ÖTV İndirimli Motorsiklet Alımı

 

Sosyal devlet kriterlerinin bir uygulaması olarak, engelli vatandaşlar için sağlanan ÖTV İndirimi ya da muafiyeti, % 90 ve üzeri engelli vatandaşlar için ilgili vergi uygulamaları kapsamında belirlenmiş araçlarda uygulanmaktadır.

ÖTV İstisnası Hangi Durumlarda Geçerlidir?

ÖTV istisnasından yararlanmak için gerekli ilk şart vücut fonksiyon kaybı oranının % 90 ve üzeri olması gereğidir. Bu vücut fonksiyon kaybına sahip vatandaşların muafiyetten yararlanmaları için, ek tertibat yaptırmak ya da aracı kendisinin kullanması gibi şartlar aranmamaktadır.

Bu istisnanın sağlanması için, yetkilendirilmiş sağlık kuruluşlarından alınan ve Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Yönetmeliği’ne uygun raporun, ÖTV’nin beyan edileceği ilgili vergi dairesine teslim edilmiş olması gerekir.

İndirim İçin Özel Şartlar

Engel türüne bağlı olarak aldığı raporda, engel durumu % 90’nın altında olmasına karşın, aracı kendi kullanacağı şekilde ek tertibatla donatarak satın alan ve kendisinin kullanacağını beyan eden vatandaşlar için de, ÖTV İstisnası uygulanır. Ancak bunun için, aracı kullanabileceğine dair sağlık kurulu raporu, H sınıfı sürücü belgesi ve araçta gerekli teknik tertibatın yapıldığına dair rapor ilgili vergi dairesine sunulmalıdır. Vergi dairesi gerekli tüm incelemeyi yapıp, ÖTV İndirimli araç için belge düzenleyecek ve ÖTV ödemeden satın alma işlemi gerçekleşecektir.

ÖTV İstisnası Hangi araçlar İçin Uygulanır?

Satın alınacak aracın, 1600 cm3 ü aşmayan binek araç olması, eşya taşımaya yarayan 2800 cm3 silindir hacmini aşmayan ticari araç olması, motosiklet, moped gibi araçlardan olması gerekir. Buradan anlaşılacağı üzere, ÖTV indirimi ile motorsiklet alımı mümkün olup; engel durumuna göre ek tertibatsız veya ek tertibatlı bir motorsiklet ÖTV istisnası kapsamında alınabilir. Ancak bu aracın ek tertibat uygunluk raporunun alınması ve sürücünün ilgili sürücü belgesine sahip olması gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.