ÖTV İndirimli Ticari Araç Alınabilir Mi

ÖTV birçok kişinin korktuğu vergi olarak hafızalarda yer almakta. Bakıldığı zaman özellikle arabalardaki Özel tüketim vergileri, oranı ile gerçekten de korkulmayacak gibi değil. Peki, bu oran ne kadar? Özel tüketim vergisini Ticari araçta ÖTV indirimi konusuyla beraber inceleyelim

Özel tüketim vergisi ÖTV

Birtakım mallar üzerinden değişik miktarlarda alınan harcama vergisi de denilebilecek bir vergi çeşididir.

ticari-aracta-otv-indirimi

Özel tüketim vergisi nelere uygulanır?

Cep telefonundan tutun beyaz eşyaya kadar, arabalarda dâhil olmak üzere bu vergiyi birçok üründe ödüyoruz. Bir nevi de gider vergisi denilebilir.

Araçlarda özel tüketim vergisi ne kadar?

Dudağınızın uçuklamasına hazırlıklı olun! Araçlarda özel tüketim vergileri; Otomobillerde %45 den başlayıp %145’e kadar, Kamyonlarda %10-15 arası, Otobüs %1 Minibüs %9 midibüs %4, Motosiklet %8 – %37 arası değişmektedir.

otv-indirimli-ticari-arac

ÖTV indirimli ticari araç alınabilir mi?

Ticari araçta ÖTV indirimi var mı sorusuna, Yaşlı veya bakıma muhtaç kişilerin faydalandığı şekilde ÖTV indirimden faydalanılarak ticari araç alınamaz şeklinde net bir cevap verebiliriz.

ticari-arac

ÖTV indirimli ticari araç alabilmek için başka bir yöntem var mıdır?

Daha önce ticari aracı olmayan kişiler için şu anda indirim gözükmüyor. Fakat zaten elinde ticari bir aracı olan ve bu yönde kullanan kişiler için başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan bir müjde geldi. ATO kongre merkezinde açıklama yapan Başbakan “Ticari taksi, hatlı minibüs, servis aracı, özel halk otobüsünüzü 2016 yılı sonuna kadar yenilerseniz, ÖTV’nizi biz ödeyeceğiz. Yani bir seferliğine değil, 2016 sonuna kadar yenilemeniz halinde ÖTV’niz bizden” dedi.

Herkesin sabırsızlıkla beklediği Ticari araçta ÖTV indirimi ne zaman gelecek. Başbakan Davutoğlu’nun açıklamasının ne zaman yasalaşacağı belli olmasa da kısa zamanda yürürlüğe girmesini ticari araç sahipleri sabırsızlıkla bekliyor.

ÖTV İndirimli Ticari Araç Alınabilir Mi” üzerine yorum

  1. Sayın Başbakanım Binali YILDIRIM şoför esnafına böyle bir fırsat verdiğiniz için size ve şahsınızda AK Parti hükumetine teşekkür ediyorum. Lütfen yıllardır hurda indirimi ÖTV çıkacak diye arabasına binmediği halde kapıda bekletip VERGİSİNİ veren vatandaşlar için de bir ÖTV indirimi yapmanızı arzu ediyorum, bekliyorum.AK Partinin de hep mağdurların yanında olduğunu biliyorum ve görüyorum. ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN. AMİN….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.