ÖTV İndirimli Araçlarda MTV Muafiyetinin Süresi

Engelli vatandaşlar günümüzde diğer insanların yapabildiği pek çok şeyi onlar kadar iyi bir şekilde yapabilmektedir. İş hayatında, sportif faaliyetlerde, kültürel faaliyetlerde gösterdikleri performans ve başarı, fiziksel farklılıkların aslında bir engel olmadığını, onunla birlikte yaşamayı bilirsek pek bir öneminin olmayacağını bizlere göstermektedir.

Ancak bu engelleri ortadan kaldırabilmek için bazı alt yapı yatırımları ve zihinsel değişim de şart görünmektedir. Özellikle bedensel engelli vatandaşlar için sokağa çıkmak, toplu taşıma araçlarına binmek oldukça zor olduğu için, engellilere özel üretilebilen motorlu araçlar satın almak istemeleri en doğal haklarıdır hatta çoğu zaman zorunluluklarıdır. Bu nedenle devlet kurumları bu durum için özel uygulamalara gitmekte ve çeşitli avantajlar sunmaktadırlar.

otv-indirimli-alinan-arac-5-yil-mi-yoksa-omur-boyu-mu-muaf

Devletler vatandaşlarından vergi toplayarak gerekli olan altyapı ve üstyapı yatırımlarını ve gerekli ödemelerini yapmaktadırlar. Bu nedenle vergiler devletin ana gelir kaynağını oluşturur. Ancak bazı durumlarda, teşvik amaçlı bazı vergilerden vazgeçilebilir. Bu sayede teşvik edilmek istenen mal veya hizmetlere fiyat avantajı sağlanarak ticareti teşvik edilmiş olur. Aynı şekilde, bazen belirli insan toplulukları da teşvik edilerek onlara ekstra avantaj sağlanmaya çalışılır. Örneğin günümüzde gençler, kadınlar ve engelliler bazı noktalarda desteklenmek amacıyla ekstra avantajlara sahiptir.

otv

Günümüzde araç sahipleri her yıl 2 taksit halinde Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemektedirler. Araçlarının yaşına ve motor hacimlerine göre standart olarak belirlenen bu tutarlar araç sahipleri üzerinde ciddi bir yük oluşturmaktadırlar. Yukarıda bahsedilen teşvik mantığı kapsamında da, toplu taşıma araçlarına ulaşım ve kullanımda ciddi sıkıntılar çeken engelli vatandaşların rahat ulaşımını sağlamak amaçlı olarak araç edinmeleri ve edinmiş oldukları araçlar üzerindeki maddi yüklerin azaltılması önemli bir konudur.

mtvden-muaf-araclar

Burada önemli olan konuların başında, engelli vatandaşlarımıza teşvik kapsamında sunulmuş olan MTV muafiyeti ve bu muafiyetin belirli bir süre ile kısıtlanmamış olmasıdır. Araç alımında sağlanan ÖTV muafiyetinin geri talep edilememesi için 5 yıl geçmesi şartı varken, MTV araç sahipliği boyunca teşvik kapsamındadır ve engelli vatandaşlarımız tarafından ödenmemektedir.

 

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ardaMEHMET KİRAZOĞLU Recent comment authors
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
MEHMET KİRAZOĞLU
Ziyaretçi
MEHMET KİRAZOĞLU

MERHABA 2011 MAYIS 16 MTV MUAFİYETLİ BİR ARAÇ ALDIK 5 YIL DOLUNCA İKİNCİ ARACIDA ALMAYI PLANLIYORUZ İKİNCİ ARACI ALDIĞIMIZDA İLK ARAÇTA HALEN MTV MUAFİYETİ OLUCAKMIDIR YOKSA KALKIYORMU ŞİMDİDEN İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

arda
Ziyaretçi
arda

Babamın adına 2013 yılında özürlü aracı aldık yüzde 92 raporu vardı ancak babam 5 ay sonra vefat etti 3 yıllık mtv borcu var bu normalmi konuyla bilgisi olan varmı yorum yazsin teşekkür