza evde bakım aylığı verilmektedir. Ancak evde bakım gören kişinin birtakım ihtiyaçları ve gereksinimleri doğrultusunda tüketim yapması durumunda aylık kesilir mi gibi sorular akıllara gelmektedir. Özellikle de bakım gören kişinin kendi adına ÖTV indirimli araç otomobil alması durumunda bakım aylığını kesilip kesilmeyeceği merak konusu olmaktadır.

KLC2asPU4WQLz7UPWbwb

DİKKATLİ OLUNMALI

ÖTV’den muaf olma kapsamından faydalanılarak engellilerin kendi adlarına otomobil almaları o bireylerin bakımı için yakınlarına verilen evde bakım aylığı kesilmesi konusunda doğrudan bir kesinti yapılmaz.  Üstelik şuan ülkemizde evinde engelli birey olup evde bakım maaşı alan ve ÖTV indirimli otomobil alan birey vardır. Bu iki seçenekten de aynı ana faydalanan birçok örnek mevcuttur. Burada dikkatli olunacak kritik nokta aracı almayı sağlayan gelirinizdir. Alınacak olan araç evde bakım maaşı için maaşı aldığınız Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne beyan edilerek alındığı takdirde herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

ROlUk9Ieac83YD1Zh14k

ZAMANINDA BİLDİRİM YAPIN

ÖTV indirimli araç alınırsa evde bakım aylığı kesilmeyecektir. Ancak bu aracı alırken elde ettiğiniz maddi geliri Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne bildirilmemişse ya da bu durumu yetkili birim daha önce tespitini yapmadıysa aracı aldığınız gelirin kaynağının nereden geldiğini Sosyal Hizmetler Müdürlüğü merak edebilir, bu konuda şüphe duyabilir. Bu şüphe sonucu yardıma muhtaçlığınızı yeniden işleme alarak evde bakım maaşı almanıza gerek kalmadığı kanısına varabilir. Bu karar sonrası evde muhtaçlık durumunuz yeniden incelemeye alarak profilinizde yapılacak güncelleme sonucu maaş işlemlerinizde değişiklik gerçekleştirilebilir. Bu konuda akılda bulundurulması gereken en önemli nokta otomobil alınacak bu otomobilin lüks kategori araçlardan olmaması ve gerekli araştırma yapıldıktan sonra yetkili kurumla iletişime geçilmesidir.

 

3
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
muzafferramazanhasan Recent comment authors
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
hasan
Ziyaretçi
hasan

ötv siz araç almak istiyoruz alacağımız araç ötv sız fıyat 65.000 bu durumda bakım aylık kesılırmı emeklı maas 1250 tl

muzaffer
Ziyaretçi
muzaffer

hasan abi ne yaptın aldınmı araba eger aldıysan evde bakım parası kesıldımı ? saygılar…

ramazan
Ziyaretçi
ramazan

ENGELLİNİN ARAÇ ALIMINDA MAASI KESİNTIYE UĞRARMI