Ötv İstisna Süresi Nedir

ÖTV İSTİSNASININ SÜRESİ

Sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak, engelli vatandaşlar için getirilen birçok muafiyet ve kolaylıklardan biri olan ÖTV İstisnası veya muafiyeti, % 90 ve üzeri engel durumuna sahip olduğuna dair raporu olan vatandaşlara uygulanmaktadır.

otv-uzatma-suresi

ÖTV İstisnası İçin Gerekli Şartlar

ÖTV istisnasından yararlanmak için gerekli ilk koşul engel durumuna göre tüm vücut için fonksiyon kaybı oranının % 90 ve üzeri olması gerekliliğidir. Bu vücut kaybına sahip vatandaşların istisnadan yararlanmaları için, arca ek tertibat yaptırmak ya da aracı kendisinin kullanması gibi bir koşul aranmamaktadır.

Bu istisnanın sağlanması için, yetkilendirilmiş sağlık kuruluşlarından alınan ve Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Yönetmeliği’ ne uygun raporun, ÖTV’nin beyan edileceği gün ilgili vergi dairesine verilmesi yeterli olacaktır. Bu şekilde ÖTV tahakkuk edilmeyeceği için tahsil edilmeyecek ve düzenlenecek araç faturalarında ÖTV yer almayacaktır.

otv-istisnasinin-suresi-nedir

Bunun dışında engel durumuna bağlı olarak, aldığı raporda engel durumu % 90’nın altında olmasına karşın, aracı kendi kullanacağı şekilde ek tertibat ile donatarak satın alan ve kendisinin kullanacağını beyan eden vatandaşlar için de, ÖTV İstisnası uygulanır. Ancak bunun için, aracı kullanabileceğine dair sağlık kurulu raporu, H sınıfı sürücü belgesi ve araçta gerekli teknik tertibatın yapıldığına dair rapor ilgili vergi dairesine sunulmalıdır.

İstisnai Araçlar

Diğer koşul ise ÖTV istisnası sağlanan araçlar ile ilgilidir. Satın alınacak aracın, 1600 cm3 ü aşmayan binek araç olması, eşya taşımaya yarayan 2800 cm3 silindir hacmini aşmayan ticari araç olması, motosiklet, moped gibi araçlardan olması gerekir.

otv-istisna-suresi

ÖTV İstisnası Süresi

Araç ve kişiye ait şartlar gerçekleşip ÖTV İstisnasının sağlandığı ilk satıştan itibaren 5 yıldır. Ancak, MTV muafiyeti ise bu şekilde alınan araçlar için süresiz geçerlidir.

Ötv İstisna Süresi Nedir” üzerine 2 yorumlar

  1. engelsiz birine satış için 5 yıllık süre 60 ayın dolması mı lazım yoksa alınan yılda ay önemli değil mi. Ör: 2013/7 ayda ötv indirimli araç almıştım satmam için 60 ayın dolması mı lazım yoksa 2017 yılında satabilirmiyim. teşekkürler.

    1. Ötv muafiyetiyle satın alınmış araçların ötv muafiyet hakkı bulunmayan başka bir şahısa 60 ay dolmadan devri durumunda muaf olunan ötv tutarının ödenmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.